Nie daj się przygnębieniu! 8 sposobów na jesienną chandrę

Magdalena Barszczak 03.10.2018
smutna kobieta wyglądająca przez okno
Fotografia: Shutterstock

Jesienna chandra pojawia się zazwyczaj w październiku lub listopadzie, gdy dni są krótsze i brakuje światła słonecznego. Chociaż przypomina depresję sezonową zazwyczaj nie wymaga konsultacji z lekarzem. Jak sobie radzić z jesiennym przygnębieniem?

Chłód, padający deszcz i coraz krótsze dni sprawiają, że trudno nam wstać z łóżka. Pogarsza się samopoczucie, jesteśmy zmęczeni, ogarnia nas senność i jesienny smutek, brak nam zapału do pracy. Te objawy mogą świadczyć o jesiennej chandrze.

Jesienna chandra - co to znaczy

Pogoda za oknem nas nie rozpieszcza. Często boli nas głowa i mamy trudności z koncentracją. Po powrocie z pracy najchętniej zawinęlibyśmy się w koc i przeczekali do wiosny, oglądając seriale. Ten stan nie jest jednak niczym niezwykłym dla tej pory roku. Jesienna chandra jest naturalnym efektem braku światła. 

Nasz organizm produkuje więcej melatoniny - hormonu, którego nadmiar sprawia, że jesteśmy apatyczni. Stajemy się rozdrażnieni i przygnębieni, jednak jesteśmy w stanie sobie poradzić z tym stanem. Co jednak zrobić, gdy jesienno-zimowy smutek nie przechodzi i coraz bardziej utrudnia nam codzienne funkcjonowanie?

Jesienna chandra - a depresja sezonowa

Kiedy jesienna chandra nie mija, pojawia się poczucie winy, niepokój, lęk, rezygnacja czy bezsenność, problem może być poważniejszy. Być może dopadła nas depresja sezonowa. W przeciwieństwie do jesiennej chandry ten stan psychiczny wymaga interwencji lekarskiej. 

Jak odróżnić jesienną chandrę od poważnego zaburzenia, jakim jest depresja? Objawy tej drugiej są zazwyczaj poważniejsze. Dokładne przyczyny depresji sezonowej nie są znane, ale za główny powód przyjmuje się brak słońca i zmianę rytmu funkcjonowania po wakacjach i powrocie do obowiązków po urlopie. Początek zachorowań na depresję sezonową obserwuje się w październiku lub listopadzie. Najczęściej zapadają na nią kobiety.

Najczęstszymi objawami depresji sezonowej są:

 • apatia
 • smutek
 • pustka
 • zmiana apetytu
 • lęk przed przyszłością
 • utrata zainteresowania codziennymi sprawami
 • brak energii
 • przewlekłe zmęczenie
 • brak motywacji do działania
 • mniejsze libido
 • w skrajnych przypadkach myśli samobójcze

W przeciwieństwie do chandry jesiennej, która na ogół nie wymaga konsultacji z lekarzem, leczenie depresji sezonowej polega na fototerapii (przeciwdziałaniu depresji za pomocą białego światła), psychoterapii i przyjmowania antydepresantów.

Zobacz także: Leczenie depresji wymaga czasu. Jak pomóc osobie z depresją?

Jesienna chandra - jak sobie radzić

Jak sobie radzić z jesiennym przygnębieniem? Pamiętaj, że nie jesteś sam! Wiele osób ma podobny problem. Zadbaj więc o siebie i postaraj się uczynić jesienne i zimowe wieczory przyjemniejszymi.

Dieta

Pamiętaj o zdrowym odżywianiu. Nie rezygnuj z warzyw i owoców oraz złożonych węglowodanów. Postaw na ciepłe zupy, które cię rozgrzeją i dodadzą energii. 

Towarzystwo

Nic tak nie łagodzi jesiennej chandry, jak miłe towarzystwo. Spotkaj się z przyjaciółmi, idź do kina lub na imprezę. Zapomnisz o przygnębieniu!

Spacer

Promieni słonecznych jest coraz mniej, to nie znaczy jednak, że powinniśmy zamknąć się w czterech ścianach. Wręcz przeciwnie! Warto jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu i korzystać z dziennego światła!

Relaks

Wieczorem postaraj się poświęcić godzinę tylko dla siebie. Przygotuj aromatyczną kąpiel, napij się wina, przeczytaj książkę, zapal świecę zapachową albo kadzidełka. 

Aktywność

Mimo że jesienna słota nie sprzyja aktywności fizycznej, nie powinniśmy z niej rezygnować. Nawet krótka przejażdżka rowerem, bieganie po parku lub wizyta na siłowni poprawi nastrój. Pamiętaj, że podczas ćwiczeń nasz organizm wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia!

Hobby

Nadeszła jesień i dopadła cię chandra? Znajdź w sobie pasję! Może warto przypomnieć sobie, co sprawiało ci radość albo poszukać nowego zajęcia. Może joga, warsztaty robienia sushi albo kurs fotograficzny? Możliwości jest wiele!

Planowanie kolejnego urlopu

A gdyby tak rzucić wszystko i polecieć na Bali? Nie zachęcamy do radykalnych kroków, ale czasem planowanie kolejnego wyjazdu w słoneczne miejsce, kiedy na dworze wieje i pada, to dobry pomysł na odgonienie czarnych myśli. 

Wizyta u specjalisty

Jeśli stale odczuwasz przygnębienie, nie możesz spać i non stop nawiedzają cię czarne myśli, być może to znak, że cierpisz na depresję. Jeśli nie potrafisz sobie pomóc, umów się na wizytę z psychologiem lub internistą.

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów