Jak zmienić swoje życie? 7 prostych technik do szybkiego wdrożenia

Anna Prokopowicz 28.07.2020
zmiana
Fotografia: Shutterstock

Jak zmienić swoje życie? Od czego zacząć? Co robić? Jeśli w ostatnim czasie czujesz, że potrzebujesz zmiany w swoim życiu, ale nie wiesz jak jej dokonać, to doskonale! Tutaj znajdziesz 7 fantastycznych technik na dobry początek!

Jak zmienić swoje życie?

Przede wszystkim pamiętać, że przeczytane nie znaczy zrobione. Wielu z nas w pewnym momencie swojego życia dochodzi do wniosku, że chciałoby zmienić swoje życie. Jest to czas, w którym często wszelkie poradniki odpowiadające na pytanie, jak je zmienić, zapełniają nasze półki i czytane są po kilka razy. Jedną z pułapek, w które wówczas wpadamy, jest przekonanie, że czytanie książek poruszających temat rozwoju osobistego powinno przynieść nam już jakieś efekty. Tymczasem odpowiedź na pytanie: „Jak zmienić swoje życie?” nie brzmi przecież: przeczytaj takie a takie książki. Odpowiedź ta jest o wiele bardziej skomplikowana i wymaga od nas przede wszystkim praktycznego, namacalnego działania.

Jak zmienić swoje życie metodą małych kroków?

Jak chcielibyśmy zmienić swoje życie? Najchętniej już, zaraz. Zastosować spektakularną metodę, dokonać jednodniowej rewolucji, po której już wszystko będzie inaczej. Takie przekonanie nie jest nam obce i łatwo sobie wyobrazić, co czuje nasze ciało na wieść o zbliżającym się przewrocie. Prawdopodobnie będzie się przed nim bronić na wszelkie możliwe sposoby. Dlatego też dobrym pomysłem jest wprowadzanie zmian metodą małych kroków. Takich, z którymi nasz mózg i ciało sobie poradzą.

Zobacz także: Serce, rozum, czy intuicja? Rozwiąż psychotest i przekonaj się, czym kierujesz się w życiu!

Jak zmienić swoje życie poprzez odpowiedzi na małe pytania?

Jeśli sami sobie zadamy pytania typu: „Jak zmienić swoje życie?”, „Jak być asertywnym/asertywną?” czy też „Co zrobić, by moje życie było ciekawsze?” mogą się one okazać przytłaczające. W końcu odpowiedzi na nie mogą być bardzo skomplikowane. Dlatego też warto stawiać sobie proste pytania, które pozwolą nam spojrzeć inaczej na problem. Jak mogą brzmieć? Na przykład „Co mogę robić przez 5 minut dziennie, aby...?”, „Co mogę dzisiaj zrobić, by zwiększyć pewność siebie?”.

Jaka jest moja sytuacja?

Podejmując działanie mające na celu jakiekolwiek zmiany, trzeba przede wszystkim przyjrzeć się obecnej sytuacji. Tu niezbędna będzie całkowita szczerość wobec samego siebie. Co ważne, nie staramy się znajdować od razu rozwiązania na zauważony problem. Jeśli okaże się on bardzo trudny do rozwiązania, zapewne się zniechęcimy, nie ufając sobie, że później będziemy mieli lepszy pomysł. Sytuację, w której się znajdujemy, warto opisać na kartce.

Jak zmienić swoje życie poprzez wdzięczność?

Codzienne uświadamianie sobie, za ile rzeczy możemy być wdzięczni, może zdziałać cuda. Jeśli zastanawiasz się, jak zmienić swoje życie i od czego zacząć, to odpowiedź brzmi: od wdzięczności praktykowanej najlepiej każdego poranka lub wieczoru. Zaznaczmy tu, że wdzięczni możemy być za wspaniałą rodzinę lub dobrą pracę, ale też za takie drobiazgi, jak pyszna kawa, piękna pogoda czy miła rozmowa z przyjacielem.

Jak zmienić swoje życie poprzez stosowanie porannego rytuału?

Jednym z doskonałych pomysłów na to, jak zmienić swoje życie, jest stosowanie małych, codziennych rytuałów, które będziemy wykonywać zawsze o tej samej porze. Najłatwiej zacząć od poranka. Na przykład zanim jeszcze wyjdziesz z łóżka, przeciągnij się i powiedz do siebie, co zrobisz tego dnia, by uczynić go lepszym. Oto kilka innych pytań, które zadawane sobie każdego dnia rano mogą zmienić nasze życie:

  • Z czego jestem dumny/dumna?
  • Czemu chcę się dziś poświęcić?
  • Jaki mogę dziś wykonać mały krok, który przybliży mnie do obranego celu?
  • Jaką mogę dziś zrobić małą rzecz, która mnie uszczęśliwi?

Jak zmienić swoje życie poprzez stosowanie wieczornego rytuału?

Wieczór to, podobnie jak poranek, dobra pora na codzienny rytuał. Mogą być nim również stawiane sobie pytania, a oto kilka przykładów:

  • Za co jestem dziś wdzięczny/wdzięczna?
  • Co dziś osiągnąłem/osiągnęłam?
  • Jaki mały krok wykonałem/wykonałam dziś, by spełnić swoje marzenia?
  • Co dobrego zrobiłem/zrobiłam dziś dla ludzi?

Zobacz także: Psychologowie zdradzają najczęstszy problem ludzi, do którego się nie przyznają. To przez to czujemy się nieszczęśliwi 

Małe kroki, takie jak zadanie sobie odpowiednich pytań, zatrzymanie się i przyjrzenie się swojej sytuacji, wydają się być może niewystarczające, gdy oczekujemy spektakularnych zmian. Warto jednak pamiętać, że w tym wypadku kropla drąży kamień i szukając prostej metody na to, jak zmienić swoje życie, trzeba się przede wszystkim uzbroić w cierpliwość.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów