Hipomania może być objawem groźnej choroby. Jakiej?

Sylwia Kropiewnicka 15.01.2019
Hipomania - na czym polega?
Fotografia: Shutterstock

Hipomania to stan pozornej euforii, charakteryzujący się m.in. zwiększoną tendencją do ryzykownych zachowań. Czym dokładnie jest ten stan?

W przebiegu hipomanii chorzy mogą stawać się bardziej gadatliwi, odważniejsi, mogą mieć więcej energii oraz potrzebują zdecydowanie mniej snu. Brzmi całkiem nieźle, dlaczego więc ten stan nie oznacza nic dobrego? Dzieje się tak na skutek tego, iż hipomania jest jednym z przejściowych etapów w poważnej chorobie psychicznej. Jakiej?

Zobacz także: Mitomania – czym jest i jak ją wyleczyć?

Hipomania

Hipomania i mania to dość podobne do siebie stany. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest jednak intensywność występujących objawów. Stan, w którym przebywają pacjenci z hipomanią określa się stanem hipomaniakalnym.

Pomimo tego, że hipomania jest łagodniejsza w przebiegu od manii, nie oznacza to, że jest niegroźna. Nie można jej lekceważyć, ponieważ może świadczyć o poważnym schorzeniu psychicznym, którym jest choroba dwubiegunowa.

Pacjenci w stanie hipomaniakalnym mają prawdziwy chaos w swojej głowie. Zmagają się z gonitwą myśli i innymi zaburzeniami takimi, jak np. wahania nastroju.

Hipomania – co to?

Można powiedzieć, że hipomania to mania w wersji light, niewymagająca hospitalizacji. Osoba w stanie hipomanii w porównaniu do manii nie charakteryzuje się taką chaotycznością działania. Można zauważyć wyraźne zmiany w jej zachowaniu, jednak nie zakłócają one jej życia rodzinnego czy zawodowego.

Hipomania – objawy

Stan hipomaniakalny utrzymuje się co najmniej 4 dni. Objawy, które mu towarzyszą to:

  • Zmniejszona potrzeba snu
  • Drażliwość
  • Zmniejszone odczuwanie zmęczenia
  • Duża aktywność intelektualna (gonitwa myśli)
  • Podejmowanie ryzykownych zachowań
  • Niemożność usiedzenia w miejscu
  • Problemy z koncentracją
  • Zwiększona aktywność fizyczna
  • Rozmowność

Objawy te są niepozorne, jednak bagatelizowanie ich może mieć przykre konsekwencje dla chorego, który także ma skłonności autodestrukcyjne.

Hipomania – przyczyny

Mechanizm, który zachodzi w ludzkim organizmie w trakcie hipomanii nie został dotychczas dokładnie określony. Za potencjalne przyczyny występowania stanu hipomaniakalnego podaje się wiele różnych czynników.

Jedną z takich potencjalnych przyczyn są zaburzenia neuroprzekaźników w mózgu. Drugą z kolei są pewne skłonności genetyczne. Badania wykazały, że osoby, u których ktoś w rodzinie zmagał się z hipomanią same znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o schorzenia tej natury.

Innymi przyczynami hipomanii mogą być także schorzenia ogólnoustrojowe takie, jak AIDS czy toczeń oraz schorzenia neurologiczne (np. uraz mózgu). Hipomania może być także skutkiem ubocznym stosowania substancji psychoaktywnych.

Jedną z przyczyn hipomanii może być także doświadczenie ciężkiego życiowego zdarzenia czy niedawno przebyta trauma.

Hipomania – diagnostyka

Aby zdiagnozować hipomanię, należy wykonać badanie psychiatryczne. Bardzo ważnym kryterium, oprócz samych objawów, będzie także czas ich występowania. Lekarz musi wziąć pod uwagę nie tylko aktualne objawy pacjenta, ale także wcześniejsze odchylenia.

Jeśli okaże się, że pacjent aktualnie jest w stanie hipomaniakalnym bądź maniakalnym, a wcześniej miał epizody depresyjne, wówczas lekarz może rozpoznać u niego chorobę dwubiegunową (typu I lub II).

W leczeniu hipomanii stosuje się leki normalizujące nastrój lub leki przeciwpsychotyczne. Bardzo dużą rolę w leczeniu pacjentów będących w takim stanie jest psychoterapia, szczególnie terapia behawioralna.

Choroba dwubiegunowa

Choroba dwubiegunowa (ChAD) charakteryzuje się nawracającymi epizodami manii (lub hipomanii) i depresji. Forma i częstotliwość epizodów zależy w dużym stopniu od indywidualnego przypadku.

Wyjątkowo ciężkim przypadkiem „dwubiegunówki” jest „rapid cycling”, który polega na częstych sekwencjach epizodów manii i depresji. Aby go zdiagnozować, pacjent musi mieć co najmniej cztery epizody chorobowe rocznie. W tym przypadku zdarza się, że depresja i mania płynnie przechodzą jedna w drugą.

Zobacz także: Muzykoterapia – na czym polega leczenie muzyką?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zdrowie fizyczne, jest tak samo ważne co psychiczne. Które produkty spożywcze ochronią cię przed rakiem?

 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów