Brak chęci do życia może spotkać każdego z nas. Jak sobie pomóc?

Hanna Skowron 02.08.2018
Brak chęci do życia może spotkać każdego z nas. Jak sobie pomóc?
Fotografia: Shutterstock

Brak chęci do życia może być następstwem zmęczenia lub przewlekłego stresu. Jeśli jednak utrzymuje się przez dłuższy czas, warto sięgnąć po pomoc i sprawdzić, czy nie dopadła nas depresja. Zobacz, jak sobie pomóc.

Rano nie chce ci się wstać z łóżka, wykonywanie codziennych obowiązków to rutyna, od której chcesz jak najszybciej uciec, nic cię nie cieszy. Odczuwasz brak chęci do życia, który trwa i trwa? Bądź czujny i nie zaniedbaj tego stanu! To może być depresja. Objawy tego zaburzenia często są niewidoczne dla otoczenia.

Zobacz także: Depresja maskowana ma nietypowe objawy. Pod jakimi maskami się skrywa?

Brak chęci do życia – objawy i przyczyny

Pogorszenie nastroju, apatia, anhedonia, chęć ucieczki od codziennych obowiązków i problemów, kłopoty ze snem, rozdrażnienie i podatność na chwiejność emocjonalną – to uczucia, które towarzyszą każdemu z nas w mniejszym bądź większym stopniu. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne: przeważnie powoduje go stres, wywoływany przez różne sytuacje w życiu. Zwykle po ich uporządkowaniu, te i podobne objawy ustępują. Jeśli jednak ogólna niechęć do wszystkiego nie przemija, a także przeradza się po prostu w brak chęci do życia, mogą to być objawy depresji. Nie lekceważ podobnych stanów, które trwają od dłuższego czasu bez tendencji malejącej.

Brak chęci do życia – czy to depresja?

Zaburzenia w sferze psychicznej kojarzą się przede wszystkim z chorobami psychicznymi. Nie zawsze jednak jest to tożsame: długotrwałe zaburzenia nastroju, niedostrzeganie sensu swoich działań, widzenie przyszłości w czarnych barwach, machinalne wykonywanie obowiązków i nieustanna chęć ucieczki od wszystkiego, co robisz, może świadczyć o depresji. W Polsce to wciąż temat tabu, a zmagające się z nią osoby niechętnie przyznają się przed innymi, a nawet przed sobą, do istnienia tego problemu. Tymczasem depresja to nie wstyd i zwykle wynika z długotrwałego napięcia stresowego, nieradzenia sobie z trudnymi sytuacjami czy traumami, a także pojawia się jako efekt nerwicy.

Brak chęci do życia i niemożność przezwyciężenia tego stanu to pierwszy sygnał alarmowy. Im wcześniej zgłosisz się do psychologa, tym większe szanse na szybszy powrót do radosnego życia. Zaniedbanie tego stanu jest bardzo niebezpieczne: będzie się pogłębiał, co w konsekwencji może prowadzić nawet do myśli samobójczych, a co gorsza prób odebrania sobie życia.

Zobacz także: Emocje związane z ciężkim przeżyciem mogą trwać wiele lat. Czym jest trauma i jak się ją leczy?

Brak chęci do życia - pozwól sobie pomóc!

Osoba zmagająca się z nerwicą czy depresją, postrzega siebie jako jednostkę nic nie wartą, niepotrzebną społeczeństwu, a wszelkie swoje działania uważa z góry za nieefektywne i zaniechuje je często już na etapie planowania. Taki stan powoduje stopniową izolację od społeczeństwa, zamknięcie się we własnym świecie, a także pogłębianie negatywnego myślenia. Jeśli brak chęci do życia i apatia utrzymują się przez dłuższy czas, warto w trosce o swoje zdrowie i życie zasięgnąć pomocy psychologa. Odpowiednio wcześnie podjęta skuteczna terapia na depresję przynosi naprawdę wymierne efekty.

W zaawansowanych przypadkach potrzebna może być pomoc psychiatry, który wspomoże leczenie lekami uspokajającymi (jeśli objawom towarzyszy na przykład autoagresja, jako forma rozładowania napięcia) lub antydepresantami. Zaburzenia psychiczne są niestety cały czas uważane za powód do wstydu, co skutecznie zniechęca do podjęcia walki o siebie – a przyznanie się do problemu jest konieczne, by rozpocząć leczenie. Im wcześniejsze rozpoznanie i podjęte działania, tym większe szanse na powrót do normalnego życia!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów