Danuta Stenka o swojej chorobie: "Wciąż pokutuje myślenie, że depresja równa się wariatkowo"

Magdalena Barszczak 14.02.2019
Danuta Stenka
Fotografia: Artur Zawadzki/REPORTER

Aktorka stara się teraz mówić głośno o tym, co ją spotkało.

Danuta Stenka to popularna polska aktorka, która zagrała w wielu hitowych produkcjach. Jej role pokochały miliony Polaków. Nie wszyscy wiedzą, że Stenka przez lata cierpiała na depresję, która mogła przekreślić jej plany zawodowe. Teraz przy okazji pokazów premierowych komedii "Planeta singli 3" w rozmowie z Videoportalem gwiazda szczerze opowiedziała o swojej chorobie.

Stenka w mocnych słowach o depresji

Na depresję cierpi 1,5 miliona Polaków. Często są to ludzie odnoszący sukcesy i aktywni zawodowo. Ten problem dotyczył również Danuty Stenki, która cierpiała m.in. na chroniczną bezsenność i wypalenie zawodowe. Jak podaje onet.pl, tuż przed wejściem na plan "Nigdy w życiu" aktorka usłyszała diagnozę. Na szczęście, z pomocą specjalistów wyszła na prostą.

Stenka od kilku lat nie boi się mówić głośno o tym, co ją spotkało. "Pozwoliłam sobie siebie zajeździć. Fizycznie i psychicznie. Nadmiar pracy, brak wolnych dni i wreszcie brak snu" - opowiadała w magazynie "Wprost" w 2013 roku. Niestety, wciąż wiele osób wstydzi się przyznać do swoich problemów.

Ludzie boją się przyznać (że mają depresję - red.) przed sobą, ale przede wszystkim przed światem. Ciągle pokutuje takie myślenie, że depresja równa się kontakt z psychologiem, kontakt z psychiatrą, wariatkowo, niepełnosprawny umysłowo - mówiła gwiazda.

Dlaczego ludzie nie chcą zwrócić się o pomoc? Niektórzy boją się stygmatyzacji i uznania ich za wariatów, inni przyznania, że są słabi.

Podejrzewam, że ludzie bardzo się boją, że będą postrzegani jako niepełnowartościowi, jako słabi. W dzisiejszych czasach nie można być słabym - kontynuuje Stenka.

Aktorka apeluje do Polaków, by nie bali się mówić o swoich problemach głośno i sięgać po pomoc. Na leczenie depresji nigdy nie jest za późno!

Można być słabym. Człowiek bywa silny i bywa słaby i powinien sobie pozwolić na to, co nosi w swoim splocie słonecznym. Nie powinien tego zakłamywać, dla własnego dobra i dla najbliższego otoczenia - podsumowała.

Gratulujemy takiej postawy! Mamy nadzieję, że wyznanie gwiazdy doda odwagi Polakom borykającym się z chorobami psychicznymi.

Zobacz także: Danuta Stenka ma dwie dorosłe córki. Urodą zdecydowanie wdały się w mamę

smutna kobieta cierpiąca na depresję
Rozwiąż quiz

Czujesz smutek i bezradność? Rozwiąż test Becka i sprawdź, czy masz depresję

smutna kobieta cierpiąca na depresję

1. Odczuwasz smutek i przygnębienie?

Tę akcję pokochały gwiazdy. Zobacz, jak wyglądały 10 lat temu!

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów