Czym dokładnie są emocje i jak nad nimi zapanować?

Sylwia Kropiewnicka 24.01.2019
Czym dokładnie są emocje?
Fotografia: Shutterstock

Emocje towarzyszą nam na każdym kroku. Czasami czujemy się bardzo źle, czasami bardzo dobrze, a czasami sami mamy problem z tym, żeby określić swój stan emocjonalny. Czym dokładnie są emocje?

Emocje mogą być bardzo dobre i przyjemne (radość, podekscytowanie), ale także bardzo złe i trudne (strach, gniew). Pomimo tego, że niektórych emocji wolelibyśmy nie odczuwać, one nam często towarzyszą. Nawet złe emocje są bardzo ważne dla każdego człowieka, ponieważ wskazują na to, co jest dobre, a co złe, a także na to, co powinniśmy robić, a czego nie.

Zobacz także: Charakter – czym właściwie jest i jak się kształtuje?

Emocje często dzielone są na te pozytywne i negatywne, jednak wszystkie są równie ważne. Pomimo tego, że emocje wpływają na nas w ogromnym stopniu i czasami przesłaniają zdrowy rozsądek, można, a nawet trzeba nauczyć się nad nimi panować. W jaki sposób? Należy zacząć od tego, skąd właściwie biorą się emocje.

Emocje – czym są?

Teoretycznie każdy wie, czym są emocje. Gdyby jednak trzeba było sformułować definicję tego terminu, okazuje się, że nie jest to wcale takie proste. Emocji jest całe mnóstwo, niektóre z nich są krótkotrwałe, inne z kolei potrafią towarzyszyć nam przez bardzo długi czas.

Można powiedzieć, że emocje to uczucia, które pojawiają się w danej chwili i są wywoływane przez konkretne sytuacje. Oglądając horror, odczuwamy strach; zdając trudny egzamin – radość, wręcz ekscytację; a idąc na rozmowę o pracę – zdenerwowanie.

Charakterystyczną cechą wszystkich emocji jest to, że pojawiają się niespodziewanie i są czymś spowodowane. Tym czynnikiem, który wywołuje emocje, może być zdarzenie, myśli skoncentrowane na jakimś temacie bądź osoba. Emocje, które czujemy, są swoistą reakcją naszej psychiki na różne czynniki otaczającej nas rzeczywistości.

Kiedy rozpatrujemy emocje w ujęciu psychologicznym okazuje się, że są to procesy psychiczne, które nadają różnym wrażeniom subiektywną jakość i wartość. Emocje w dużej mierze mogą także wpływać na funkcjonowanie ciała. Przykładem tej zależności jest strach, który powoduje m.in. przyśpieszone bicie serca.

Zobacz także: Załamanie nerwowe to silna reakcja na trudną sytuację. Jak je rozpoznać?

Emocje – rodzaje emocji

Skala ludzkich emocji jest bardzo szeroka. Aby sklasyfikować poszczególne emocje najlepiej jest je podzielić na kategorie. Podział ten może wyglądać następująco:

  • emocje związane ze złością (irytacja, gniew)
  • emocje związane ze smutkiem (żal, przygnębienie)
  • emocje związane ze strachem (onieśmielenie, niepokój)
  • emocje związane z miłością (uwielbienie, ufność)
  • emocje związane z radością (satysfakcja, szczęście)
  • emocje związane ze zdziwieniem (oszołomienie, zdumienie)
  • emocje związane ze wstydem (upokorzenie, zażenowanie)

Warto pamiętać, że stany emocjonalne przenikają się wzajemnie, i w taki sposób np. żal może być połączony z miłością, jak i ze smutkiem. Istotne jest także to, aby nie dzielić emocji na pozytywne czy negatywne. Wszystkie emocje są cenne, o ile zostaną właściwie odczytane.

Zobacz także: Hipomania może być objawem groźnej choroby. Jakiej?

Emocje – jak nad nimi zapanować?

Problem z zapanowaniem nad emocjami może mieć różne przyczyny. Wśród nich znajdzie się m.in. chłód emocjonalny panujący w rodzinie, w której dana osoba się wychowywała. Wówczas w przypadku takich osób jest zwiększone ryzyko tego, że same będą miały problem z okazywaniem emocji.

Aby poprawnie nauczyć się interpretować własne emocje, warto o nich rozmawiać. Jak się okazuje, ubieranie uczuć w słowa stymuluje integrację mózgu, a to pomaga regulować emocje.

Nie staraj się tłumaczyć emocji. One pojawiają się nieświadomie. Aby poprawnie nazwać emocje wystarczą dwa lub trzy proste słowa np. boję się. Wyjaśnianie uczuć wiąże się z reakcjami innych osób i jest potencjalnie wypaczone przez twój strach bądź przeszłość. Nie warto więc komplikować całej sprawy.

Emocje – zaburzenia emocjonalne

Tłumienie emocji i brak umiejętności wyrażania ich może nieść ze sobą szereg negatywnych konsekwencji dla ludzkiej psychiki.

Problemy emocjonalne utrudniają funkcjonowanie społeczne osoby, której dotykają. Stają się zwykle powodem jej osobistego dyskomfortu. W większości przypadków uznaje się je za jednostki chorobowe. Skuteczną metodą leczenia w przypadku zaburzeń emocjonalnych jest psychoterapia.

Nieleczone zaburzenia emocjonalne mogą prowadzić do groźnych chorób natury psychologicznej takich, jak depresja, nerwica czy stany lękowe.

Zobacz także: Socjopata jest nieprzystosowany do życia w społeczeństwie. Jak go rozpoznać?

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.
Rozwiąż quiz

Czy masz osobowość narcystyczną? Koniecznie to sprawdź odpowiadając szczerze na pytania

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.

1. Jak często robisz sobie selfie?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów