Bez końca słuchasz jednej piosenki? Naukowcy wiedzą, dlaczego to robisz

Magdalena Barszczak 19.07.2018
kobieta słuchająca muzyki
Fotografia: Shutterstock

Dlaczego odtwarzamy jeden przebój na okrągło? Duński naukowiec spieszy z odpowiedzią.

To uczucie zna chyba każdy. Zakochujesz się w piosence i nie możesz jej przestać słuchać. Odtwarzasz ją bez końca, aż się zmęczysz, a potem od nowa. Dlatego tak się dzieje? Na szczęście, jest naukowe wyjaśnienie dla tej kwestii.

Słuchanie piosenki na okrągło - dlaczego to robimy?

Dlaczego miliony osób na całym świecie słuchają jednego utworu do znudzenia? Odpowiedź na to pytanie zna Peter Vuust, profesor The Royal Academy of Music w Aarhus w Danii, który postanowił się podzielić swoją wiedzą z magazynem "Noisey".

Za chęć powtórzenia piosenki odpowiada układ nagrody w naszym mózgu. Jest on zwany także ośrodkiem przyjemności. Nic dziwnego więc, że gdy jakiś przebój wpadnie nam w ucho, chcemy go powtarzać bez końca. Jest to prostu dla nas przyjemne. Zapętlanie utworu powoduje uwalnianie się dopaminy, czyli słynnego hormonu szczęścia.

Jak tłumaczy Vuust, nie wszyscy reagują tak samo na muzykę. Dla jednych ponowne odtwarzanie danego utworu działa wręcz jak narkotyk, na innych nie robi wrażenia. Dopaminowa euforia nie trwa jednak wiecznie. Gdy organizm przestaje odczuwać nowe bodźce, piosenka po prostu nam się nudzi i tracimy ochotę, by odsłuchać ją od początku.

Zobacz także: Jeśli muzyka działa na ciebie w ten konkretny sposób, to znaczy, że jesteś wyjątkowy

Jak rozpoznać psychopatę? [GALERIA]

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów