Kawa wypita przed snem nie powoduje bezsenności. Zaskakujące ustalenia naukowców

Magdalena Barszczak 08.08.2019
kawa
Fotografia: Shutterstock

Espresso wypite do kolacji nie przełoży się na problemy ze snem. Eksperci wskazują jednak, których używek powinniśmy się wystrzegać, aby nie zafundować sobie bezsennej nocy.

Chcesz się wyspać, nie pij kawy! Przez lata mówiło się o negatywnym wpływie małej czarnej na jakość snu. Okazuje się jednak, że kawa wcale nie powoduje bezsenności. Naukowcy obwiniają za nią za to inne używki.

Zobacz także: Zespół chronicznego zmęczenia - to on może być odpowiedzialny za twoje ciągłe wyczerpanie! 

Według najnowszych ustaleń ekspertów z Florida Atlantic University we współpracy z badaczami Harvard Medical School oraz University of Mississippi Medical Center to wcale nie kawa powoduje problemy ze snem. Jak informuje healthline.com, w badaniu wzięło udział 785 Afroamerykanów, którzy spożywali kawę, alkohol i poddawali się działaniu nikotyny przez 5164 dni. Żaden z uczestników eksperymentu nie miał problemów ze snem.

Badacze wyposażyli uczestników badania w opaski na nadgarstki do monitorowania jakości snu. Ochotnicy mieli codziennie obserwować swój organizm i zapisywać, co jedli, pili i palili przed snem, jak spali oraz jak się czuli po przebudzeniu. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie medycznym "Sleep".

Zobacz także: Ciągle czujesz się zmęczony? Twoje wyczerpanie może być objawem poważnej choroby! 

Kawa powoduje bezsenność? To mit!

Okazuje się, że espresso wypite przed pójściem spać miało znikomy wpływ na jakość snu, natomiast alkohol i nikotyna, z których korzystano 4 godziny przed pójściem spać, w istotny sposób zaburzały funkcjonowanie organizmu.

Intensywne spożywanie alkoholu może trwale uszkodzić geny odpowiedzialne za zdrowy sen i cykle budzenia - uważa dyrektor ds. badań w firmie Sleepopolis. 

Największy negatywny wpływ odnotowano w przypadku nikotyny. Palenie papierosów, także elektronicznych, skracało długość snu o 43 minuty.

Ze względu na wpływ na płuca i naczynia krwionośne nikotyna może nasilać zaburzenia oddychania wpływające na sen, takie jak astma i bezdech senny - dodaje ekspertka.

Następnym razem może nie warto rezygnować z kawy do kolacji?

Zobacz także: Brak chęci do życia może spotkać każdego z nas. Jak sobie pomóc?

Sprawdź, jakich dań i produktów należy unikać!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów