Czasami kogoś poznajemy i od razu lubimy. Naukowcy tłumaczą, dlaczego

Martyna Kraus 29.08.2016
Dlaczego kogoś lubimy?
Fotografia: East News

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy wykorzystali wyniki badań na co dzień. A nie jest to rzecz, która wymaga wiele wysiłku. 

Jonathan Wai, doktor psychologii na Duke University, podkreśla, że każdy z nas dostaje tylko jedną szansę na to, aby wywrzeć pozytywne wrażenie na nowym rozmówcy. Od pierwszego wrażenia, a dokładnie pierwszych 11 sekund kontaktu, zależy to, czy dana osoba nas polubi, czy nie. 

Tę teorię potwierdza również autor książki "Thinking, Fast and Slow", Daniel Kahneman. Używa on jednak dodatkowo pojęcia  "przesadzona spójność emocjonalna" lub tak zwany "efekt halo". Zdaniem autora, każdy człowiek ma tendencję do lubienia lub nie lubienia wszystkiego w danej osobie. Niezależnie do tego, czy sami zaobserwowaliśmy lub doświadczyliśmy pewnych cech danej osoby, będziemy w niej wszystko gloryfikować lub negować w zależności od tego, jakie wywrze na nas pierwsze wrażenie.

Mamy więc skłonność do wyolbrzymiania pewnych cech, nawet jeśli nie są prawdziwe. Daniel Kahneman stwierdza ponadto, że mamy tendencję do oceniania innych wyłącznie na podstawie uczuć i emocji, jakie dana osoba wywoła w nas w ciągu 11 pierwszych sekund spotkania. Nie zależy nam więc na tym, aby kogoś poznać, a następnie wyrobić sobie zdanie na jego temat. Zwykle podświadomie, postępujemy z goła odwrotnie. Na podstawie mowy ciała, uśmiechu, spojrzenia, zapachu i wypowiedzi przypisujemy ludziom cechy naszym zdaniem spójne z ich zachowaniem. Skoro pierwsze wrażenie ma tak potężną moc, to musimy wiedzieć jak wykorzystać tę jedyną, daną nam przez los szansę na zjednanie sobie drugiego człowieka. 

Czy nam się to podoba czy nie, sport jest idealnym tematem pierwszych rozmów. Nie trzeba być specjalistą w tej dziedzinie, aby zrobić na kimś pozytywne wrażenie. To świetna alternatywa dla nudnych rozmów o pogodzie, które nikogo nie interesują. Rozmowa o sporcie jest praktycznie złotym środek do osiągnięcia szybkiej, względnej intymności w rozmowie – tłumaczy Dawid Epstein.

Rozmowy o sporcie najszybciej zbliżają do siebie ludzi, a fani sportu najłatwiej nawiązują dobre relacje z rozmówcami. Zaczynając konwersację, czy to oficjalną, czy całkowicie prywatną od tematów związanych właśnie ze sportem możemy mieć niemal pewność, że druga osoba spojrzy na nas przychylnie.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów