Kobiety mają lepszą koncentrację podczas słuchania muzyki niż mężczyźni

Katarzyna Mordalska 12.12.2016
kobieta
Fotografia: www.pixabay.com

Słuchanie muzyki, bez względu na jej gatunek, nie przeszkadza kobietom w wykonywaniu czynności wymagających koncentracji.

Kobietom przypisuje się większą podzielność uwagi, z którą z kolei panowie zdają się mieć pewne problemy. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych przez Imperial College i Royal College of Music, z których naukowcy postanowili zbadać zdolność ludzkiej koncentracji podczas słuchania różnych gatunków muzyki. Badacze starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób muzyka może wpływać na wydajność.

Badanie opublikowane w Medical Journal of Australia, które przytacza BBC.com, pokazało, że panie nie mają problemów z koncentracją podczas słuchania muzyki. W eksperymencie wzięło udział 350 kobiet i mężczyzn, którzy mieli za zadanie grać w wymagająca zręczności grę planszową. W tle odtwarzano po kolei utwory Mozarta, AC/DC oraz dźwięki z sali operacyjnej. Obserwacje uczestników podczas tego zadania, przy zmieniającej się muzyce, pozwoliło na wyciągnięcie wniosków.

Kobiety lepsze od mężczyzn

Damska część uczestników badania nie miała większych problemów z wykonywaniem zadań, niezależnie od zmieniającej się muzyki czy innych dobiegających dźwięków. Mężczyźni tracili koncentrację szczególnie przy akompaniamencie rockowego zespołu – byli wolniejsi i częściej popełniali błędy. Nieco lepiej wypadali przy dźwiękach Mozarta. Szczególnie ci, którzy wśród muzycznych preferencji (o te również zapytano uczestników) wymieniali muzykę klasyczną.

Jak donosi BBC.com, naukowcy nie mają jasnego wytłumaczenia, dlaczego kobiety w tym eksperymencie wypadły lepiej. Badanie z grą planszową było dodatkowym eksperymentem w ramach szerszego działania grupy naukowej, która stara się zbadać wpływ muzyki na zachowanie ludzi w takich miejscach, jak sale operacyjne, gdzie jej odtwarzanie jest coraz popularniejsze.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów