Hormon szczęścia – jakie są jego źródła i rola w organizmie?

Hormon szczęścia – jakie są jego źródła i rola w organizmie?
Fotografia: Shutterstock

Hormon szczęścia wydziela się m.in. w trakcie treningu. Endorfiny, bo o nich mowa, to gwarancja poprawy samopoczucia i dobrego humoru. Jakie są ich źródła?

Endorfiny często są określane jako hormon szczęścia nie bez powodu. Uwalniają się np. podczas intensywnego treningu na siłowni i sprawiają, że od razu masz lepszy humor. To nie jedyne, co endorfiny potrafią zdziałać. Hormon ten niweluje stres i znosi bodźce bólowe. Skąd się bierze hormon szczęścia?

Zobacz także: Zespół serotoninowy – czym się charakteryzuje?

Hormon szczęścia – co to?

Endorfiny to grupy hormonów peptydowych wywołujące zadowolenie, dobre samopoczucie oraz wszelkie stany euforyczne. Bardzo ważną rolą endorfin jest także to, że tłumią odczuwanie bólu i drętwienia. Potwierdza się istnienie co najmniej 20 typów endorfin, a badania wykazały, że mają one działanie zbliżone do opioidów.

Endorfiny zostały odkryte w latach 70. XX wieku. Wydarzyło się to przez przypadek w trakcie badań dotyczących opioidów. Wówczas zauważono, że leki należące do tej grupy (np. morfina) działają poprzez wiązanie się ze specyficznym receptorem. Z tym właśnie receptorem mogą się też wiązać endorfiny.

Endorfiny porównywane są więc do opioidów z tą różnicą, że ludzki organizm sam je produkuje. Hormon szczęścia wytwarzany jest przez komórki nerwowe, ale także przez przysadkę mózgową. Jego nazwa wzięła się z połączenia słowa „endogenny”, czyli pochodzące z wnętrza, ze słowem „morfina”.

Hormon szczęścia – rola w organizmie

Hormon szczęścia odpowiedzialny jest za modelowanie funkcjonowania wielu narządów. Pomimo tego, że endorfiny nie należą do neuroprzekaźników, wpływają na działanie pobliskich komórek. Oprócz łagodzenia bólu i poprawy samopoczucia, endorfiny regulują także gospodarkę hormonalną i temperaturę ciała, łagodzą stres, zwiększają odporność oraz wpływają na poziom zadowolenia.

Organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do korzystnego wpływu endorfin. Im więcej się ruszamy, tym więcej endorfin wytwarza nasz organizm. To jest motywacją do podjęcia jeszcze większego wysiłku. Zatem od hormonu szczęścia można się zdrowo uzależnić, wykonując regularne treningi takie, jak trening interwałowy czy ćwiczenia na pośladki.

Zobacz także: Frustracja – skąd się bierze i jak ją pokonać?

Hormon szczęścia – co wywołuje wydzielanie endorfin?

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na wydzielanie endorfin. Jest to:

  • Wysiłek fizyczny

Dobry trening to prawdziwa bomba endorfin. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że u różnych osób różne jest wydzielanie tego hormonu. Dla jednej osoby wystarczy marsz, aby jej samopoczucie znacząco się poprawiło, a inna musi przebieg pięć kilometrów.

  • Jedzenie pikantnych produktów

Dla ludzkiego organizmu jedzenie ostrych przekąsek związane jest z bólem. Wydziela on wówczas endorfiny, aby „złagodzić ból”.

  • Produkty spożywcze

Nie tylko pikantne jedzenie jest w stanie skłonić organizm do wydzielania endorfin. Produktem spożywczym, który szczególnie wpływa na wydzielanie endorfin, jest czekolada.

Wydzielanie endorfin ma miejsce także w trakcie porodu. Prawdopodobnie to dzięki nim, pomimo całego bólu, którego mamy doświadczyły przy porodzie są w stanie chwilę później z radością wziąć na ręce nowo narodzone dziecko.

Hormon szczęścia – czym skutkuje jego niedobór?

Medyczna wiedza na temat endorfin wciąż nie jest pełna. Cały czas prowadzone są badania nad hormonem szczęścia i sposobem, w jaki wpływają one na ludzki organizm. Niektórzy naukowcy wskazują na to, iż niewystarczająca ilość endorfin w ludzkim organizmie może być powiązana z takimi schorzeniami, jak depresja, fibromialgia czy przewlekłe bóle głowy.

Zobacz także: Biofeedback – na czym polega ten trening?

 Rośliny lecznicze coraz częściej wykorzystywane są w medycynie naturalnej? W jaki sposób?

 

 

 

 

 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów