Dysortografia - jak wygląda leczenie tego zaburzenia?

Sylwia Bagińska 21.08.2018
Dysortografia u dzieci
Fotografia: Shutterstock

Dysortografia charakteryzuje się błędnym pisaniem. Bardzo często występuje razem z dysleksją. Koniecznie sprawdź, jak wygląda leczenie tego zaburzenia.

Dysortografia razem z dyskalkulia i dysgrafia zalicza się do specyficznych zaburzeń, które charakteryzują się trudnościami w nauce i jest jedną z odmian dysleksji. Główne objawy dysortografii to popełnianie błędów ortograficznych pomimo znajomości zasad poprawnego pisania. Zaburzenie należy korygować lecz całkowite wyleczenie zdarza się bardzo rzadko.

Zobacz także: Zapalenie spojówek u dzieci - jakie są przyczyny?

Dysortografia – objawy

Dysortografia objawia się popełnianiem błędów ortograficznych, niekształtnym pismem oraz niepewną linią. Dzieci z tym zaburzeniem bardzo często nieprawidłowo dzielą słowa na sylaby, popełniają mnóstwo błędów przy zmiękczeniach w wyrazach, które mają podobne brzmienie. Dodatkowo odstają na tle swoich rówieśników – o wiele wolniej literują poszczególne wyrazy, bardzo często nie czytają też końcówek nosowych.

Dzieci, u których występuje dysortografia, pod każdym innym względem rozwijają się prawidłowo. Mimo iż są w stanie nauczyć się zasad  poprawnej pisowni, to nadal popełniają błędy ortograficzne.

Dysortografia – przyczyny

Pojawienie się dysortografii u dzieci może mieć podłoże genetyczne, a także środowiskowe. Zaburzenie może wynikać także  z połączenia obu tych grup.

Czynniki odpowiedzialne za wystąpienie dysortografii to  między innymi:

  • Nieodpowiedni tryb życie kobiety w trakcie ciąży.
  • Choroby matki w trakcie trwania ciąży.
  • Traumatyczne wydarzenia, które doświadczyła kobieta w ciąży  (zaburzają one równowagę organizmu).
  • Komplikacje porodowe.
  • Uwarunkowania genetyczne.

Dysortografia - diagnostyka

Dysortografia to zaburzenie, które o wiele łatwiej jest wykryć u małych dzieci, które dopiero rozpoczynają naukę w szkole. U starszych uczniów pojawienie się dysortografii może być spowodowane innymi zaburzeniami, ale może to być także efekt zaniedbań w nauce.

O dysortografii możemy mówić wtedy, gdy dziecko nie jest w stanie odróżnić słuchowo głosek, które są do siebie podobne. Dlatego uczniowi, prosi się o odróżnienie litery „W” i „F” lub „P” i „B”. Sprawdza się tak, że czy jest w stanie odróżnić głoski, która są zbieżne do siebie pod kątek artykulacji np. „S” i „SZ”. Osoba przeprowadzająca badanie obserwuje, czy dziecko nie opuszcza lub nie dodaje nieistniejących liter bądź wyrazów. Uczniowie z dysortografią mają także problemy z niepoprawnym nazewnictwem znaków graficznych.

Dysortografia – leczenie

W leczeniu dysortografii bardzo ważna jest cierpliwość w stosunku do dziecka, którą powinni wykazać się rodzice, nauczyciele oraz pedagodzy. Leczenie tego zaburzenia to codzienna, regularna praca, która wymaga ogromnego poświęcenia oraz silnej determinacji.

Nauka poprawnego pisania wymaga poświęcenia większej ilości czasu. Wszystkie ćwiczenia i zadania powinny być atrakcyjne! Ważne, aby nie zniechęcić dziecko do nauki, a zmotywować do dalszej pracy.

Zalecane jest skorzystanie z pomocy specjalistów (logopeda, pedagog), którzy doradzą odpowiedni zestaw ćwiczeń dla dziecka.

W opanowaniu poprawnego pisania szczególnie wyrazów, które są trudne pod względem ortograficznym, warto wprowadzić tzw. zabawy ortograficzne. Są to różnego rodzaju zagadki, łamigłówki, rebusy. Dziecku łatwiej jest zapamiętać trudne i skomplikowane wyrazy. Poleca się także wprowadzenie specjalistycznych piosenek i wierszyków. Dziecku łatwiej jest się uczyć, gdy sama czynność kojarzy mu się z zabawą i przyjemnością.

Zobacz także: Strach przed szkołą? To może być fobia szkolna. Przyczyny, objawy i leczenie

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

7 naturalnych antydepresantów:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów