Chorobliwa zazdrość w związku czyli zespół Otella. Jak rozpoznać i leczyć?

Kobieta chorobliwie zazdrosna o partnera
Fotografia: Shutterstock

Zespół Otella czyli chorobliwa zazdrość to poważny problem, z którym trudno poradzić sobie bez pomocy. Choć sama zazdrość to uczucie pożądane, to jej skrajna wersja może być niebezpieczna. Jak leczyć chorobliwą zazdrość? Czym jest zespół Otella? Chorobliwa zazdrość – terapia, test. Zobacz, co warto wiedzieć!

Zespół Otella, czyli chorobliwa zazdrość, stanowi poważny problem, zarówno dla osoby, która się z nią zmaga, jak i dla otoczenia, a przede wszystkim obiektu zazdrości. To patologiczny stan, w którym złe emocje biorą górę i opanowują człowieka na tyle, że potrafią posunąć się do czynów, o jakie sami by się nie podejrzewali.

Zobacz także: Życie z wiecznym chłopcem to nie bajka. Na czym polega syndrom Piotrusia Pana?

Chorobliwa zazdrość jest najczęstszą przyczyną awantur w związku, agresji (zarówno psychicznej, jak i fizycznej), a nawet bywa przyczyną zbrodni popełnianych w afekcie. Jak leczyć chorobliwą zazdrość? Jak sprawdzić, czy twój stan to już chorobliwa zazdrość? Test pomoże ci to sprawdzić. Zobacz, co trzeba wiedzieć o tej przypadłości!

Chorobliwa zazdrość – a zespół Otella

Chorobliwa zazdrość znana jest również pod pojęciem zespół Otella. Najczęściej z jego powodu cierpią mężczyźni nadużywający alkoholu, a obiektem patologicznej zazdrości są ich partnerki. Cierpiący na zespół Otella nieustannie podejrzewają kobietę o zdradę. Nie mają jednak ku temu żadnych podstaw i są to wyłącznie urojenia.

Przyczyny występowania chorobliwej zazdrości wśród alkoholików nie są dokładnie poznane, jednak zakłada się, że wynika ona głównie z niskiej samooceny mężczyzny, rozdrażnienia spowodowanego nadużywaniem alkoholu, a także lękiem przed opuszczeniem przez partnerkę.

Wpływ mogą mieć również uszkodzenia mózgu spowodowane alkoholem. Brak samokontroli spowodowany upojeniem alkoholowym oraz zaburzeniami na tle zazdrości to wyjątkowo niebezpieczna mieszanka, która często kończy się rękoczynami w napadzie zazdrości.

Zobacz także: Dorosłe dzieci alkoholików nie potrafią ufać i budować związków. Czym jest syndrom DDA i jak wygląda terapia?

Zespół Otella (chorobliwa zazdrość) - terapia

Chorobliwą zazdrość, prócz osób uzależnionych od alkoholu, przejawiają przede wszystkim osoby o bardzo niskim poczuciu własnej wartości, zdradzone w przeszłości lub wobec których stosowano przemoc. Cierpiący z jej powodu rzadko mają zdolność samokrytycyzmu, co nie sprzyja samodzielnemu wyjściu z tego stanu. W takim przypadku potrzebna jest pomoc specjalisty – psychoterapeuty.

Jeżeli zazdrości towarzyszy trudna do opanowania agresja, konieczne może być wdrożenie leczenia farmakologicznego w postaci leków psychotropowych. W skrajnych przypadkach, jak na przykład zaostrzonemu zespołowi Otella, sąd może skierować na przymusowe leczenie w zakładzie zamkniętym.

Zespół Otella (chorobliwa zazdrość) - test

Jeżeli czujesz, że ten problem może dotyczyć również ciebie, nie bagatelizuj sprawy. Nadmierna, chorobliwa zazdrość rujnuje życie – zarówno osoby cierpiącej z jej powodu, jak i jej partnera. To błędne koło, z którego trudno wyjść samodzielnie, a zwrócenie się z prośbą o pomoc nie jest żadnym wstydem.

We wstępnym rozpoznaniu problemu mogą pomóc różnego rodzaju testy – w sieci znajdziesz ich wiele. Odpowiadaj na pytania szczerze i przeanalizuj uzyskaną diagnozę. To może być pierwszy krok do powrotu do normalnego, spokojnego życia.

Zobacz także: Uzależnienie od alkoholu - czy mnie dotyczy? Sprawdź, jakie są objawy alkoholizmu

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów