Depresja poporodowa u mężczyzn to temat tabu. Skąd się bierze i jak pomóc świeżo upieczonemu tacie?

smutny mężczyzna trzymający na ręku dziecko
Fotografia: Shutterstock

Depresja poporodowa to zagadnienie poruszane zazwyczaj w kontekście młodych matek. Przykre objawy tego stanu mogą jednak dopaść mężczyzn. O męskiej depresji mówi się rzadziej. Jak ją rozpoznać i skąd się bierze?

Depresja poporodowa u mężczyzn to temat, któremu nie poświęca się zazwyczaj wiele uwagi. A szkoda. Przedłużający się smutek i niemoc po porodzie może towarzyszyć nie tylko matce, ale również ojcu. Skąd się bierze męska depresja poporodowa i jak pomóc świeżo upieczonemu tacie?

Mężczyźni są wychowywani na twardzieli. W wielu rodzinach pokutuje przekonanie, że facet nie płacze. Dlatego męską depresję, a także depresję poporodową u mężczyzn trudniej rozpoznać. Nie musi się ona wcale objawiać smutkiem i łzami, jak u kobiet, i bardzo często przyznanie się do niej jest dla panów hańbą na honorze.

Zobacz także: Atak paniki. Co robić, gdy dopada nas lęk?

Narodziny upragnionego potomka to wielka zmiana dla rodziców. Stres związany z ciążą często zamienia się w lęk dotyczący opieki nad dzieckiem. Depresja poporodowa w powszechnym mniemaniu dotyczy tylko kobiety. W rzeczywistości jednak stan smutku poporodowego ("baby blues") czy poważniejsza depresja poporodowa może spotkać również płeć brzydką. Jak rozpoznać to zaburzenie psychiczne?

Depresja poporodowa u mężczyzn - objawy

Typowe objawy depresji poporodowej u kobiety to znaczenie obniżenie i wahania nastroju, płaczliwość, stany lękowe (często z atakami paniki) oraz natrętne myśli związane z obawami o niekompetencję i brak doświadczenia w opiece nad dzieckiem. U mężczyzn symptomy mogą różnić się od typowego obrazu depresji. Mężczyzna często nie zdradza się ze swoimi emocjami, wycofuje się wgłąb siebie, izolując od żony i dziecka. Mogą pojawić się problemy ze snem, kiepski apetyt, znużenie, a także agresja lub nawet myśli samobójcze.

Obcowanie z nowym członkiem rodziny może napawać ogromnym lękiem. Niektórzy boją się, że nie poradzą sobie z pielęgnacją malucha. Inni nie chcą nawet wziąć go na ręce, w obawie, że zrobią mu krzywdę. Świeżo upieczony ojciec zaczyna wykręcać się od kontaktów z własnym dzieckiem, a do domu przychodzi, kiedy jego rodzina już śpi. Nowa stresująca sytuacja i poczucie niemocy sprawiają, że nierzadko mężczyźni tłumaczą swoją nieobecność pracą lub innymi obowiązkami.

Depresja poporodowa u mężczyzn - przyczyny

Jakie są przyczyny depresji poporodowej u mężczyzn? U kobiet czynnikami ryzyka są zmiany hormonalne, stresujące sytuacje w ciąży czy przebyte traumy. Do złego stanu psychicznego matki mogą się przyczynić także konflikty w związku, kłopoty zawodowe i brak wsparcia ze strony partnera. U panów także główną przyczyną depresji poporodowej są czynniki psychologiczne. Życie świeżo upieczonego ojca zmienia się o 180 stopni. Dotąd miał swoją partnerkę czy żonę tylko dla siebie.

Narodziny dziecka powodują, że musi oddać palmę pierwszeństwa nowemu członkowi rodziny. Mężczyzna może czuć się zepchnięty na dalszy plan, osamotniony i opuszczony. Choć rozumie, że taka jest kolej rzeczy, może mu być trudno zaakceptować nową rzeczywistość. Poza tym pojawia się lęk przed odpowiedzialnością. Jako tata musi sprostać nowej roli, co na początku może wiązać się z wieloma obawami. Mężczyzna z depresją poporodową może widzieć swoje dziecko jako intruza, który zabrał jego miejsce - taki sposób myślenia jest charakterystyczny dla osób, które cechuje niedojrzałość emocjonalna.

Depresja poporodowa u mężczyzn - jak pomóc ojcu?

Jak można pomóc panom cierpiącym na depresję poporodową? Przede wszystkim ważna jest komunikacja. Jeśli młoda matka zauważa, że jej mąż czy partner wycofuje się z rodzinnego życia i unika bycia z dzieckiem sam na sam, powinna z nim o tym porozmawiać. Wielu mężczyzn nie przyzna się do tego, że "coś jest z nimi nie tak", ponieważ uważają, że powinni być silni i nie mogą mieć słabości. Przez całe życie słyszeli od innych "weź się w garść", więc sądzą, że tak powinno być i tym razem.

Szczera rozmowa, w której świeżo upieczony tata będzie mógł podzielić się swoimi obawami w nowej sytuacji życiowej, to pierwszy krok. Poczucie zrozumienia i wsparcie ze strony najbliższego otoczenia może pomóc ojcu uporać się z problemami. W przypadku silniejszej depresji poporodowej konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne i psychoterapia.

Z pewnością nie należy czekać, aż nieprzyjemny stan sam minie, ponieważ tak się nie stanie. Nie wahaj się poprosić o pomoc, jeśli tego potrzebujesz! Pamiętajmy, że problem depresji poporodowej jest zazwyczaj problemem całej rodziny, dlatego drugi partner też może potrzebować wsparcia.

Zobacz także: Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry? Sprawdź, czego się spodziewać!

Odczuwasz smutek i przygnębienie? Sprawdź, czy powinieneś wybrać się do specjalisty

smutna kobieta cierpiąca na depresję
Rozwiąż quiz

Czujesz smutek i bezradność? Rozwiąż test Becka i sprawdź, czy masz depresję

smutna kobieta cierpiąca na depresję

1. Odczuwasz smutek i przygnębienie?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów