Fuga dysocjacyjna to jedno z zaburzeń dysocjacyjnych. Jak się przejawia?

Sylwia Kropiewnicka 10.04.2019 AKTUALIZACJA: 10.04.2019
Fuga dysocjacyjna (co to, a zaburzenia dysocjacyjne, przyczyny)
Fotografia: Shutterstock

Fuga dysocjacyjna objawia się nagłą zmianą tożsamości połączoną z utratą pamięci. Stanowi ona nieświadomą ucieczkę przed zbyt trudną rzeczywistością. Czym charakteryzuje się to zaburzenie?

Fugę dysocjacyjną zalicza się do grupy zaburzeń dysocjacyjnych pojawiających się w zaburzeniach lękowych. Zaburzenie to pojawia się u osób, które doznały silnego urazu psychicznego. W jakich sytuacjach może się pojawić?

Zobacz także: Empatia pozwala lepiej rozumieć innych. Czym dokładnie jest?

Fuga dysocjacyjna

Fuga dysocjacyjna pojawia się u osób, u których dochodzi do utraty kontroli nad własną pamięcią, tożsamością, myśleniem, przeżywaniem lub nad własnym ciałem. Powstawaniu fugi dysocjacyjnej sprzyjają czynniki genetyczne, przewlekłe konflikty emocjonalne i interpersonalne oraz obciążenie poważnymi urazami psychicznymi takimi jak przemoc, wojna, molestowanie czy kataklizm.

Fuga dysocjacyjna zazwyczaj trwa od kilku godzin do kilku dni. Zdarza się jednak, że może trwać nawet dłużej. To zaburzenie zazwyczaj ustępuje samoistnie, jednak wydarzenia z okresu jej trwania zazwyczaj pozostają w niepamięci. Może to wywoływać stany depresyjne.

Fuga, obok osobowości mnogiej czy transu i otępienia, należy do jednego z najpopularniejszych zaburzeń dysocjacyjnych. Psychiatrzy tłumaczą ją jako nagłe i niewytłumaczalne opuszczenie miejsca pracy lub zamieszkania z całkowitą bądź częściową niepamięcią przeszłości, nabyciem nowej tożsamości lub jej zachwianiem.

Fuga dysocjacyjna a zaburzenia dysocjacyjne

Dysocjacja to procesy psychologiczne, które zachodzą w świadomości człowieka w wyniku ciężkich doświadczeń. Dzieje się tak, ponieważ traumatyczne treści zostają oddzielona od świadomości za pomocą klasycznego mechanizmu obronnego. Nie znikają one jednak bezpowrotnie, lecz znajdują się ciągle w podświadomości. W chwili stresu przejmują one kontrolę nad postępowaniem danej osoby.

Fuga ustępuje samoistnie, jednak osoba dotknięta nią nie pamięta, co się działo w trakcie. Chory nie wie, w jaki sposób znalazł się w obcym mieście i zaczyna szukać pomocy medycznej.

Osoba dotknięta fugą pozornie zachowuje się normalnie i nie budzi żadnych zastrzeżeń otoczenia. Często przyjmuje także nową tożsamość i zaczyna nowe życie.

Kiedy fuga się kończy, pacjent zazwyczaj odczuwa wstyd, depresję lub gniew. Niekiedy taki stan prowadzi nawet do myśli samobójczych.

Zobacz także: Złość – jakie są jej podłoża i jak ją opanować?

Fuga dysocjacyjna – leczenie

Rodzaj leczenia osób dotkniętych fugą dysocjacyjną uzależniony jest od przyczyn jej pojawienia się, a te są bardzo różne. Fuga dysocjacyjna może być spowodowana przemocą, wojną, molestowaniem seksualnym, utratą bliskiej osoby czy ciężkim urazem psychicznym.

Fuga dysocjacyjna najczęściej dotyczy osób, które stosują mechanizmy obronne takie jak zaprzeczenie czy wyparcie. Chory dotknięty fugą dysocjacyjną wymaga natychmiastowego kontaktu z psychologiem lub psychiatrą.

Skuteczną metodą leczenia tego zaburzenia będzie skoncentrowanie się na mechanizmach osobowościowych. Najważniejsze jest, aby pacjent nauczył się umiejętnie pracować nad stresem, który stał się przyczyną fugi.

Osoba cierpiąca na to zaburzenie będzie więc potrzebowała wiele zrozumienia ze strony swojego najbliższego otoczenia oraz specjalistów.

Zobacz także: Jesteś ciągle przygnębiona? To może być niedobór serotoniny!

 Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł
WSZYSTKO NA TEMAT:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów