Depresja maskowana ma nietypowe objawy. Pod jakimi maskami się skrywa?

Magdalena Barszczak 18.07.2018
kobieta z maską, chora na depresję maskowaną
Fotografia: Shutterstock

Depresja maskowana nie jest klasyczną odmianą depresji. "Ukrywa się" zazwyczaj pod objawami pochodzącymi z ciała. Jakie są "maski" tego zaburzenia? Sprawdź, jak leczyć depresję maskowaną. 

Myślisz, że depresja cię nie dotyczy? Niekoniecznie. Depresja maskowana może nie dawać typowych objawów, a mimo to wciąż jest zaliczana do zaburzeń depresyjnych, choć nie znajdziemy jej w międzynarodowej klasyfikacji chorób psychicznych. Inne nazwy depresji maskowanej to subdepresja, depresja podprogowa, depresja atypowa lub depresja poronna.

Zobacz także: Choroba dwubiegunowa to wieczne huśtawki nastroju. Jak leczyć zaburzenie afektywne dwubiegunowe?

Depresja maskowana - co to jest

Depresja maskowana często nazywana jest "depresją bez depresji", ponieważ przebiega nietypowo, nie dając klasycznych symptomów. W typowej depresji zazwyczaj dominują apatia, anhedonia, pesymizm, smutek, brak energii i motywacji, poczucie winy. W depresji maskowanej człowiek na ogół nie czuje się przygnębiony. Depresja - objawy charakterystyczne dla tego rodzaju zaburzenia zazwyczaj nie występują lub występują w niewielkim stopniu, zastąpione przez symptomy pochodzące z ciała. Chory odczuwa ból lub różne dolegliwości, które wydają mu się prawdziwe, a tak naprawdę mają źródło w psychice. Z tego powodu lekarze często mylą ten rodzaj depresji z zaburzeniami somatycznymi.

Depresja maskowana może wystąpić w postaci bóli, lęków, fobii, natręctw, zaburzeń odżywiania, a nawet problemów z krążeniem, skoków ciśnienia czy świądu skóry. Specjaliści często leczą ciało, natomiast pacjenci zazwyczaj dobrze reagują na leki przeciwdepresyjne.

Zobacz także: Uzależnienie od alkoholu - czy mnie dotyczy? Sprawdź, jakie są objawy alkoholizmu

Depresja maskowana - objawy (maski)

Depresja maskowana "ukrywa się" za objawami innych chorób. Czasem pacjenci w gabinecie lekarskim twierdzą, że mają nerwicę. Powtarzającym się objawem tego rodzaju depresji są problemy ze snem. Kolejnym razem choroba przybiera postać innych zaburzeń psychicznych. Pacjentom może towarzyszyć lęk, natrętne myśli przypominające nerwicę natręctw. Osoba z depresją maskowaną może też przypominać osobę chorą na anoreksję (jadłowstręt, utrata wagi).

Jakie objawy daje depresja maskowana? Zazwyczaj przybiera:

 1.  maski bólowe 
 • ból głowy
 • ból mięśni (np. karku, ramion, barku, ) ból konkretnego nerwu np. kulszowego
 • ból serca (bywa często mylony z zawałem)
 • nerwobóle

     2. maski wegetatywne - dotyczące sygnałów z ciała

 • problemy z trawieniem (nudności, zaparcia, biegunki)
 • kołatanie serca
 • swędzenie skóry
 • skoki ciśnienia
 • zespół niespokojnych nóg
 • zaburzenia cyklu miesiączkowego
 • zaburzenia erekcji
 • zaburzenia popędu płciowego
 • zawroty głowy
 • problemy z pamięcią i koncentracją

     3. maski psychopatologiczne

     4. zaburzenia rytmów okołodobowych 

     5. maski behawioralne

 • uzależnienie od alkoholu i narkotyków
 • objadanie się
 • zakupoholizm

Zobacz także: Dystymia to przewlekła depresja. Czym się charakteryzuje?

Depresja maskowana - diagnoza i leczenie

Depresję maskowaną trudno rozpoznać, ponieważ na pierwszy rzut oka wysuwają się objawy, których ani lekarz, ani pacjent nie kojarzą z depresją. Pacjenci często przychodzą do lekarza pierwszego kontaktu, skarżąc się na problemy z układem pokarmowym, skórą czy dolegliwości bólowe. Diagnoza zazwyczaj jest błędna, a leczenie nieskuteczne. Ból brzucha może przypominać zespół jelita drażliwego, ból głowy - migrenę, ból serca zawał, a bóle mięśni czy nerwów - dyskopatię. 

Depresja maskowana występuje na ogół trzy razy częściej niż jej klasyczna postać, dlatego tak ważne, żeby nie poddawać się w diagnozowaniu tego zaburzenia. By móc postawić właściwą diagnozę, należy wykluczyć choroby somatyczne. W leczeniu depresji maskowanej stosuje się te same metody jak w przypadku typowej odmiany tej choroby - leki przeciwdepresyjne. Uzupełnieniem leczenia farmakologicznego może być psychoterapia, która zmniejsza ryzyko nawrotu choroby i przyspiesza proces powrotu do zdrowia.

Zobacz także: Jak leczyć nerwicę? Leki, psychoterapia i zioła

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów