Efekt Pigmaliona a wychowanie dziecka. Jak wykorzystać samospełniającą się przepowiednię?

Hanna Skowron 03.08.2018
nauczycielka pomaga uczennicom podczas lekcji
Fotografia: Shutterstock

Dzięki pochwałom i pozytywnemu etykietowaniu dodajemy ludziom skrzydeł. Czym jest efekt Pigmaliona i jak go wykorzystać w wychowaniu dziecka? Sprawdź!

Często zachowujemy się w taki sposób, by spełnić oczekiwania innych (realne, albo takie, jakie myślimy, że wobec nas mają). Uważasz, że ktoś czegoś od ciebie oczekuje i czujesz się lepiej, spełniając to? To efekt Pigmaliona. Co to dokładnie jest?

Zobacz także: Strach przed szkołą? To może być fobia szkolna. Przyczyny, objawy i leczenie

Efekt Pigmaliona – samospełniająca się przepowiednia

Nawiązywanie interakcji i więzi z innymi ludźmi to podstawa satysfakcjonującego funkcjonowania w społeczeństwie. Aby znaleźć miejsce w danej grupie, często świadomie (bądź nie) staramy się dopasować do oczekiwań jej członków. Zachowujemy się wedle tego, czego oczekują od nas inni – w wielu przypadkach ma to jak najbardziej pozytywny efekt. Jeśli ktoś oczekuje od nas sukcesu – motywujemy się do jego osiągnięcia i faktycznie zdobywamy szczyty. Jeśli inni (na przykład nauczyciele) uznają dziecko za zdolne i poświęcają mu mniej czasu wierząc, że sobie poradzi – w istocie tak się dzieje. To właśnie efekt Pigmaliona, czyli samospełniającej się przepowiedni.

Efekt Pigmaliona – co to jest

Efekt Pigmaliona został zidentyfikowany po raz pierwszy przez wybitnego socjologa, Roberta Mertona. Stajemy się lustrzanym odbiciem tego, co myślą o nas inni. To niezwykle ważne w relacjach rodziców z ich pociechami: łatwo dodać swojemu dziecku skrzydeł i chęci do działania i rozwoju, ale równie łatwo jest je podciąć. Dlatego warto wiedzieć i rozumieć, w jaki sposób z pozoru prozaiczne rzeczy i zachowania mają wpływ na psychikę drugiej osoby.

Traktujemy ludzi zgodnie z tym, co o nich myślimy, a to zachowanie przekłada się bezpośrednio na zachowanie tejże osoby. Przykładowo – jeśli uważamy kogoś za inteligentnego i błyskotliwego, traktujemy go właśnie w ten sposób, a to z kolei powoduje, że ta osoba faktycznie zaczyna się tak zachowywać. Efekt samospełniającego się proroctwa został właśnie osiągnięty.

Zobacz także: Zespół Aspergera u dorosłych i dzieci. Czym jest i jakie są jego przyczyny?

Efekt Pigmaliona – jak stosować u dzieci

Pozytywne etykietowanie przynosi same korzyści:

  • Podnosi samoocenę
  • Motywuje do dalszych działań
  • Wpływa na dalsze dążenie do samorozwoju
  • Otwiera na świat.

Ma to największy wpływ na rozwój dziecka – im bardziej jest doceniane za swoje osiągnięcia, motywowane do dalszego działania, a także traktowane jako inteligentne, zdolne i  pracowite, tym większa jest jego pozytywna motywacja do dalszego rozwoju. „Wstrzelenie” się w pozytywne oczekiwania innych, szczególnie ważnych dla kogoś osób, dodaje skrzydeł i daje ogromną satysfakcję, dając siłę i ogromne chęci do dalszego rozwoju. To najlepszy z możliwych (bo wyłącznie pozytywny) bodziec do działania i motywacja nie sankcjonowana negatywnie.

Odwrotnością efektu Pigmaliona jest efekt Golema: dzieci traktowane jako mało zdolne, nieambitne i przeciętne, w efekcie zaniechują podejmowania nowych wyzwań. Przyzwyczajają się do etykiety „przeciętniak” i tracą wolę zmiany tego postrzegania, skoro i tak mają już łatkę. Niskie oczekiwania wobec dzieci nie stawiają przed nimi żadnej poprzeczki do przeskoczenia. To prosta droga do wpędzenia dziecka w kompleksy i zabicia w nim wszelkiej motywacji do rozwoju.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów