Destrukcja – powolne dążenie do zniszczenia. Czym objawia się osobowość destrukcyjna?

Hanna Skowron 18.09.2018
kobieta paląca papierosa
Fotografia: Shutterstock

Destrukcja to, najprościej mówiąc, rozpad, zniszczenie, zagłada czegoś, doprowadzenie do rozpadu. Można mówić zarówno o zachowaniach i działaniach destrukcyjnych, jak i osobowości destrukcyjnej. Zobacz, co warto wiedzieć o osobowości destrukcyjnej!

Destrukcja kojarzy się jednoznacznie z niszczeniem, rozpadem, unicestwianiem czegoś, doprowadzaniem do rozsypki i obracaniem w pył. Mówiąc o procesach destrukcyjnych, na przykład w kontekście przedmiotów, budowli czy maszyn, mamy na myśli właśnie powolny, ale konsekwentny rozpad, prowadzący do całkowitego zniszczenia. 

W przypadku ludzi także można mówić o destrukcjach, a dokładniej: autodestrukcji (czyli rujnowaniu swojej psychiki) czy osobowości destrukcyjnej. Dowiedz się więcej!

Destrukcja – osobowość destrukcyjna

Mówiąc o destrukcyjnej osobie, zwykle mamy na myśli taką osobowość, która (świadomie bądź nieświadomie), swoim tokiem myślenia, zachowaniem i stosunkiem do innych ludzi, dąży do niszczenia. Niszczyć można zarówno relacje z innymi osobami, jak i psychikę drugiej osoby. Osobowość destrukcyjna to zazwyczaj człowiek z zaburzeniami osobowości lub psychicznymi, na przykład osobowość narcystyczna.

Osobowość destrukcyjna nie potrafi nawiązać i utrzymać relacji z innymi, dodatkowo swoją obecnością i zachowaniem zaburzając porządek grupy. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu zaniżonej samooceny, przewidywaniu wyłącznie negatywnych scenariuszy.

Z drugiej strony taka osoba ma dar przyciągania do siebie ludzi i wzbudzania ich zaufania, które następnie z premedytacją wykorzystuje. Osobowość destrukcyjna czerpie satysfakcję z czynienia zła, poniżania i oszukiwania innych ludzi.

Destrukcyjna osoba niszczy także siebie – świadomie, bądź nie. To niszczenie może być zarówno psychiczne, jak i fizyczne (okaleczanie się, próby samobójcze, zadawanie sobie bólu).

Autodestrukcja – kiedy dążysz do samozniszczenia

Autodestrukcja to najprościej mówiąc – wyrządzanie krzywdy samemu sobie. Choć takie działanie wydaje się zupełnie pozbawione sensu – w końcu kto chciałby zniszczyć samego siebie, jest zjawiskiem dość częstym. Trzeba jednak wiedzieć, że skłonność do autodestrukcji tkwi głęboko w każdym człowieku. Uaktywnia się w mniejszym bądź większym stopniu pod wpływem impulsu i rozwija się w sprzyjających warunkach: przede wszystkim nerwicy, depresji czy chorobie dwubiegunowej.

Uważasz, że ten problem ciebie nie dotyczy? Jest bliżej, niż może cię się wydawać. Jeśli często opanowują cię negatywne myśli, często poddajesz się i rezygnujesz z walki o lepsze jutro, karcisz siebie nawet za niewielkie przewinienia czy niedopatrzenia bądź zdarzają ci się akty autoagresji – są to jak najbardziej symptomy autodestrukcji.

To jednak nie wszystko. Jeśli jesteś nadmiernym konformistą, biernie poddajesz się biegowi wydarzeń, nie potrafisz odmówić nikomu, niezależnie od tego, o co cię prosi, lub też odcinasz się od towarzystwa ze strachu przed nawiązywaniem głębokich relacji i byciu skrzywdzonym – przejawiasz tym samym zachowania autodestrukcyjne.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

 

 

 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów