Fobia społeczna – objawy i metody leczenia

Hanna Skowron 26.07.2018
Lęki i fobie
Fotografia: Shutterstock

Nigdy nie preferowałeś przebywania wśród ludzi, a kiedy znajdziesz się w grupie, myślisz tylko o tym, jak najszybciej się z niej ewakuować? To może być fobia społeczna!

Fobia społeczna (socjofobia, nerwica społeczna, fobia socjalna, lęk społeczny) jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń nerwicowych. Szacuje się, że zmaga się z nią nawet 10% społeczeństwa, w związku z czym część specjalistów uznaje tego typu zaburzenie za jedną z chorób cywilizacyjnych. Choć przybywa dziś osób cierpiących z powodu fobii społecznej, należy podkreślić, że jest to zaburzenie, które można skutecznie leczyć. Duże znaczenie terapeutyczne ma trafnie postawiona diagnoza, a zwłaszcza rozpoznanie objawów i przyczyn lęku.

Zobacz także: Kiedy lęki i fobie nie pozwalają normalnie żyć. Jak sobie pomóc?

Czy to fobia społeczna? Objawy, na które powinno się zwrócić uwagę

Fobia jest rodzajem zaburzenia, objawiającego się strachem przed konkretnymi przedmiotami lub określonymi sytuacjami. Osoba cierpiąca na fobię zdaje sobie sprawę, że odczuwany przez nią strach jest bezzasadny, mimo to odczuwa lęk w zetknięciu z pewnymi bodźcami.

Minimalizuje zatem swój niepokój przez unikanie sytuacji, które narażają ją na przeżywanie przykrych emocji. W przypadku fobii społecznej lęk jest wywoływany przez kontakt z innymi ludźmi. Osoby zmagające się z fobią społeczną unikają nawiązywania relacji interpersonalnych, wycofując się z życia społecznego.

Kto jest narażony na socjofobię?

Fobia społeczna dotyka zwykle osób zamkniętych w sobie, introwertycznych, o niskiej samoocenie i dużej wrażliwości emocjonalnej. Osoba cierpiąca na fobię społeczną woli prowadzić samotny tryb życia, do minimum ograniczając relacje z innymi ludźmi. W towarzystwie jest małomówna, a nawiązywanie kontaktu z drugą osobą powoduje niepokój.

Szczególnie stresujące są dla niej wystąpienia publiczne. W przypadku narażenia na ekspozycję społeczną (konieczność przeprowadzenia rozmowy, praca w gronie innych osób, zabranie głosu przed publicznością) osoba cierpiąca na fobię społeczną jest narażona na wystąpienie licznych objawów somatycznych. Charakterystyczne są:

 • wzrost tętna i ciśnienia tętniczego krwi
 • wzrost stężenia glukozy we krwi
 • kołatanie serca
 • zaczerwienienie twarzy
 • drżenie mięśni, nadmierna potliwość
 • zaburzenia mowy (jąkanie się, drżenie)
 • bóle głowy
 • zawroty głowy
 • nudności
 • bóle brzucha
 • biegunka.

 Objawy ustępują w sytuacjach, gdy nie występuje ekspozycja społeczna.

Pamiętaj: jeśli to fobia społeczna, objawy można minimalizować!

Leczenie fobii społecznej powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem psychiatrą, który stawia diagnozę i dobiera metody terapeutyczne, uwzględniając m.in. nasilenie objawów i możliwe przyczyny powstawania zaburzeń. Standardowo wyróżnia się leczenie psychoterapeutyczne i farmakoterapię. Doraźnie stosowane w przypadku fobii społecznej są leki anksjolityczne. W poważniejszych przypadkach osoba cierpiąca na fobię społeczną przyjmuje z polecenia lekarza antydepresanty (leki z grup SSRI i SNRI). 

W psychoterapii wysoką skutecznością cieszą się przede wszystkim metody poznawczo-behawioralne oraz różne techniki relaksacyjne. Oprócz psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym wyróżnić można również podejścia psychodynamiczne, humanistyczne, Gestalt i inne.

Zobacz także: Twoim koszmarem jest fobia? Forum zrzeszające ludzi o podobnych problemach może być częścią terapii!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów