Jedynaki są samolubne, bo wychowują się bez rodzeństwa? Zaskakujące wyniki badań

Emilia Klima 18.05.2017
Jak działa mózg jedynaka?
Fotografia: East News

Naukowcy z Chin dowiedli, że mózg dzieci, które wychowują się bez rodzeństwa, rozwija się w inny sposób niż ich rówieśników z wielodzietnych rodzin. 

O dzieciach, które wychowywały się jako jedynaki, często mówi się, że są rozpieszczone i samolubne. Znalazło to potwierdzenie w licznych badaniach, które wykazywały słabsze zdolności interpersonalne, zależność od innych i wyższy poziom egoizmu u dzieci wychowujących się bez rodzeństwa. Dotychczas jednak takie zachowania przypisywano czynnikom środowiskowym - zdolności poznawcze i wzory zachowań dzieci nabywały przez wychowywanie się bez "konkurencji" w uwadze i oddaniu rodziców.

Naukowcy z Chin dowiedli, że jedynaki zachowują się w określony sposób przez to, jak działa ich mózg. Badania przeprowadzone na 250 studentach w latach 1979-2005 wykazały, że mózg dzieci rozwija się inaczej w zależności od tego, czy wychowuje się z rodzeństwem. U jedynaków stwierdzono niższy poziom istoty szarej w środkowej korze przedczołowej - oznacza to, że mają gorzej rozwiniętą część mózgu odpowiedzialną za myślenie o sobie w relacji do innych osób. "Na pocieszenie" - poziom ten jest u nich wyższy w płacie ciemieniowym, co wpływa pozytywnie na zdolności intelektualne i wyobraźnię. Stąd dzieci, które wychowały się bez rodzeństwa punktują lepiej na skali kreatywności i lepiej radzą sobie z nauką w szkole.

Skąd takie różnice w budowie mózgu u jedynaków i dzieci wychowujących się z rodzeństwem? Naukowcy stawiają hipotezę, że może się to brać stąd, że jedynaki mniej czasu spędzają w większych grupach, częściej bawią się w pojedynkę i mogą liczyć na większą uwagę rodziców i dziadków. Podkreślają, że jako pierwszym udało im się udowodnić różnice nie tylko w zachowaniach, ale też w budowie mózgu u jedynaków i nie-jedynaków. Ma to dać podstawę do dalszych badań.

Alec i Hilaria Baldwin z dziećmi
Fotografia: Alec i Hilaria Baldwin z dziećmi
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów