Dysleksja objawia się jeszcze przed pójściem dziecka do szkoły. Poznaj pierwsze objawy tego zaburzenia

Sylwia Bagińska 21.08.2018
Dysleksja u dzieci
Fotografia: Shutterstock

Dysleksja rozwojowa objawia się specyficznymi trudnościami w nauce pisania i czytania. Koniecznie sprawdź, jakie są objawy dysleksji u dzieci i jak wygląda leczenie tego zaburzenia!

Dysleksja rozwojowa nazywana po prostu dysleksją to zaburzenie, które charakteryzuje się problemami i trudnościami w nauce czytania i pisania pomimo stosowania standardowych metody nauczania przy odpowiednich warunkach społecznych i kulturowych.

Zobacz także: Stres może być przyczyną wielu poważnych chorób. Poznaj jego negatywne skutki

Dysleksja rozwojowa – typy

 1. Dysleksja typu słuchowego – w jej przebiegu występują zaburzenia związane z pamięcią słuchową dźwięków mowy. Bardzo często związana jest z zaburzeniami funkcji językowych.
 2. Dysleksja typu wzrokowego – charakteryzuje się zaburzeniami od strony pamięci wzrokowej.
 3. Dysleksja integracyjna – objawia się zaburzeniami integracji sensorycznej.
 4. Dysleksja wizualna – charakterystyczny jest dla niej nieład.
 5. Dysleksja typu mieszanego – objawia się zaburzeniami ze strony percepcji i pamięci wzrokowej oraz słuchowej, a także wyobraźni przestrzennej.

Dysleksja rozwojowa – odmiany

Wyróżnia się kilka odmian dysleksji są to:

 • Dysortografia

Dysortografia charakteryzuje się specyficznymi trudnościami w pisaniu. Mimo znajomości zasad poprawnej pisowni, osoba z zaburzeniem nadal popełnia błędy orograficzne.

 • Dyskalkulia

Dyskalkulia objawia się problemami przy rozwiązaniu nawet najprostszych zadań matematycznych.

 • Dysgrafia

Głównym objawem dysgrafii jest brzydkie, nierozczytane pismo.

 • Dysfonia

Występuję bardzo rzadko, charakteryzuje się cichym i niewyraźnym mówieniem.

 • Klasyczna dysleksja

Ujawniają się ogólne problemy z czytaniem i pisaniem.

Dysleksja rozwojowa – objawy

Charakterystyczne objawy dysleksji to przede wszystkim liczne błędy ortograficzne w zeszytach dziecka, brzydkie pismo, mylenie liter, wyjeżdżanie po za linijkę. Jednak dysleksja daje o sobie znać jeszcze przed pójściem dziecka do szkoły.

Jednym z wczesnych objawów dysleksji jest szybkie postawienie pierwszych kroków dziecka, zanim jeszcze zacznie raczkować. Świadczy to o tym, że dziecko wcześniej nie ćwiczyło ruchów naprzemiennych, co może wskazywać na wystąpienie dysleksji. Kolejnym symptomem, który może zwiastować zaburzenie w nauce czytania i pisania jest późne rozpoczęcie rozmawiania przez dziecka, a także nieporadne budowanie zdań.

Wczesne objawy dysleksji to także:

 • Zaburzenia pamięci i koncentracji (dziecku bardzo ciężko jest zapamiętać wierszyk lub nauczyć się liczyć do 10).
 • Problemy z kierunkową orientacją (dziecko nie jest w stanie wskazać strony lewej lub prawej).
 • Niesprawność manualna (dziecko nie jest w stanie nauczyć się sznurować butów).
 • Niesprawność ruchowa (przedszkolakom opornie idzie nauka jazdy na rowerze lub gra w piłkę).
 • Impulsywność.
 • Nadwrażliwość.
 • Niezrównoważenie emocjonalne.
 • Ciągłe przekręcanie wyrazów.
 • Wady wymowy.
 • Za mocne lub za słabe przyciskanie ołówka, długopisu lub kredek.

Dysleksja rozwojowa – przyczyny

Wciąż nie ma ustalonej jednej, konkretnej przyczyny, która wywołuje dysleksje. Według przeprowadzonych badań za dysleksje odpowiadają bodźce, które SA nieprawidłowo przesyłanie pomiędzy dwiema półkulami mózgu.

Za pojawienie się dysleksji odpowiedzialne są także geny. U osób, w których rodzinach pojawiły się zaburzenia związanie z czytaniem i pisaniem prawdopodobieństwo rozwoju dysleksji jest większe.

Dysleksja rozwojowa – diagnostyka i leczenie

Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie dysleksji rozwojowej – w tym przypadku, terapia ma lepszy efekt. Odpowiednio wczesna rozpoznana dysleksja zależy głównie od obserwacji rodziców, a także nauczycieli, którzy są w stanie odróżnić lenistwo od problemów zdrowotnych.

Jeśli po obserwacji dziecka, zauważa się niepokojące objawy należy jak najszybciej zgłosić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Aby potwierdzić dysleksje należy wykonać szereg specjalistycznych badań: laboratoryjnych, psychologicznych, pediatrycznych okulistycznych i logopedycznych.

Na podstawie badań stwierdza się bądź wyklucza dysleksje. Dziecko u którego stwierdzono zaburzenie czytania i pisania powinno nadal kontynuować naukę i regularnie uczestniczyć w terapii pedagogicznej.

Terapia, która jest prowadzona przy dysleksji w głównej mierze opiera się na wykorzystywaniu gier i zabawach. Dzięki miłej i przyjemnej atmosferze, dziecko nadrabia zaległości. Bardzo ważna jest także praca rodzica z dzieckiem w domu.

Zobacz także: Hipochondryk to osoba, która całą uwagę skupia na swoim ciele i chorobach. Jak wygląda leczenie zaburzenia?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów