Każdy człowiek w życiu przechodzi przez 4 kryzysy związane z wiekiem. Czym są spowodowane?

Anna Respondek 06.12.2017
Kryzys
Fotografia: Pexels

Pierwszy przychodzi po skończeniu 18 lat.

Które lata życia są najszczęśliwsze? Większość ludzi odpowiadając na takie pytanie, wskazuje okres dzieciństwa, który pozbawiony był trosk i zmartwień, a przede wszystkim nie był związany z przytłaczającą odpowiedzialnością. 

Jak długo można cieszyć się "wolnością"? Według psychologów pierwszy poważny kryzys przychodzi po skończeniu osiemnastu lat. Wtedy po raz pierwszy możemy przejąć władzę nad samym sobą, ale musimy również zdecydować co dalej z naszym życiem. Kiedy jeszcze przygotować się na trudności i jak sobie z nimi poradzić?

18 lat

Niby jesteś dorosły, jednak wciąż nie wiesz, czego tak naprawdę chcesz od życia. Chaos, który cię otacza, nie pomaga. Nie zawsze również jesteś w stanie znaleźć wspólny język z rówieśnikami. Czy da się jakoś wyjść z tego impasu? Aby młoda osoba nie zwariowała, powinni włączyć się rodzice, którzy odłożą na bok zachowania pokroju "nie pamięta wół, jak cielęciem był" i postarają się wspomóc radą swoje dziecko, a może nawet zrozumieć jego niewielkie "wybryki". 

25-30 lat

Wygląda na to, że los serwuje jedynie siedem lat spokoju, między kryzysem numer jeden a kryzysem numer dwa. Jak twierdzą psychologowie, osoby w tym wieku często mierzą się z problemami osobowościowymi. Nadal nie do końca wiedzą, w którą stronę chcą pójść. Mają dużo możliwości, jednak wybór nie okazuje się taki prosty. Kryzys przychodzi przede wszystkim wtedy, kiedy zdajemy sobie sprawę, że nasze życie nie wygląda tak, jak sobie to wyobrażaliśmy. Co zrobić w takiej sytuacji? Należy odpowiedzieć na pytanie czego tak naprawdę pragniemy i zrobić wszystko, aby dotrzeć do tego "miejsca". Warto również przestać porównywać się z rówieśnikami i kolegami i zacząć żyć własnym życiem.

giphy-downsized (3)

35 lat

To kryzys związany z poczuciem rozczarowania i zniechęcenia. W głowie pojawiają się myśli o zmarnowanym życiu i zbyt wielu kompromisach, które oddaliły cię od marzeń i pragnień. Jeśli nie jesteś w stanie sam sobie poradzić z "chandrą", warto sięgnąć po pomoc specjalisty. Przedłużanie tego okresu i pozostawanie w nim nie sprawi, że cokolwiek się zmieni. 

45-50 lat

Wygląda na to, że całe życie składa się z mniejszych i większych kryzysów, z którymi radzimy sobie lepiej lub gorzej. Nie należy się jednak śmiać z przysłowiowego "kryzysu wieku średniego", ponieważ wielu może doprowadzić nawet do stanów depresyjnych. Myślisz, że twoje życie się już skończyło i nic cię nie czeka. Zdanie sobie sprawy z tego, że właśnie zyskało się prawdziwą wolność, nie jest takie łatwe, a jednak tak właśnie jest. Dzieci odchowane, stała praca, ukochany lub ukochana przy boku. Jak sobie poradzić z niepokojącymi myślami? Zacząć korzystać z życia, podróżować, poszukać nowych pasji. 50 lat to druga młodość. 

Na którym etapie życia jesteście? ;)

giphy-downsized (4)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów