Arachnofobia to jedna z najczęstszych fobii. Zobacz, jak leczyć lęk przed pająkami

Magdalena Barszczak 17.07.2018
arachnofobia
Fotografia:

Arachnofobia to popularna fobia polegająca na paraliżującym lęku przed pająkami. Strachowi towarzyszy wiele objawów somatycznych. Czasem arachnofobia utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją metody terapeutyczne, pozwalające ją skutecznie leczyć.

Arachnofobia, czyli lęk przed pająkami lub innymi, podobnymi do nich bezkręgowcami, to jedna z najczęstszych fobii. Ludzie różnie reagują, gdy widzą pająki. Część osób po prostu odczuwa strach, inni krzyczą, płaczą, a nawet uciekają. Czym się charakteryzuje to schorzenie?

Osoba cierpiąca na arachnofobię nie tylko odczuwa lęk na widok pająka, ale też widzi go w zniekształcony sposób. Sądzi, że jest niebezpieczny, podstępny, zagraża życiu, a nawet zdrowiu. Strach wywołuje nawet wyobrażenie pajęczaka chodzącego po ręku czy zaplątującego się we włosy.

Naukowcy z Ohio State University dowiedli, że u osób z arachnofobią zmienia się percepcja. Uważają one pająki za większe i groźniejsze, niż są w rzeczywistości. 

Arachnofobia - przyczyny

Skąd się bierze arachnofobia? Lęk przed pająkami prawdopodobnie ma swój początek w dzieciństwie. Podejścia do zagadnienia uczą dzieci rodzice, którzy sami reagują strachem na widok pająków i przekazują strach swoim pociechom. Czasem lękowej reakcji braci lub siostry uczy starsze rodzeństwo.

Według innej teorii za arachnofobię odpowiada pierwotny lęk zapisany w genach. To ewolucja podpowiada, żeby na widok niebezpieczeństwa, czyli pająków, brać nogi za pas.

Według psychoanalizy lęk przed pająkami to projekcja skłonności analnych. Pająk jest postrzegany jako coś brudnego i odrażającego. Źródeł fobii dopatruje się też między 4. a 7. rokiem życia dziecka, w okresie edypalnym. W tym przypadku pająk to symbol agresywnego samca. Niektórzy psychoanalitycy sądzą, że pająk uosabia własną wypartą agresję. Na co dzień taka osoba nie przyznaje się do uczuć złości, więc lęk przed nimi projektuje na pająka.

Zobacz także: Fobia społeczna nie pozwala ci żyć? Zobacz, jak sobie radzić z ekstremalną nieśmiałością

Arachnofobia - objawy

Jak osoby z arachnofobią reagują na kontakt z pająkiem? Na ogół unikają miejsc, w których można go spotkać - terrariów, strychów czy piwnic. Jeśli już natkną się na niego, piszczą albo krzyczą, inni płaczą. Są przypadki, że osoby dotknięte tą popularną fobią nie potrafią się ruszyć.

Nie przemawiają do nich żadne racjonalne argumenty, że większość pająków nie jest jadowita. Co więcej, większość osób z arachnofobią zdaje sobie sprawę z tego, że tylko niewielki odsetek pajęczaków jest w stanie im zagrozić.

Arachnofobia to nie tylko lęk przed pająkami. Tej częstej fobii towarzyszą inne objawy fizyczne, przeżywane w momencie silnego stresu, takie jak:

 • roztrzęsienie,
 • przyspieszony oddech,
 • przyspieszone bicie serca,
 • zawroty głowy,
 • omdlenia,
 • dreszcze,
 • gęsia skórka,
 • bladość skóry, 
 • rozszerzenie źrenic, 
 • suchość w ustach, 
 • nudności, a nawet wymioty,
 • zahamowanie perystaltyki jelit.

Zobacz także: Osoby z agorafobią przeżywają nieuzasadniony lęk. Czym się on objawia i jak go leczyć?

Arachnofobia - leczenie

W większości przypadków lęk przed pająkami nie wymaga leczenia. Osoba z arachnofobią po prostu unika miejsc, gdzie mogłaby się natknąć na pajęczaki. Problem pojawia się w sytuacji, gdy arachnofobia utrudnia codzienne funkcjonowanie. W takich przypadkach konieczna jest psychoterapia. 

W przypadku lęku przed pająkami najczęściej stosuje się terapię opartą na desensytyzacji (odwrażliwianiu) i wygaszaniu reakcji. Chodzi o stopniowe zmniejszanie reakcji na dany bodziec. Osoba z arachnofobią ogląda zdjęcia pająków i słucha wyjaśnień terapeuty, który stawia je w pozytywnym świetle (mówiąc np. że są pożyteczne). Kolejnym etapem jest oswajanie z pająkami, np. oglądanie ich w terrarium, podchodzenie do szyb, a nawet dotykanie. Metoda desensytyzacji na ogół daje dobre efekty, trwające nawet kilka miesięcy po zakończeniu terapii.

Inną metodą leczenia arachnofobii jest terapia implozywna. Tu nie ma czasu na oswajanie, pacjent jest rzucany "na głęboką wodę". Terapeuta umieszcza pająka na ramieniu lub ręku osoby odczuwającej strach. Z każdym kolejnym razem lękowa reakcja na bodziec powinna być coraz słabsza.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów