Cyklotymia może przypominać chorobę dwubiegunową. Jak rozpoznać to zaburzenie?

Hanna Skowron 28.08.2018
kobieta zaburzona psychicznie zmagająca się z cyklotymią
Fotografia: Shutterstock

Cyklotymia to rodzaj zaburzenia afektywnego przejawiającego się licznymi wahaniami nastroju. Choroba najczęściej dotyka młodych ludzi. Szacuje się, że może dotyczyć ok. 3% społeczeństwa. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? Dowiedz się więcej.

Cyklotymia najczęściej dotyka osób młodych, w wieku kilkunastu lat. Objawy tego zaburzenia bywają na tyle niespecyficzne, że cyklotymia może pozostać nierozpoznana przez długi czas.

Konsekwencją zaniechania leczenia jest nerwica i depresja, związana z niemożnością zapanowania nad swoimi emocjami. Z tego względu pacjentów z cyklotymią należy leczyć, także w czasie remisji. Odpowiadamy na najważniejsze kwestie związane z cyklotymią!

Zobacz także: Mania to towarzysz zaburzeń psychicznych. Jak się objawia?

Cyklotymia - a CHAD i borderline

Cyklotymia przypomina chorobę dwubiegunową (chorobą afektywną dwubiegunową, CHAD) – charakteryzuje się występowaniem stanów obniżonego lub podwyższonego nastroju. Jest o wiele łagodniejsza w przebiegu, jednak również może bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Ze względu na wahania nastroju objawy cyklotymii mogą też przypominać zaburzenia osobowości typu borderline.

Cyklotymia – leczenie i diagnostyka

W przypadku cyklotymii podstawowymi kryteriami diagnostycznymi są: 

·   występowanie od przynajmniej 2 lat wahań nastroju, tzn. nawracających epizodów depresji i hipomanii, pomiędzy którymi występują okresy prawidłowego nastroju;

·   epizody depresji i hipomanii nie są na tyle nasilone, aby można było stwierdzić występowanie odrębnych jednostek chorobowych.

W leczeniu cyklotymii stosuje się metody terapeutyczne oraz środki farmaceutyczne. Psychoterapia jest ukierunkowana na radzenie sobie ze stresem, a zwłaszcza z objawami depresyjnymi. Osoby cierpiące na cyklotymię mają do wyboru terapię indywidualną albo grupową.

Zalecana jest także zmiana trybu życia: zwiększenie aktywności fizycznej oraz zminimalizowanie ekspozycji na stres. Ponieważ cyklotymia przechodzi w fazę przewlekłą, leczenie powinno być kontynuowane także w okresach prawidłowego nastroju. Obok metod psychoterapeutycznych w leczeniu cyklotymii stosuje są również leki, tzw. stabilizatory nastroju (leki normotymiczne), m.in. lit, kwas walproinowy, karbamazepina.

Cyklotymia - objawy

Do głównych objawów cyklotymii należą przede wszystkim wahania nastroju, polegające na występowaniu naprzemiennie łagodnych epizodów depresji i hipomanii. Objawy nie muszą być nasilone, w związku z czym dysfunkcje w zakresie samopoczucia mogą się utrzymywać przez wiele lat, nie budząc niepokoju ani u cyklotymika ani u najbliższych mu osób.

W przypadku epizodu subdepresji w cyklotymii mogą występować:

·   apatia,

·   ciągłe uczucie zmęczenia,

·   trudności w podejmowaniu decyzji,

·   zaburzenia snu, bezsenność,

·   poczucie smutku i żalu,

·   anhedonia (niezdolność do przeżywania przyjemności),

·  poczucie bezwartościowości,

·   obniżone libido,

·   brak apetytu,

·   myśli samobójcze.

Z kolei epizody hipomanii charakteryzuje:

·   bardzo dobry humor,

·   zwiększenie energii życiowej,

·   euforia,

·   pobudzenie,

·   wysoka samoocena,

·   możliwa agresja,

·   wzrost popędu seksualnego,

·   brak samokrytycyzmu,

·   szybka mowa,

·   skłonność do podejmowania zachowań ryzykownych.

Zobacz także: Depresja maskowana ma nietypowe objawy. Pod jakimi maskami się skrywa?

Cyklotymia – przyczyny

Wiele wskazuje na to, że cyklotymia ma podłoże genetyczne. Odnotowano częstsze występowanie tego zaburzenia u osób, których krewni zmagają się z chorobą afektywną dwubiegunową. Wystąpieniu cyklotymii sprzyjają zwłaszcza nieprawidłowości w budowie układu nerwowego oraz zaburzenia hormonalne (m.in. niski poziom serotoniny, wysoki poziom kortyzolu).

Wśród przyczyn tego zaburzenia wymienia się również czynniki takie jak: traumatyczne wydarzenie (trauma), zaburzone relacje z rodzicami i rówieśnikami, długotrwały stres.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów