Hipnoza - poznaj jej terapeutyczne właściwości. Co musisz o niej wiedzieć?

Sylwia Kropiewnicka 07.12.2018
Pacjentka u terapeuty
Fotografia: Shutterstock

Hipnoza budzi skrajne emocje. Pomimo tego, że z czasem staje się coraz bardziej popularna, na jej temat krąży wiele mitów. Czy hipnoza może być alternatywą terapii?

Hipnozę coraz częściej stosuje się jako alternatywną metodę rozwiązywania problemów zarówno zdrowotnych, jak i psychicznych. Moc ludzkiego umysłu jest ogromna, dlaczego by więc z niej nie korzystać? Hipnoza pozwala dotrzeć do wewnętrznych przyczyn zaburzeń. Metoda ta musiała długo walczyć o uznanie, ale w końcu się jej udało i obecnie jest traktowana jako skuteczna metoda pracy terapeutycznej.

Zobacz także: Medytacja sposobem na relaks? Musisz ją wypróbować!

Hipnoza

Hipnoza to stan odmiennej świadomości, w który dana osoba wchodzi bez jakiejkolwiek ingerencji z zewnątrz. Jest to szczególny stan relaksacji i podatności na sugestie wypowiadane przez inną osobę lub samego zainteresowanego, kiedy mówimy także o autohipnozie.

Hipnoza przyczynia się do poprawy stanu zdrowia pacjenta poprzez pewnego rodzaju komunikację werbalną, jak i niewerbalną. Jej zastosowanie pozwala uskutecznić pracę terapeutyczną, poprzez m.in. poprawę samooceny i wzmocnienie pewności siebie w pacjencie.

Terapia z zastosowaniem hipnozy polega na łączeniu odprężenia z głęboką koncentracją, która sprzyja zaakceptowaniu pozytywnych sugestii wypowiadanych przez terapeutę.

Do hipnozy należy się jednak odpowiednio przygotować. Hipnoterapeuta musi wcześniej zadbać o dobry kontakt z pacjentem oraz zebrać informacje o nim i postawić diagnozę.

Istnieją różne poziomy głębokości hipnozy. Są to:

  • Hipnoidalny –  ten stan charakteryzuje się uczuciem letargu ciała, sennością, tendencją do błądzenia myśli, odprężeniem oraz  ociężałością mięśni.
  • Lekka hipnoza – jest to koncentracja umysłu na sugestiach i reakcja mięśni na nie. Osoba będąca w tym stanie ma  usztywnione ramiona i wywrócone oczy.
  • Średnia hipnoza – jest to głębokie odprężenie, w trakcie którego człowiek mówi i porusza się tylko pod wpływem sugestii.
  • Głęboka hipnoza – na skutek tego rodzaju hipnozy możliwa jest  częściowa amnezja po przebudzeniu, oraz zasugerowanie niewrażliwości na ból.
  • Somnambulizm – w tym stanie możliwa jest całkowita amnezja oraz całkowite znieczulenie, a także pozytywne halucynacje, regresja do dzieciństwa oraz progresja do przyszłych zdarzeń.
  • Głęboki somnambulizm – osiągnięcie tego stanu charakteryzuje się zdolnością pacjenta do negatywnej halucynacji, czyli usunięcia utrwalonej informacji. Sugestie po hipnotyczne wypełniane jak polecenia.

Zobacz także: Dokucza ci ból kolan? Te ćwiczenia na kolana go zniwelują

Hipnoza – właściwości terapeutyczne

Hipnoza pomaga pozbyć się nałogów, leczy stany lękowe i nerwice. Hipnoza to także sposób na wyprowadzanie chorych z anoreksji i bulimii. Sprawdzi się również przy likwidowaniu bólów fantomowych oraz jako sposób na stres. Jeśli to stres jest tym powodem, dla którego sięgasz po hipnozę, wypróbuj najpierw ćwiczenia relaksacyjne lub techniki relaksacyjne.

W jaki sposób hipnoza wpływa na terapię tych dolegliwości? Cały czas nie jest to do końca wyjaśnione, a sama hipnoza jest poniekąd zagadką. Nawet przy użyciu nowoczesnych metod diagnostycznych nie udało się zbadać, jakie procesy zachodzą w mózgu osoby, która jest pogrążona w hipnozie. Nie powiodły się także próby wyjaśnienia, czy w organizmie pacjenta zachodzą wtedy jakieś zmiany biochemiczne.

Hipnoza jako metoda wspomagające tradycyjne kuracje

Wykorzystywanie hipnozy w celach terapeutycznych jest jak najbardziej dopuszczalne. Hipnoza pomaga leczyć nałogowców – alkoholików, palaczy, narkomanów. Stosuje się ją także w leczeniu nerwic i stanów lękowych.

U wybranych chorych hipnoza może być stosowana także w celu uspokojenia, usunięcia bólu czy nawet znieczulenia.

Hipnoza w leczeniu anoreksji i bulimii

Anoreksja i bulimia to bardzo poważne choroby o podłożu psychicznym. Zapadają na nią najczęściej młode dziewczęta, ale nie tylko. Ta choroba dotyka również chłopców. Nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci. W jaki sposób hipnoza pomaga w walce z anoreksją i bulimią?

Choroby te wynikają z naprawdę głębokich zaburzeń na tle psychicznym – objawy somatyczne są jedynie następstwem znacznej przebudowy świata wewnętrznego.

Hipnoza pozwala ingerować w podświadomość na poziomie głębszym niż większość powszechnie stosowanych metod leczniczych. Właśnie dlatego hipnoza pozwala najszybciej zwalczyć te choroby, ponieważ jednocześnie wzmacnia także psychikę pacjenta.

Warto skorzystać z hipnozy przy terapii skierowanej na anoreksję i bulimię, ponieważ chorobom tym mogą towarzyszyć objawy charakterystyczne dla innych poważnych dolegliwości takich, jak depresja, nerwica, a nawet mania. Tradycyjne metody psychoterapii niezbyt dobrze radzą sobie z takimi współistniejącymi objawami.

Zobacz także: Gimnastyka to wymagająca dyscyplina sportowa. Kto może ją ćwiczyć?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Jak często ćwiczysz?

Liczba głosów:

Oceń artykuł
WSZYSTKO NA TEMAT:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów
Attribute Type Value
0 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Peganizm-dieta-ktora-bedzie-hitem-2019-roku-12894'
1 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Przez-miesiac-zywil-sie-tylko-w-McDonalds-Zobacz-co-stalo-sie-z-jego-cialem-13194'
2 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Ta-dziewczyna-schudla-93-kilogramy-Jej-cialo-zmienilo-sie-nie-do-poznania-13190'
3 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-dr-Dabrowskiej-jadlospis-dla-diety-owocowo-warzywnej-8269'
4 string '/Zdrowie/Psychologia/Test-Becka-skala-depresji-Becka-czy-mam-depresje-rozwiaz-test-8431'
5 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-zupowa-zasady-jadlospis-efekty-10102'
6 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Malgorzata-Kozuchowska-ma-diete-ukladana-na-bazie-kodu-genetycznego-13142'
7 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Ta-24latka-schudla-58-kg-w-11-miesiecy-Zmienila-sie-nie-do-poznania-12910'
8 string '/Zdrowie/Choroby/glukoza-norma-cukru-prawidlowy-poziom-cukier-w-moczu-jak-wyglada-badanie-8582'
9 string '/Zdrowie/Choroby/Bol-szyi-z-lewej-strony-i-karku-przyczyny-leczenie-profilaktyka-9942'
10 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-Dukana-jadlospis-Co-jesc-w-kazdej-fazie-diety-bialkowej-8017'
11 string '/Zdrowie/Psychologia/Depresja-objawy-psychiczne-somatyczne-a-smutek-test-na-depresje-8430'
12 string '/Zdrowie/Choroby/jeczmien-na-oku-przyczyny-objawy-leczenie-domowymi-sposobami-rodzaje-9176'
13 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dna-moczanowa-dieta-Z-jakich-produktow-nalezy-zrezygnowac-9624'
14 string '/Zdrowie/Domowe-sposoby/Kiedy-zrobic-test-ciazowy-najwczesniej-rano-czy-wieczorem-kalkulator-11645'