Twoim koszmarem jest fobia? Forum zrzeszające ludzi o podobnych problemach może być częścią terapii!

Hanna Skowron 26.07.2018
Fobia - pomoc na forum
Fotografia: Shutterstock

Na widok pająka, ostrego przedmiotu, mężczyzny, ciemności czy otwartej przestrzeni ogarnia cię niewymowny lęk, któremu towarzyszy uczucie głębokiego i silnego lęku, czujesz, jakby serce miało wyskoczyć ci z piersi, a strach przesłania racjonalizm? To może być fobia!

Wielu ludzi cierpi z różnych powodów. Znakiem dzisiejszego społeczeństwa, które żyje szybko i w ogromnym stresie, jest nerwica i depresja, będąca często następstwem długotrwałego napięcia. Brak poczucia własnej wartości, wycofywanie się z życia społecznego, narastająca frustracja lub lęk (często irracjonalny), to najczęstsze przypadłości współczesnego człowieka.

Zobacz także: Kiedy niechęć do ludzi czyni z ciebie odludka…Czym jest socjofobia?

Sporym i często występującym utrapieniem jest fobia, czyli duży, patologiczny lęk przed jakimiś sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Choć osoba z fobią najczęściej zdaje sobie sprawę z irracjonalności swoich obaw, to nie jest w stanie nad nimi zapanować.

Fobia – lęk zakodowany w podświadomości

Wiele fobii ma swoje źródło w traumatycznych przeżyciach z przeszłości, najczęściej w dzieciństwie lub okresie dojrzewania, kiedy psychika jest bardzo słaba i łatwo odcisnąć na niej piętno. Fobie mogą być bardziej lub mniej racjonalne: jedni boją się pająków, inni otwartych zbiorników wodnych, część odczuwa panikę na widok mężczyzny, a pozostali nie mogą zasnąć przy zgaszonym świetle, obawiając się ciemności.

Ilu ludzi, tyle fobii, którym towarzyszy poczucie wstydu, bezradności i niskiego lub zerowego poczucia własnej wartości, co w konsekwencji najczęściej doprowadza do nerwicy, depresji, a nawet myśli samobójczych. Dla osoby cierpiącej z powodu fobii najważniejsze jest zrozumienie i wsparcie bliskich, a także współpraca z terapeutą, który dobiera indywidualny tok leczenia.

Fobia – forum w sieci rozwiązaniem problemów?

Osoby zmagające się z jakąś fobią często przez długi czas nie zdają sobie sprawy z tego, że ich lęk i paraliżujący strach to poważniejszy problem, wymagający wsparcia. Często wstydzą się swoich objawów i myślenia, dlatego zamykają się w sobie w poczuciu bezsilności, beznadziei i wstydu.

W takim przypadku pomocny okazuje się Internet – często szukając w sieci wyjaśnienia swojego stanu, trafia się na wypowiedzi innych osób, zmagających się z podobnym problemem. Często wyszukiwane są hasła takie jak „fobia – forum”, które mają zaprowadzić w miejsce w sieci skupiające ludzi z podobnymi problemami. Bardzo często oczyszczająco i wzmacniająco działa możliwość wyrzucenia z siebie swoich problemów, a poczucie bycia zrozumianym przez innych dodaje pewności siebie i motywacji do walki o lepsze jutro.

Najbardziej hamujące w podejmowaniu kroków w walce o swoje zdrowie jest poczucie bycia odmieńcem i wyrzutkiem. Internetowe forum niejednokrotnie jest doskonałym wentylem bezpieczeństwa, a jego społeczność motywuje do podjęcia terapii.

Leczenie fobii

Fobia związana z sytuacją, przedmiotem lub miejscem zakorzeniona jest w psychice i podświadomości człowieka. Samodzielne wyjście z takiego stanu jest trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Nieocenioną i najbardziej wartościową pomocą jest specjalista – psychiatra lub psychoterapeuta, który dobiera indywidualny tok leczenia i okazuje pacjentowi niezbędnego wsparcia. Terapię fobii w trudnych przypadkach wspomaga się lekami o działaniu antylękowym i antydepresyjnym.

Zobacz także: Strach przed szkołą? To może być fobia szkolna. Przyczyny, objawy i leczenie

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów