Ile godzin snu na dobę potrzebujemy? Eksperci nie mają wątpliwości

Magdalena Barszczak 12.10.2018
kobieta podczas snu
Fotografia: Shutterstock

Naukowcy ustalili, jaka jest optymalna długość nocnego odpoczynku.

O dobroczynnych właściwościach snu pisać nie trzeba. Raz na jakiś czas pojawiają się natomiast badania na temat jego optymalnej długości. Ile godzin powinniśmy poświęcić na odpoczynek, żeby się zregenerować? Już wiadomo!

Jaka długość snu jest optymalna dla naszego mózgu?

40 tys. uczestników z całego świata poproszono o wypełnienie ankiety związanej z nawykami dotyczącymi snu. Pytano o ich wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania i leki, jakie przyjmują. Okazało się, że dla mózgu najzdrowszy jest sen o długości 7-8 godzin - donosi MedicalXpress. 

Naukowcy z Western University udowodnili, że osoby, które przeznaczały na sen więcej niż 8 godzin, miały tak samo upośledzone rozumowanie i zdolności poznawcze jak osoby, które spały krócej niż 6 godzin. Z kolei ludzie, którzy spali 4 lub mniej godzin na dobę, funkcjonowały tak, jakby miały o 9 lat więcej. Wyniki badań zostały opublikowane w periodyku Sleep.

Chcieliśmy poznać zwyczaje dotyczące snu u ludzi z całego globu. Wcześniej badano sen w warunkach laboratoryjnych, ale my chcieliśmy wykazać, jak to wygląda w prawdziwym życiu - ocenił jeden z ekspertów Adrian Owen.

Co ciekawe, ilość snu wpływała głównie na możliwości werbalne, nie ucierpiała natomiast pamięć krótkoterminowa. Zbyt krótki lub zbyt długi sen oddziałuje zatem na mózg inaczej niż jego brak.

Zobacz także: Przełączasz drzemki zamiast od razu wstać z łóżka? W ten sposób rujnujesz swoje zdrowie

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów