Czym jest dysmorfofobia i jak się ją leczy?

Czym jest dysmorfofobia i jak się ją leczy?
Fotografia: Shutterstock

Osoba cierpiąca na dysmorfofobię ma zaburzone postrzeganie własnego wyglądu. Czym dokładnie jest to schorzenie i jak je rozpoznać?

Dysmorfofobia nazywana jest także lękiem przed brzydotą. Osoba cierpiąca na to schorzenie znajduje mnóstwo wad w swoim wyglądzie. Zdarza się, że chory poddaje się nawet operacjom plastycznym, aby zniwelować swój defekt, jednak z czasem znajduje kolejny. Skąd bierze się to zaburzenie i czy można je wyleczyć?

Zobacz także: Klaustrofobia to lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami. Jak ją leczyć?

Dysmorfofobia – co to?

Dysmorfofobia jest problemem psychiatrycznym, w przebiegu którego pacjent jest przekonany o istnieniu jakiegoś defektu estetycznego swojego ciała. Schorzenie to bywa kategoryzowane różnie, najczęściej jest jednak zaliczane do grupy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Dysmorfofobia wyróżnia się tym, iż jest to zaburzenie psychiczne, przez które pacjent nie potrafi prawidłowo funkcjonować, ponieważ przekonany jest o defekcie swojego ciała, podczas gdy tak naprawdę wygląda ono prawidłowo. Pacjent jest przekonany, że jakaś część jego ciała np. nos wygląda zdecydowanie gorzej niż u innych osób.

Pacjent koncentruje nadmierną uwagę na części ciała, która jego zdaniem wygląda źle. Jest to coś znaczenie gorszego niż zwykłe kompleksy, ponieważ element ciała, który zdaniem chorego jest jego defektem, w rzeczywistości wygląda całkowicie normalnie.

Schorzenie to może wystąpić u osób w każdym wieku, zazwyczaj jednak dotyka nastolatków. Na dysmorfofobię mężczyźni i kobiety zapadają z podobną częstotliwością.

Zobacz także: Co powoduje paraliż senny i jak mu zapobiegać?

Dysmorfofobia – objawy

U pacjentów cierpiących na ten rodzaj fobii mogą pojawić się zaburzenia urojeniowe. Osoba przesadnie skoncentrowana na jakiejś części swojego ciała będzie miała wrażenie, że inni ludzie też zwracają na to nadmierną uwagę, podczas gdy w rzeczywistości w ogóle tak nie jest.

Innym objawem, po którym można rozpoznać dysmorfofobię jest fakt, iż rozterki danej osoby dotyczące jej wyglądu, są całkowicie nieuzasadnione.

Osoby cierpiące na to schorzenie często unikają kontaktów towarzyskich oraz wychodzenia z domu. Może to skutkować pojawieniem się wielu innych zaburzeń natury psychologicznej takich, jak np. depresja.

Dysmorfofobia – przyczyny

Przyczyny dysmorfofobii nie są do końca poznane. Przypuszczalnie na rozwój tego schorzenia wpływ mogą mieć różne czynniki, od środowiskowych po emocjonalne. Przyczyną tego rodzaju fobii mogą być geny odziedziczone od rodziców.

Podłożem dysmorfofobii mogą być traumatyczne przeżycia (gwałt, prześladowanie) oraz zaburzenia emocjonalne (zaniżone poczucie własnej wartości, niska samoocena).

Dysmorfofobia – leczenie

Chorzy na dysmorfofobię często chcą „naprawiać” wady swojego ciała, jednak skorygowanie części ciała, która zdaniem chorego wygląda źle (np. poprzez operację plastyczną) zazwyczaj nie pomaga, a jedynie pogłębia problem. Skuteczną metodą pomocy dla osób cierpiących na dysmorfofobię jest za to psychoterapia.

W leczeniu tego schorzenia przydatne mogą okazać się różne rodzaje terapii np. terapia poznawczo-behawioralna. Dodatkowo, jeśli pacjent cierpi także na znaczne wahania nastroju, warto zastosować w jego przypadku leczenie farmakologiczne (leki antydepresyjne).

Zobacz także: Jąkanie dotyczy dzieci i dorosłych. Jak sobie z nim radzić?

Do czego wykorzystywane są rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów