Naukowcy zbadali, ile wolnego czasu dziennie potrzeba nam do osiągnięcia szczęścia

Sczęście
Fotografia: Shutterstock

Wyniki eksperymentu mogą cię zaskoczyć. Zgadzasz się ze zdaniem badaczy?

Nie ma wątpliwości, że tempo życia jeszcze nie było tak szybkie, jak dziś. Właśnie dlatego wolny czas uważany jest przez większość z nas za prawdziwy luksus. Naukowcy postanowili dowiedzieć się, ile czasu wolnego w ciągu dnia potrzeba nam, abyśmy czuli się szczęśliwi.

Ile wolnego czasu potrzeba nam do osiągnięcia szczęścia?

Badacze z UCLA Anderson School of Management sprawdzili, ile czasu w ciągu dnia zajmuje nam wykonywanie obowiązków, a ile przeznaczamy na czas wolny (czytanie książek, spotkania ze znajomymi, oglądanie filmów, sport itp.). W tym celu pracownicy uniwersytetu przeanalizowali plan dnia 35 tysięcy Amerykanów.

W następnym etapie eksperymentatorzy zestawili dane z oceną satysfakcji z życia grupy badawczej, by dowiedzieć się, ile godzin dla siebie powinniśmy mieć w ciągu dnia, aby odczuwać radość z życia.

Z ich wnikliwych obliczeń wynika, że wystarczy nam 2,5 godziny wolnego czasu dziennie do osiągnięcia wysokiego poziomu szczęścia.

Odkryliśmy, że zbyt mało czasu wolnego sprawia, że ludzie czują się zestresowani, co być może jest oczywiste” - mówi prowadząca badania Cassie Mogilner Holmes. „Co ciekawe, efekt ten zanika - rola stresu znika - gdy już osiągniesz optymalny punkt - twierdzi jeden z badaczy.

Zgadzacie się z wynikami tych badań?

Na czarno-białym zdjęciu widać zakochaną parę.
Rozwiąż quiz

Najsłynniejsze pary literackie. Czy uda ci się rozpoznać je wszystkie?

Na czarno-białym zdjęciu widać zakochaną parę.

1. W "Lalce" Bolesława Prusa, główny bohater Stanisław Wokulski zakochany jest w:

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów