Nieleczona histeria może być groźna. Czym się objawia ten stan emocjonalny?

Hanna Skowron 28.08.2018
kobieta cierpiąca na histerię
Fotografia: Shutterstock

Histeria to stan emocjonalny, w którym dochodzi do nadmiernego pobudzenia emocjonalnego, a także nieuzasadnionego, bardzo silnego lęku o swoje zdrowie i życie. Histeria, zwana również nerwicą histeryczną, jest jednym z rodzajów nerwicy. Jeśli takie stany są powtarzalne, wymagają leczenia. Dowiedz się więcej!

Histerią potocznie nazywa się taki stan, w którym człowiek nie panuje nad swoimi emocjami. Zanoszenie się płaczem, utrata kontaktu z rzeczywistością, brak reakcji na zewnętrzne bodźce i często towarzyszący tym objawom atak paniki – to najczęstsze objawy histerii

Zobacz także: Dlaczego odczuwam lęk? Poznaj objawy nerwicy

Histeria - a nerwica

Najczęściej występuje u osób cierpiących z powodu nerwicy, ale może także przytrafić się jako jednostkowy przypadek w sytuacji traumatycznego przeżycia (Zobacz - trauma).

Objawom psychofizycznym przy przeżywaniu histerii, często towarzyszą także objawy somatyczne. Uczucie guli w gardle to najbardziej charakterystyczny dla stanów nerwicowych i lękowych objaw. Uczucie ściśnięcia gardła i duchoty, a także wrażenie obecności obcego przedmiotu w gardle, który utrudnia przełykanie, jedzenie i mówienie, to najczęstszy skutek przeżywania silnego lub/i długotrwałego stresu.

W takim przypadku warto wybrać się na kontrolę lekarską, aby wykluczyć schorzenia laryngologiczne. Uczucie guli w gardle można skutecznie zniwelować odpowiednio dobraną terapią.

Histeria - u dziecka

Histeria to wynik zaburzenia równowagi nerwowej. O ile u osób dorosłych jest najczęściej powiązana z nerwicą, o tyle u dzieci jednostkowe przypadki wynikają najczęściej z nieodpornego i podatnego na zmiany układu nerwowego. Dzieci nie potrafią panować jeszcze w pełni nad swoimi emocjami, co przekłada się niejednokrotnie na nadmierną wobec sytuacji reakcję. Jeśli jednak dziecko wpada w bardzo głębokie, zaawansowane i powtarzalne stany histerii, trzeba zgłosić się z nim do lekarza. Może to świadczyć o zaburzeniach emocjonalnych lub psychicznych.

Zobacz także: Zespół lęku uogólnionego - czym jest?

Histeria - objawy

Jak rozpoznać osobę w stanie histerii? Najczęściej pojawiające się objawy, to:

·   Nieuzasadniony, silny lęk

·   Kołatanie serca

·   Uczucie duszności i guli w gardle

·   Omdlenia

·   Zanoszenie się płaczem aż do utraty tchu

·   Ból brzucha

·   Nadmierna potliwość.

Histeria – leczenie

Histeria jako stan przewlekły, a nie jednostkowa sytuacja, to bardzo groźne zaburzenie emocjonalne. Zwana jest również nerwicą histeryczną. Niegdyś stany histeryczne przypisywano tylko kobietom, przyczyny szukając w hormonach. Histeria jest jednak zaburzeniem, które nie wybiera wieku ani płci. Realnie zagraża bezpieczeństwu samego chorego, jak i jego otoczenia.

Pacjent cierpiący z powodu histerii nie tylko nie panuje nad swoim zachowaniem, ale także „wyłącza” się z rzeczywistości. Zaburzenie to może prowadzić do amnezji czy zachowań dyssocjalnych (zobacz: osobowość dyssocjalna). Zaniedbanie leczenia histerii może być opłakane w skutkach. Chory potrzebuje odpowiedniej terapii niezwłocznie po zauważeniu pierwszych objawów.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów