Kiedy poznać, że przyjaźń chyli się ku końcowi? Te 9 oznak powinno nas zaniepokoić

Katarzyna Leszczyńska 22.09.2017
W przyjaźń powinny być zaangażowane obie strony.
Fotografia: pexels.com

Jeżeli możesz podpisać się pod którąś z tych oznak, lepiej zakończ tę przyjaźń.

Przyjaźń jest niezwykle ważna dla każdego człowieka. Żeby jednak się z kimś przyjaźnić, oprócz samych oczekiwać, trzeba czasem dać coś od siebie. W takiej relacji obie strony powinny wykazywać inicjatywę. W przeciwnym razie taka relacja będzie dla jednej z nich niezwykle uciążliwa. Portal Bustle.com przedstawił 9 oznak, że przyjaźń nie jest dla ciebie korzystna.

Zawsze ty inicjujesz kontakt

Przychodzi ci do głowy, że zawsze ty musisz pisać pierwszy? W przyjaźni nie powinieneś czuć, że jeżeli nie zainicjujesz kontaktu, wasza relacja się rozpadnie i przestaniecie się widywać. Jeżeli jednak tak jest, dokładnie zastanów się nad waszą przyjaźnią.

Tylko ty wyciągasz pomocną dłoń

Jeżeli rzucasz wszystko, żeby pomóc swojemu przyjacielowi, ale nie możesz liczyć na to, że on wpadnie cię pocieszyć po ciężkim dniu – coś tu nie gra. Przyjaźń polega na obustronnej pomocy i wsparciu.

Przyjaciel traktuje cię jak prywatnego terapeutę

Dzieje się tak wtedy, gdy za każdym razem to on przychodzi do ciebie po radę. Siada na fotelu niczym na kozetce u terapeuty i czeka na twoje rady. Sam natomiast nie pozwala ci opowiedzieć o swoich problemach.

Czujesz, że po spotkaniu z nim jesteś wyczerpany

Przyjaźń jest relacją radosną, która sprawia, że człowiekowi jest lżej na duszy. Jeżeli zatem twój przyjaciel sprawia, że za każdym razem jesteś wykończony psychicznie po spotkaniu z nim – nie powinieneś dłużej męczyć się w tej relacji.

Przyjaciele powinni wzajemnie o siebie dbać.
Fotografia: pexels.com

Przyjaciel nie ceni twojego czasu

Zdarzało ci się czekać na niego godzinę lub dwie? Za każdym razem się spóźnia, a potem mówi tylko o sobie? Chyba już zdajesz sobie sprawę, że taka relacja na dłuższą metę nie jest dla ciebie korzystna. Nie dość, że marnujesz swój czas, to jeszcze nic z tego nie masz.

Przyjaźń jest twoim zobowiązaniem

To jest trochę tak jakbyś przyjaźń traktował na takiej samej zasadzie jak pracę. Czujesz się zobowiązany do podtrzymywania jej, ponieważ znacie się od przedszkola lub wasi rodzice się przyjaźnią. Nie ma nic gorszego dla relacji międzyludzkich, niż poczucie obowiązku.

Przyjaciel nie świętuje twoich sukcesów

Jeżeli twojemu przyjacielowi na tobie zależy, będą dla niego ważne wszystkie twoje sukcesy i będzie podzielał twoją radość. Bliskie osoby są zarówno od tego, żeby się z nami smucić, jak i cieszyć z osiągnięć.

Nie jest z tobą szczery

Szczerość to najważniejsza cecha, na której opiera się przyjaźń. Jeżeli twój przyjaciel wymaga jej od ciebie, ale sam nie dzieli się z tobą swoimi sekretami – ta relacja nie ma sensu.

Nigdy za siebie nie płaci

Jeżeli podczas każdego spotkania to ty wyciągasz portfel i za każdym razem sponsorujesz swojemu przyjacielowi każdy kawałek pizzy i kolejną kawę – ta przyjaźń wcześniej lub później się skończy.

Wszystkie te cechy wpływają na pozytywne relacje pomiędzy przyjaciółmi. Zapewniają wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli ich brakuje z którejś strony – przyjaźń zaczyna być toksyczna dla obojga. Lepiej dokładnie przemyśl taką relację i jej nie kontynuuj. 

Minions friends
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów