Hipochondryk to osoba, która całą uwagę skupia na swoim ciele i chorobach. Jak wygląda leczenie zaburzenia?

Sylwia Bagińska 17.08.2018
Hipochondryk - leczenie
Fotografia: shutterstock

Hipochondryk cały czas zmaga się z wieloma chorobami i schorzeniami pomimo tego, że fizycznie jest zdrowy. Jednak to zaburzenie psychiczne skutecznie uprzykrza życie i powoduje pogłębienie problemów emocjonalnych. 

Hipochondryk to osoba, która nadmiernie koncentruje uwagę na swoim zdrowiu. Charakteryzuje się silnym niepokojem o swój stan fizycznym. Dodatkowo błędne interpretuje dolegliwości bólowe. Hipochondryk ciągle poszukuje kontaktu z lekarzem, bo ciągle podejrzewa u siebie nowe choroby somatyczne. Gdy słyszy, że jest zdrowy czuje się zawiedziony.

Zobacz także: Schizofrenia paranoidalna to najczęstsza odmiana schizofrenii. Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

Hipochondrię inaczej nazywa się też nerwicą hipochondryczną, gdyż pojawiąjące się dolegliwości bólowe w różnych częściach ciała są dla pacjenta zawsze oznaką choroby fizycznej. Jednak ból, który występują w różnych częściach ciała jest objawem zaburzeń emocjonalnych.

Hipochondryk – objawy

Objawy u hipochondryka mogą się nasilać wtedy, gdy lekarz zachowuje się bardzo skrupulatnie szukając źródła i czynnika, który doprowadza do pojawienia się schorzenia, a także wtedy, kiedy problem chorego jest lekceważony. Zazwyczaj objawy nerwicy hipochondrycznej nasilają się wtedy, gdy pacjent usłyszy, że symuluje.

Objawy występujące u hipochondryków to między innymi:

  • Dolegliwości bólowe,
  • Poczucie, że jest się poważnie chorym,
  • Duże zainteresowanie funkcjonowaniem ciała,
  • Niepokój,
  • Lęk.

Hipochondryk odczuwa lęk i niepokój z racji rozwoju choroby, ale także cały czas ma świadomość, że jest chory. Bardzo często pacjenci odczuwają ogromny niepokój na samą myśl o poważnym schorzeniu, ale zawsze są przekonani, że na pewno to ich dotyczy choroba.

Hipochondrycy ze względu, że nie wiedzą co dokładnie im dolega, jaka poważna choroba ich zaatakowała domagają się spektrum badań diagnostycznych, które miałyby potwierdzić diagnozę, która staje się celem jego wszystkich działań.

Czasami lęk przed wystąpieniem choroby przybiera u hipochondryka postać fobii, np. przed zarażeniem wirusem HIV.

Faktem jest jednak, że dolegliwości bólowe u osób z nerwicą hipochondryczną występują. Jednak trwają one krótko i są zlokalizowane w różnych miejscach, czasami jest to ból w klatce piersiowej, a następnego dnia ból brzucha z lewej strony. Jednak dolegliwości bólowe nie mają żadnego związku z zaburzeniami pracy narządów. Hipochondryk gdy nie zna przyczyny, która wywołuje zaburzenia odczuwa jeszcze większe lęk – zaczyna wtedy np. wsłuchiwać się w prace swoje serca, obserwować ruchy jelit itp.

Hipochondryk – przyczyny

Przyczyny wystąpienia u pacjenta hipochondrii nie są do końca znane. Jedna z teorii mówi, że wpływ na to ma osobowość, a także przebieg dzieciństwa. Szczególnie narażone na to zaburzenie są osoby narcystyczne, a także egocentryczne.

Hipochondrykiem może stać się także osoba, która w przeszłości doświadczyła przemocy fizycznej, psychicznej, a także seksualnej. Niektórzy też twierdzą, że za pojawienie się hipochondrii odpowiedzialny jest brak miłości w dzieciństwie – hipochondrycy w ten sposób zwracają na siebie uwagę bliskich.

Hipochondryk – leczenie

Leczenie tego zaburzenia jest bardzo trudne – pacjent owszem ciągle potwierdza, że jest chory, ale  widzi on tylko schorzenie somatyczne, nie psychiczne. Chorym bardzo ciężko jest uświadomić, że ich wszelkie dolegliwości bólowe są spowodowane lękiem, chęcią bycia w centrum uwagi i że w ten sposób radzą sobie ze swoimi wewnętrznymi konfliktami i traumami psychicznymi.

Hipochondryk całą uwagę skupia wyłącznie na ciele, nie na obszarze psychiki ludzkiej. Bardzo często w leczeniu nerwicy hipochondrycznej konieczne jest wdrożenie farmakoterapii. Pacjenci bardzo często podczas leczenia doświadczają objawów depresyjnych.

Niestety w wielu przypadkach pacjenci przerywają terapie w bardzo kluczowym dla niej miejscu. Dociera do nich fakt, że są chorzy – mają problemy emocjonalne, ale nie muszą sobie z nimi radzić za pośrednictwem różnych, innych chorób somatycznych. Ten argument jest dla wielu chorych bardzo istotny, bo skoro jest zdiagnozowana choroba to jest ogromne zainteresowanie ze strony bliskich osób i społeczeństwa.

Zobacz także: Halucynacje nie są tylko spowodowane chorobami psychicznymi. Jakie są przyczyny wystąpienia omamów?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów