Te cztery cechy dziedziczysz po swojej mamie i nie możesz nic z tym zrobić

Anna Respondek 20.02.2018
Mama i córka
Fotografia: Fotolia

Nauka zgodnie twierdzi, że te rzeczy dziedziczymy po mamie. Nie wszystkie to dobre rzeczy. 

Każdy zna stereotyp mówiący o tym, że prędzej czy później każda kobieta zamieni się w swoją mamę. Jest w nim odrobina prawdy, ponieważ jak twierdzi nauka i genetyka, istnieje kilka cech, które najczęściej przekazują nam właśnie kochane rodzicielki. Niektóre z nich mogą budzić prawdziwe zaskoczenie. Gotowe, aby sprawdzić, co przekazały wam mamy?

Zobacz także: To, jaką będziesz mamą, może zależeć od twojego znaku zodiaku

Inteligencja

Naukowcy twierdzą, że inteligencję najczęściej przejmujemy od mamy. Powstało już na ten temat wiele prac naukowych, które miały potwierdzić tę tezę. W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Wydziału Nauk Społecznych i Zdrowia Publicznego w Glasgow Research Medical ujawniono, że IQ dzieci zazwyczaj jest niezwykle zbliżone do IQ matki. W tym celu przebadano 12 tysięcy młodych ludzi w wieku od 14 do 22 lat. Iloraz inteligencji badanych był zazwyczaj o 15 punktów większy lub mniejszy od ilorazu ich mamy. 

Fotolia_189744513_Subscription_Monthly_M
Fotografia: Fotolia

Pozycja, w jakiej śpisz

Czy taką cechę w ogóle można przekazać w genach? Okazuje się, że tak. I nie chodzi tu jedynie o pozycję, ale także nawyki czy problemy z bezsennością. Badania opublikowane w 2017 roku w magazynie "Sleep Medicine" ujawniły, że matki przekazują swoje nocne przyzwyczajenia dzieciom. Co więcej, naukowcy nie zauważyli tego typu podobieństw z ojcami. 

Tempo starzenia się

Jeśli słyszysz od rodziny lub znajomych, że masz piękną i młodą mamę, powinnaś się cieszyć.  Okazuje się, że geny naszych rodzicielek mogą w dużym stopniu wpływać na nasz wygląd i szybkość starzenia się. Naukowcy z Niemiec odkryli, że DNA z mitochondriów, które dziedziczymy jedynie od matek, może kontrolować to, jak szybko się starzejemy. 

Fotolia_190233585_Subscription_Monthly_M
Fotografia: Fotolia

To, kiedy przejdziesz menopauzę

Wbrew pozorom to, jak szybko kobieta zacznie przekwitać, ma wiele wspólnego z jej przodkiniami. W tym wypadku nie tylko z mamą, ale także z babcią. Badania z 2011 roku potwierdziły, że menopauza może być dziedziczna. W tym celu w brytyjskim Instytucie Badań nad Rakiem przeanalizowano wyniki ponad 2 tysięcy kobiet. Okazało się, że zarówno wczesna menopauza (przed 45. rokiem życia) jak i późna (po 55. roku życia) jest zapisana w genach. 

Zobacz także: Małgorzata Socha krytykuje rodziców za robienie tej jednej rzeczy 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów