Kancerofobia – paniczny strach przed zachorowaniem na raka

Sylwia Bagińska 25.07.2018
Kancerofobia - lęk przed rakiem
Fotografia: Shutterstock

Myśl o zachorowaniu na nowotwór cię przeraża – robisz wszystko, aby ustrzec się przed rakiem. Prowadzisz zdrowy tryb życia i profilaktykę na wszystkich możliwych polach. Czujesz, że to wciąż za mało, a każdy ból, pieprzyk i inny objaw od razu kojarzysz z rakiem? Myśli o nowotworze stały się obsesją i nękają cię każdego dnia? Być może twoim problemem jest kancerofobia.

Jedną z największych obaw niemal u każdego człowieka, jest strach przed chorobami, które prowadzą do śmierci. Negatywnym znakiem dzisiejszych czasów są choroby cywilizacyjne, w tym rak. W pewnym odsetku przypadków skłonności do raka są dziedziczone, w wielu sytuacjach jednak za zachorowanie odpowiedzialny jest tryb życia i środowisko. Nic dziwnego więc, że coraz więcej osób podejmuje profilaktyką antynowotworową. W ekstremalnych przypadkach strach przed zachorowaniem na raka jest tak silny, że sam staje się chorobą. Kancerofobia – bo o niej mowa – to zaburzenie tkwiące w podświadomości, które nie tylko negatywnie wpływa na codzienne życie, ale może być nawet…groźniejsze niż sam rak!

Zobacz także: Androfobia – lęk przed mężczyznami. Jak się objawia?

Kancerofobia – gdy lęk przed zachorowaniem przejmuje stery twojego życia

Rodzajów nowotworów, a tym samym jego objawów, jest mnóstwo. W dobie powszechnego dostępu do sieci, bardzo szybko można porównać zauważone objawy z możliwymi jednostkami chorobowymi, które je powodują. Nie inaczej jest w przypadku raka – wielu ludzi kiedy tylko zauważy jakąkolwiek zmianę w wyglądzie (pieprzyki, przebarwienia, siniaki) lub samopoczuciu, w oparciu o liczne artykuły w sieci, diagnozuje u siebie nowotwór.

Konsultacja lekarska i liczne badania w stu procentach wykluczyły taką ewentualność? To niemożliwe! Te objawy to na pewno rak! Jeśli takie myślenie jest ci bliskie, być może cierpisz na kancerofobię.

Kancerofobia – objawy

Strach przed zachorowaniem na nowotwór wiąże się najpewniej z przekonaniem, że taka diagnoza to niemal wyrok, ściśle związany z bólem, cierpieniem, osłabiającym leczeniem i śmiercią mimo wszystko. Chorują coraz młodsze osoby i to takie, które prowadzą zdrowy tryb życia, nie mają nałogów, a w ich rodzinach niekoniecznie występowały nowotwory.

Nie jest więc dziwnym to, że coraz więcej osób obawia się o swoje zdrowie i bardzo poważnie, wręcz z przesadą traktuje wszelkie objawy zdrowotne odbiegające od normy.

Osoby cierpiące na lęk przed rakiem najczęściej:

 • obsesyjnie skupiają się na profilaktyce
 • nieustannie myślą o tym, jak uchronić się przed nowotworem
 • panikują za każdym razem, gdy zauważą u siebie jakiekolwiek niecodzienne objawy
 • żyją w nieustannym napięciu spowodowanym ciągłym strachem o swoje zdrowie
 • zdają sobie sprawę z irracjonalności swoich lęków, jednak nie są w stanie nad nimi zapanować

Jak leczyć kancerofobię?

Codzienny lęk i przewrażliwienie na punkcie obserwacji swojego ciała, prowadzi po czasie do wywołania fizycznych objawów charakterystycznych właśnie dla długotrwałego stresu:

 • ból głowy
 • zawroty głowy
 • chudnięcie
 • bladość skóry i błon śluzowych
 • rozregulowanie rytmu serca
 • dolegliwości fizycznych.

Powoduje to błędne koło – wobec objawów, które człowiek z fobią sam wywołuje, staje się jeszcze bardziej podejrzliwy, co z kolei potęguje je jeszcze bardziej. Długotrwały i silny stres nie pozostaje bez wpływu na zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne, co prowadzi do faktycznych, negatywnych zmian w organizmie – a te mogą zabić szybciej, niż domniemany rak. Przezwyciężenie irracjonalnego lęku o swoje zdrowie jest niezwykle trudne. Najważniejsze jest wsparcie rodziny i okazanie zrozumienia przez bliskich, a także specjalistyczna pomoc terapeuty. Najlepsze efekty daje połączenie obu metod.

Zobacz także: Nyktofobia – kiedy strach przed ciemnością paraliżuje umysł i ciało. Przyczyny, objawy i leczenie

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów