Jesteś leniwy? To dobrze! Nowa, rewolucyjna teoria naukowców

Magdalena Barszczak 25.09.2018
leniwa kobieta przeciągająca się na łóżku
Fotografia: Shutterstock

Nic ci się nie chce? Nie szkodzi. Naukowcy właśnie usprawiedliwili nasze lenistwo.

Czy lenistwo to wada? Niekoniecznie. Naukowcy z University of British Columbia w Kanadzie opublikowali rewolucyjną teorię na temat umiłowania do odpoczynku. Wnioski są zaskakujące.

Chciałbyś pobiegać albo pójść na siłownię, ale właśnie umościłeś się kanapie. W dodatku Netflix wypuścił nowy sezon twojego ulubionego serialu. Masz wyrzuty sumienia? Niepotrzebnie. Nauka jest po twojej stronie! Otóż, przekładanie wszystkiego na później wpisane jest w naszą naturę.

Mózg jest leniwy. To ewolucja!

Naukowcy postanowili sprawdzić, skąd w ludziach bierze się niechęć do aktywności fizycznej, mimo jej niezaprzeczalnych korzyści dla organizmu. Czy istnieją biologiczne czynniki, które sprawiają, że wybierzemy wygodny fotel zamiast ćwiczeń? Okazuje się, że to mózg broni nas przed wysiłkiem. Udowadniają to badania EEG.

Eksperci wytypowali 29 ochotników, którzy wzięli udział w prostym, komputerowym ćwiczeniu. Ich zadaniem było skierowanie awatarów od ikonek wyrażających lenistwo do obrazków symbolizujących aktywność fizyczną, a następnie na odwrót. Okazało się, że mimo szybszej reakcji użytkowników w pierwszej części badania, ich mózgi musiały zużyć więcej energii, by osiągnąć taki efekt.

To sugeruje, że mózg jest nastawiony na czynności niewymagające wysiłku. Zdaniem naukowców to przykład atawizmu i sposobu na przetrwanie. 

Oszczędzanie energii było niezbędne, aby przetrwać. Przydało się naszym przodkom w takich awaryjnych sytuacjach jak szukanie żywności i schronienia, konkurowanie o partnerów seksualnych czy unikanie drapieżników - wyjaśnił Matthieu Boisgontier z University of British Columbia.

Co zrobicie z tą wiedzą?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów