Introwertycy wcale nie muszą być nieśmiali. Jak sobie radzą w związkach i pracy?

Magdalena Barszczak 26.09.2018
kobieta domatorka, refleksyjna, introwertyczka
Fotografia: Shutterstock

Introwertyk to typ osobowości, która bardziej skupiona jest na przeżyciach wewnętrznych niż otaczającym go świecie. Jakie cechy charakteryzują introwertyka i jak zachowuje się wśród ludzi i w pracy? Sprawdź!

Od świata zewnętrznego i ludzi zdecydowanie woli swój świat wewnętrzny. To główna cecha introwertyka. Energię czerpie ze swoich przeżyć, trzyma się na uboczu. Raczej nie bywa liderem i duszą towarzystwa. Zobacz, jakie cechy wyróżniają introwertyka, jak się zachowuje w związku i w pracy.

Introwertyk - kto to 

Introwertyk prezentuje jeden z typów osobowości przedstawionych przez Karola Junga i stanowi 25–46% społeczeństwa. Termin introwertyzm pochodzi od słów intra (wewnątrz) oraz vertere (zwracać się). Introwertycy skupiają się na przeżyciach wewnętrznych, doświadczeniach i przemyśleniach. Zdecydowanie bardziej od bycia królem imprezy interesują ich kameralne spotkania.

Raczej nie są duszami towarzystwa i liderami, ale mogą być wspaniałymi słuchaczami, partnerami i pracownikami. Introwertycy nie są nietowarzyscy, po prostu nie lubią tłumów i hałasu. Introwertyzm często jest mylony z nieśmiałością, osobowością schizoidalną i fobią społeczną

Introwertyk - cechy

 • czerpie energię ze świata wewnętrznego - uczuć, wrażeń
 • po spotkaniach towarzyskich ładuje akumulatory w samotności
 • potrzebuje czasu, zanim nawiąże głębszą znajomość
 • tylko głębokie relacje nazywa „przyjaźnią”
 • lubi pracować sam
 • pracuje tak samo niezależnie od tego, czy otrzymuje pochwały
 • w pracy potrzebuje ciszy,
 • lepiej niż ekstrawertyk radzi sobie z zadaniami wymagającymi skupienia
 • jest dobrym i uważnym słuchaczem
 • mówi powoli, z przerwami
 • myśli, zanim coś zrobi lub powie
 • utrzymuje większy kontakt wzrokowy podczas słuchania kogoś niż podczas mówienia
 • woli rozmowy w cztery oczy niż w grupie
 • może mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego słowa podczas rozmowy,
 • może mieć trudności w zapamiętywaniu twarzy i nazwisk

Introwertyk - a ekstrawertyk

W przeciwieństwie do ekstrawertyka, który jest osobą energiczną, otwartą i łatwo nawiązującą kontakty, introwertyk ceni sobie bardziej spokój i kameralną atmosferę. Ekstrawertycy czerpią energię z zewnętrznych bodźców. Cenią więc imprezy, publiczne wystąpienia i spotkania w dużym gronie. Introwertyk odwrotnie - energię czerpie z wewnątrz, nie odnajdzie się więc w takich sytuacjach. Nie dlatego, że nie lubi ludzi. Po prostu czas woli spędzać wśród najbliższych znajomych.

Świat nie jest czarno-biały, a specjaliści podkreślają, że niewiele osób jest stuprocentowymi ekstrawertykami i introwertykami. Osobę, która posiada zarówno cechy introwertyczne, jak i bywa ekstrawertykiem, określamy jako ambiwertyka. Ten typ osobowości doskonale odnajdzie się na przyjęciu i będzie brylować w towarzystwie, ale również wypocznie, spędzając weekend w domu z książką. Ambiwertycy są świetnymi mówcami, ale potrafią też słuchać.

Zobacz także: Życie z wiecznym chłopcem to nie bajka. Na czym polega syndrom Piotrusia Pana?

Introwertyk - test

Ekstrawertyk czy introwertyk - test powie ci, którym typem osobowości jesteś. Pomoże określić, czy posiadasz cechy introwertyka, ekstrawertyka czy może jesteś ambiwertykiem. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pomocniczych pytań, dzięki którym dowiemy się, czy wolimy pracować sami, czy w grupie, jak zachowujemy się wśród ludzi, jak lubimy spędzać czas wolny i jak szybko nawiązujemy znajomości.

Introwertyk - w związku i relacjach z innymi ludźmi

Związek z introwertykiem - czy ma sens? Oczywiście, że tak! Introwertycy są dobrymi słuchaczami, są empatyczni i umieją się wczuć w emocje innych. Początkowo mogą sprawiać wrażenie osób zdystansowanych, jednak swoje "ja" pokazują dopiero, gdy poczują się pewnie. Warto jednak pamiętać, że osoby o osobowości introwertycznej ładują akumulatory w samotności, więc twój partner czy partnerka będzie potrzebował raz na jakiś czas kilku chwil sam na sam. Każdy człowiek ich potrzebuje, ale w przypadku introwertyka ta potrzeba jest większa.

Jak wyglądają relacje introwertyka z innymi ludźmi? Odczuwa on dyskomfort w tłumie i dużej grupie. To nie znaczy jednak, że unika kontaktów towarzyskich. Takie osoby cenią sobie spotkania w cztery oczy. Spełniają się jako dusza towarzystwa, ale tylko w gronie zaufanych znajomych, wśród których czują się bezpiecznie. W dyskusji z obcymi raczej przyjmą rolę obserwatora.

Osoba z osobowością introwertyczną raczej nie ma wielu znajomych, ale otacza się zaufanymi ludźmi. Grono jej przyjaciół jest małe, ale są to zazwyczaj głębokie relacje.

Introwertycy na ogół są mało spontaniczni. Więc jeśli chcesz zaprosić taką osobę na wyjazd, odpowiednio wcześnie jej to powiedz. 

Introwertyk - w pracy

Introwertyk w pracy potrzebuje spokoju. Bodźce zewnętrzne szybko go rozpraszają, dlatego woli pracować sam niż w grupie. Obowiązki służbowe wykonuje w skupieniu.

Osoby introwertyczne to osoby sumienne i kreatywne. Nie lubią zostawiać pracy na później, dlatego z reguły są dobrze oceniani przez pracodawców.

Od introwertyka nie oczekuj jednak szybkiej reakcji. Prawdopodobnie będzie wolał dobrze przemyśleć daną kwestię, zanim zabierze głos. Dlatego introwertycy często bywają dobrymi szefami. W relacji z klientami są zazwyczaj opanowani i konsekwentni.

W jakich zawodach sprawdzą się introwertycy? Raczej nie będą szkoleniowcami, ponieważ duża grupa obcych ludzi działa na nich demotywująco, ale mogą sprawdzić się w samodzielnych zawodach jako graficy, redaktorzy czy copywriterzy.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów
Attribute Type Value
0 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Co-sie-dzieje-z-organizmem-po-odstawieniu-alkoholu-12791'
1 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-dr-Dabrowskiej-jadlospis-dla-diety-owocowo-warzywnej-8269'
2 string '/Zdrowie/Choroby/glukoza-norma-cukru-prawidlowy-poziom-cukier-w-moczu-jak-wyglada-badanie-8582'
3 string '/Zdrowie/Choroby/Bol-szyi-z-lewej-strony-i-karku-przyczyny-leczenie-profilaktyka-9942'
4 string '/Zdrowie/Choroby/jeczmien-na-oku-przyczyny-objawy-leczenie-domowymi-sposobami-rodzaje-9176'
5 string '/Zdrowie/Sport/cwiczenia-na-brzuch-plaski-brzuch-boczki-uda-8480'
6 string '/Zdrowie/Choroby/Bol-z-tylu-glowy-po-lewej-stronie-po-prawej-przyczyny-zagrozenie-9917'
7 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-Dukana-jadlospis-Co-jesc-w-kazdej-fazie-diety-bialkowej-8017'
8 string '/Zdrowie/Psychologia/Test-Becka-skala-depresji-Becka-czy-mam-depresje-rozwiaz-test-8431'
9 string '/Zdrowie/Domowe-sposoby/Kiedy-zrobic-test-ciazowy-najwczesniej-rano-czy-wieczorem-kalkulator-11645'
10 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dzieki-temu-napojowi-schudniesz-3-kg-w-tydzien-13394'
11 string '/Zdrowie/Psychologia/Depresja-objawy-psychiczne-somatyczne-a-smutek-test-na-depresje-8430'
12 string '/Zdrowie/Choroby/cholesterol-calkowity-cholesterl-ldl-jak-obnizyc-jakie-produkty-jesc-8372'
13 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dna-moczanowa-dieta-Z-jakich-produktow-nalezy-zrezygnowac-9624'