Fobicy – kiedy codzienność przerasta. Czego się boimy?

Hanna Skowron 17.09.2018
Fobicy – kiedy codzienność przerasta. Czego się boimy?
Fotografia: Fotolia

Fobicy to ludzie cierpiący z powodu fobii – a więc silnego i uporczywego lęku o podłożu nerwicowym. Lęk ten może dotyczyć sytuacji, miejsc, przedmiotów bądź zjawisk. Zobacz, co trzeba wiedzieć o objawach, które ich spotykają!

Fobicy to osoby zmagające się z niewytłumaczalnym, nieuzasadnionym lękiem, który pojawia się nagle, w określonej sytuacji bądź w zetknięciu z danym obiektem (człowiekiem, przedmiotem, zwierzęciem). Ten strach paraliżuje, często odbierając zdolność normalnego funkcjonowania. Fobik nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie ze swoją przypadłością. Jak wyglądają objawy fobii? W jaki sposób fobicy się leczą? Dowiedz się więcej!

Fobicy – objawy

Nie każdy strach jest fobią. Jednorazowe, epizodyczne lęki i chęć natychmiastowej ucieczki nie świadczą o zaburzeniach nerwicowych. Do najczęstszych objawów fobii, które pozwalają odróżnić ją od innych przypadłości, należą:

 • Przyspieszenie akcji serca
 • Utrudnione oddychanie
 • Drżenie rąk i nóg
 • Słabość mięśni, „miękkie” nogi
 • Zimny pot
 • Uderzenia gorąca
 • Uczucie „guli w gardle”
 • Ściśnięcie żołądka
 • Poczucie bezradności, zbliżającej się nieuchronnie śmierci
 • Omdlenia
 • Instynktowna potrzeba natychmiastowej ucieczki
 • Histeria.

Fobia zwykle objawia się panicznym strachem, który może prowadzić do nieracjonalnych zachowań – ucieczki przed siebie, bez zwracania uwagi na zagrożenia (na przykład wtargnięcie na ruchliwą ulicę), autoagresji, demolowania otoczenia. Im mniejsze możliwości ucieczki, tym większy strach.

Zobacz także: Spokojnie, to tylko lęk. Jak postępować podczas ataku paniki?

Fobicy – rodzaje

Do najczęściej występujących fobii należą:

Niektórzy terapeuci są zwolennikami rzucenia „na głęboką wodę” i skonfrontowania fobika z obiektem fobii. Takie konfrontacje przeprowadza się przez długi czas, w pełnym kontakcie. Z czasem paniczny lęk ustępuje myśli, że nie ma czego się bać. Choć metoda wydaje się dość brutalna, okazuje się, że jest bardzo skuteczna.

Fobicy -  leczenie i psychoterapia

Leczenie fobii nie jest zadaniem łatwym – jest to bowiem problem zakorzeniony głęboko w psychice i żadne środki farmakologiczne nie rozwiążą problemu stuprocentowo. Najczęściej stosowaną i przy tym najskuteczniejszą metodą leczenia fobii jest psychoterapia. Polega na przepracowaniu z chorym jego problemu i stopniowym oswajaniu się ze źródłem lęku.

Różnego rodzaju fobie pojawiają się przeważnie na tle nerwicowym – i leczy się je tak samo, jak przyczynę ich powstawania. Najlepsze rezultaty daje połączenie psychoterapii z leczeniem farmakologicznym. Leki na fobie to zwykle środki o działaniu uspokajającym i antydepresyjnym.

Mózg człowieka podczas przeżywania silnego lęku pracuje inaczej, niż na co dzień. Nadmiernie działają pewne jego obszary, podczas gdy inne mają zahamowaną aktywność.

Niektóre leki mają za zadanie przywrócenie prawidłowej aktywności mózgu, a co za tym idzie – nastrój fobika ulega znacznej poprawie.  

Przy fobiach pomocna może okazać się

. Już pierwsze dźwięki ulubionych piosenek potrafią nas odprężyć i poprawić złe samopoczucie.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów