Biofeedback – na czym polega ten trening?

Biofeedback
Fotografia: Shutterstock

Do tej pory z treningu biofeedback korzystali głównie wyczynowi sportowcy. Obecnie urządzenia potrzebne do jego przeprowadzenia są dostępne w placówkach służby zdrowia.

Biofeedback to świadome sterowanie czynnością bioelektryczną mózgu. Jest to nowoczesna metoda leczenia. Jej zakres i skuteczność cały czas są badane. Pierwszymi osobami, które korzystały z biofeedback, byli astronauci w NASA. Teraz ta metoda terapii jest ogólnodostępna. Na czym polega?

Zobacz także: Hipomania może być objawem groźnej choroby. Jakiej?

Biofeedback – co to?

Trening biofeedback polega na dostarczeniu człowiekowi informacji zwrotnej na temat zmian jego stanu fizjologicznego. Zmiany te monitorowane są przez odpowiednie urządzenie (może nim być pomiarowy system komputerowy).

Ta metoda terapii służy temu, aby pacjent mógł świadomie modyfikować funkcje, które normalnie nie są przez ludzi kontrolowane. Są wśród nich napięcie mięśni, opór elektryczny skóry czy fale mózgowe. Terapia ta stosowana jest głównie w medycynie, psychologii, sporcie czy też w biznesie.

Jest to alternatywa dla farmakoterapii. W przypadku niektórych schorzeń może ją uzupełniać, a w przypadku innych całkowicie zastąpić. Jest ona całkowicie bezpieczna, a warunkiem jej skuteczności jest determinacja pacjenta.

Biofeedback - przebieg treningu

Osobie, która poddawana jest treningowi, lekarz przykleja do głowy i uszu elektrody komputerowego aparatu zapisującego przebieg fal mózgowych. Przykładowo, osoba poddawana treningowi widzi samochód jadący za innym pojazdem. Jej zadaniem jej maksymalne skoncentrowanie swojej uwagi na prowadzeniu tego samochodu oraz utrzymaniu go na właściwym torze tak, aby dystans pomiędzy oba pojazdami się zmniejszał.

Jeśli osoba wykonuje swój trening skutecznie, komputer nagradza ją punktami i sygnalizuje to dźwiękiem. Do mózgu osoby trenującej dociera informacja zwrotna o tym, jakie fale mózgowe dominują w danym momencie.

Mózg, który jest wrażliwy na pochwały, dostosowuje się do wskazówek oraz uczy się optymalnej pracy. Wykonanie kilku lub kilkunastu takich treningów pozwala utrwalić osiągnięte efekty oraz poprawić myślenie i pamięć.

Zobacz także: Wahania nastroju często mogą być objawem ciężkich chorób. Jakich?

Biofeedback – terapia

Trening biofeedback nie tylko usprawnia pracę mózgu, ale także poprawia pamięć i motorykę ciała. Zwiększa on koncentrację uwagi, polepsza samopoczucie oraz wiarę we własne możliwości. Z treningu biofeedback korzystają często sportowcy, tancerze, aktorzy, przedsiębiorcy czy ludzie kreatywni obciążeni stresem.

Dzięki temu, że trening biofeedback powoduje szybsze powstawanie nowych połączeń w mózgu, jest bardzo przydatny chociażby w leczeniu zaburzeń procesu uczenia się, dysleksji, zaburzeń zachowania, tremy i niedostatecznej samooceny oraz w terapii nadpobudliwości psychoruchowej.

Ponad to, biofeedback wspomaga leczenie chorób psychicznych, neurologicznych oraz zaburzeń psychosomatycznych. Jest bardzo pomocny w leczeniu takich schorzeń, jak:

Biofeedback wspomaga także leczenie autyzmu, padaczki oraz niektórych form upośledzenia umysłowego.

Użytkownicy jednego z for internetowych wypowiedzieli się na temat treningu biofeedback. Jedni bardzo go chwalą i są zadowoleni z efektów, inni z kolei mniej. Jako przykładowe efekty terapii użytkownicy fora podają m.in zwiększenie koncentracji u dzieci oraz zniwelowanie problemów ze snem.

Zobacz także: Muzykoterapia – na czym polega leczenie muzyką?

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.
Rozwiąż quiz

Czy masz osobowość narcystyczną? Koniecznie to sprawdź odpowiadając szczerze na pytania

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.

1. Jak często robisz sobie selfie?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów