Jak wywołać dobre pierwsze wrażenie? Psycholog mówi o dwóch najważniejszych kryteriach oceny nowo poznanej osoby

Anna Respondek 28.09.2017
Zaufanie
Fotografia: Pexels

I nie ma to nic wspólnego z wyglądem zewnętrznym.

Mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze i pozostaje z nami na bardzo długo. Zdarza się, że poznając kogoś, z różnych przyczyn, osoba ta nam się nie spodoba, albo wręcz się w niej "zakochamy". Jakie kryteria oceny przyczyniają się do takiego stanu rzeczy? 

Psycholog Amy Cuddy z Harvardu twierdzi, że istnieją dwa najważniejsze wyznaczniki, według których oceniamy nowo poznaną osobę. I nie mają one nic wspólnego z jej wyglądem zewnętrznym. Cuddy bada ten temat już od 15 lat i jak mówi, wszystko sprowadza się do dwóch najważniejszych pytań, które sobie zadajemy: czy mogę zaufać tej osobie i czy szanuję tą osobę. O nowej książce psycholożki pisze portal Independent.co.uk.

Najważniejsze zaufanie

Jak pokazują badania Cuddy, większość osób w trakcie oceny nieznajomego na pierwszym miejscu sprawdza, czy może mu zaufać i czy jest on życzliwy.

Z punktu widzenia ewolucji ważniejsze dla przetrwania jest to, czy możemy komuś zaufać - twierdzi psycholożka. 

Zdobycie zaufania nowo poznanej osoby nie jest łatwe, jednak powinno być najważniejsze. Żadna inna cecha, inteligencja czy zaradność, nie przyniosą tyle korzyści, co prawdziwa serdeczność.  

Jeśli ktoś, na kogo chcesz mieć wpływ, nie ufa ci, nie zajdziesz zbyt daleko. Właściwie możesz być wzięty w takim wypadku za manipulatora - dodaje. 

Spodziewalibyście się, że to jest najważniejsze? 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów