"Czułam się zbyt brzydka, by żyć". 31-latka zmagała się z tajemniczą chorobą

Magdalena Barszczak 20.08.2018
Cierpiąca na dysmorfofobię Kitty Wallace
Fotografia: Instagram.com/kitty.wallace1

Nie mogła na siebie patrzeć w lustrze. Teraz wspiera inne osoby z tą przypadłością.

Czuła się brzydka, odkąd pamięta. Już jako pięciolatka zazdrościła rówieśnikom, że mają piękne brązowe włosy, wyraziste brwi i rzęsy. Lęk przed własnym wyglądem jeszcze się nasilił, gdy Kitty Wallace weszła w okres dojrzewania - czytamy w "The Sun". Nie mogła znieść u siebie trądziku, aparatu ortodontycznego i okularów i zaczęła mieć myśli samobójcze

Zobacz także: Nastolatka pożegnała się z ukochanym. Poruszające zdjęcie obiegło sieć

31-latka z tajemniczą chorobą. Nie mogła patrzeć w lustro

31-latka z Londynu od dzieciństwa zmagała się z niską samooceną. Wstawała o 5.30 rano, by zrobić makijaż. Godzinami patrzyła w lustro, próbując ustalić, co z nią jest nie tak. Gdy koleżanka rzuciła niezobowiązująco, że potrzebuje przemiany, bardzo to przeżyła. Przyjaciółki mówiły o makijażach i podkładach, a ona rozważała samobójstwo. Na szczęście nigdy nie próbowała odebrać sobie życia.

W szkole średniej jej stan osiągnął apogeum. Czasem nie wychodziła przez cały dzień z łóżka w obawie, by nikt jej nie zobaczył. Miała wrażenie, że inni studenci gapią się na nią i śmieją z jej wyglądu. Zaniepokojona rodzina postanowiła działać. 

W wieku 19 lat Brytyjka poszła do specjalisty. Diagnoza - dysmorfofobia. To wyjątkowo niebezpieczna choroba psychiczna polegająca na widzeniu zniekształconego obrazu własnej osoby. Osoby z dysmorfofobią sądzą, że mają w sobie defekt i nieustannie poszukują w lustrze potwierdzenia dla swoich wyobrażeń. Wallace w końcu odetchnęła z ulgą. Nie była próżna - była chora.

Kitty przeszła terapię psychologiczną. Wiele lat zajęło jej, by zaakceptować samą siebie. O chorobie opowiedziała partnerowi, a ten ją zaakceptował. W wieku 31 lat Kitty działa w fundacji pomagającej chorym na dysmorfofobię. Nadal ma problemy z samooceną, ale już nie sądzi, że jest brzydka. A swoją wiedzę przekazuje innym osobom cierpiącym na to zaburzenie.

Zobacz także: Kobieta szuka żony dla swojego męża. Jej gest odwagi wzruszył tysiące internautów

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów