Bezsenność może świadczyć o poważnej chorobie. Na jakie schorzenia mogą wskazywać problemy ze snem?

Sylwia Bagińska 13.08.2018
Bezsseność u kobiet
Fotografia: shutterstock

Bezsenność może być spowodowana zbyt wysoką temperaturą w sypialni lub aktywnością fizyczną, która była wykonywana przed snem. Jednak w wielu przypadkach problemy ze snem są związane z depresją i stanami lękowymi. Koniecznie sprawdź, jak zapobiegać pojawieniu się bezsenności!

Bezsenność to jedno z najczęściej występujących zaburzeń snu. Powoduje nieprawidłowy rytm, głębokość i czas snu, co w konsekwencji doprowadza do wyczerpania organizmu. Bezsenność trwająca dłużej niż miesiąc koniecznie musi być skonsultowana z lekarzem.

Zobacz także: Choroba sieroca - jakie są przyczyny wystąpienia tego schorzenia?

Bezsenność – rodzaje

 • Bezsenność przewlekła

Bezsenność przewlekła to trwa, która trwa dłużej niż miesiąc. Bardzo często związana jest ze stanami lękowymi, depresją, przewlekłymi chorobami somatycznymi, a także uzależnieniem od alkoholu oraz dolegliwościami bólowymi.

 • Bezsenność przygodna

Bezsenność przygodna inaczej nazywana także krótkotrwałą trwa krócej niż miesiąc. Najczęściej jest efektem stresu, który aktualnie jest przeżywany.

Tabletki na sen

Leczenie farmakologiczne bezsenność powinno być zawsze uzgodnione z lekarzem specjalistą. Wybór konkretnych preparatów farmakologicznych zależy od tego, na jaki rodzaj bezsenności cierpi pacjent.

Warto pamiętać, że wszystkie leki nasennie są obarczone dużym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych między innymi:  uzależnienia. Dlatego bardzo ważne są regularne, kontrolne wizyty u lekarza. Inne niepożądane konsekwencje stosowania tabletek na sen to także nadmierna senność w ciąg dnia, osłabienie koncentracji i pamięci, a także zawroty głowy.

Bezsenność w ciąży

Bezsenność bardzo często towarzyszy kobiet w czasie ciąży, szczególnie przed samym porodem. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami - kobieta ciężarna bardzo często w nocy chodzi do łazienki. Inną bardzo ważną przyczyną tego stanu jest ucisk macicy na przeponę.

W przypadku wystąpienia problemów ze snem u przyszłej mamy, zaleca się wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych. Polecana jest także ciepła kąpiel z dodatkiem olejku z lawendy.

Bezsenność - przyczyny

Bezsenność to może mieć różne przyczyny. Problemy ze snem mogą być objawem jakiejś choroby lub są skutkiem niepożądanego działania innych czynników. Rozpoznanie przyczyny, która wywołuje bezsenność jest bardzo ważna, gdyż dzięki temu można rozpocząć skuteczne leczenie.

Przyczyny bezsenności to między innymi:

 • Czynniki zewnętrzne (hałas, zmiana strefy czasowej, upał, zbyt mocne światło).
 • Czynniki psychogenne (konflikt z kimś bliskim, silny stres).
 • Czynniki somatyczne (np. parcie na mocz).
 • Czynniki toksyczne (problem ze snem może być spowodowany przez stosowanie niektórych leków lub po spożyciu alkoholu).
 • Czynniki neurogenne (są związane z zaburzeniami i uszkodzeniem układu nerwowego).
 • Czynniki pierwotne.

U wielu osób problemy z zasypianiem spowodowane są zaburzeniami psychicznymi oraz stanami depresyjnymi. Inne przyczyną, która bardzo często powoduje bezsenność są preparaty farmakologiczne, które mają działanie ośrodkowe.

Bezsenność - na jakie choroby może wskazywać?

Bezsenność może być objawem wielu chorób. Są to między innymi:

Bezsenność  - u kogo najczęściej występuje?

Największe ryzyko wystąpienia bezsenności jest u kobiet po menopauzie,  a także u osób, które pracowały w systemie zmianowym. Na problemy ze snem narażeni są także ludzie, którzy w przeszłości mieli zdiagnozowane zaburzenia depresyjne.

Bezsenność – powikłania

Przewlekła bezsenność może doprowadzić do wielu poważnych powikłań. Przede wszystkim nieprzespane noce doprowadzają do trudności w codziennym funkcjonowaniu. Pogarsza się pamięć, koncentracja, a przyswajanie nowych informacji i uczenie się staję się coraz trudniejsze.

U wielu osób borykających się z tym zaburzeniem snu zostały stwierdzone w przeszłości lub aktualnie zaburzenia lękowe oraz depresja. W takim przypadkach, bardzo często bezsenność jest „zwalczana” przez alkohol lub substancje psychoaktywne, które doprowadzają do uzależnieniem.

Nieodpowiedni sen może też przyczynić się do rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Bezsenność doprowadza także do rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Bezsenność – jak jej zapobiegać

Aby zapobiec bezsenności konieczne jest przestrzeganie higieny snu. Warto je znać, są to między innymi:

 1. Kładź się do łózka tylko wtedy, kiedy bardzo chce Ci się spać.
 2. Godzinę przed snem (minimum) zrezygnuj z aktywności fizycznej.
 3. Unikaj drzemek w ciągu dnia.
 4. Codzienne wstawaj o stałej porze.
 5. Zrezygnuj  używek (alkohol, papierosy, kawa).
 6. Korzystaj z łóżka tylko do spania i stosunków płciowych (nie zaleca się jeść w sypialni, oglądać telewizji itp.)

Zobacz także: Brak chęci do życia może spotkać każdego z nas. Jak sobie pomóc?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku! 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów