Androfobia – lęk przed mężczyznami. Jak się objawia?

Hanna Skowron 25.07.2018
Androfobia - strach przed mężczyznami
Fotografia: Shutterstock

Nigdy nie czułaś się dobrze w towarzystwie mężczyzn, ich obecność powodowała, że czułaś się nieswojo i najchętniej kończyłabyś spotkanie jak najszybciej? Na widok mężczyzny wycofujesz się jak najdalej, a fizyczny kontakt zamiast sprawiać przyjemność, przeraża cię? Być może cierpisz na androfobię.

Każdy człowiek zmaga się z większymi lub mniejszymi obawami. Jedni odczuwają lęk przed otwartą, dużą przestrzenią, inni cierpią na klaustrofobię, jeszcze inni – mdleją na widok pająków. W społeczeństwie jest także grupa ludzi, którzy odczuwają paniczny lęk przed…mężczyznami. Fobia przed osobnikami płci męskiej to zaburzenie powstałe najprawdopodobniej wskutek traumy przeżytej w przeszłości, a związanej właśnie z obiektem lęku. Jak objawia się androfobia? W jaki sposób leczy się ten rodzaj panicznego strachu?

Zobacz także: Erytrofobia – lęk przed publicznym zaczerwienieniem. Przyczyny i leczenie

„Boję się mężczyzn” – czy to już androfobia?

Androfobia zwana jest również mizoandrią i jest rodzajem fobii, a więc dolegliwości na tle psychicznym, a nie fizycznym. Jest to patologiczny stan, charakteryzujący się panicznym, paraliżującym wręcz strachem przed płcią męską. Zaburzenie dotyka kobiet, najczęściej tych, które w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania doświadczyły jakiejś traumy związanej z mężczyzną. Osoby cierpiące na mizoandrię są niezdolne do bliższego kontaktu z mężczyzną – jego obecność powoduje szereg objawów, takich jak:

  • wszechogarniający lęk
  • duszności
  • zawroty głowy
  • przyspieszona akcja serca i zwiększenie pulsu
  • wizja nadchodzącej śmierci i towarzyszącego jej uczucia bezradności
  • panika, a w skrajnych przypadkach nawet utrata przytomności
  • drżenie rąk, głosu i osłabienie mięśni ciała
  • zimny pot
  • paraliżujący ruchy strach.

Dla kobiety cierpiącej na androfobię mężczyzna jest synonimem zła, cierpienia, strachu i oprawcy.

Lęk przed mężczyznami – problem nawet 1/9 kobiet

Kontakt z płcią przeciwną powoduje u ciebie nie tylko niechęć, ale także strach, niemoc i chęć jak najszybszej ucieczki? Podobne uczucia masz wobec wszystkich mężczyzn, nawet tych, których nie znasz? Nie potrafisz wymienić ani jednej pozytywnej rzeczy, która kojarzy ci się z mężczyznami? Być może cierpisz właśnie z powodu androfobii.

Choć takie zaburzenie może wydawać się co najmniej dziwne, to nie ma w tym przypadku nic do śmiechu. Szacuje się, że problem może dotyczyć nawet co dziewiątej kobiety, a u większości z nich lęk ma podłoże traumatyczne. Wstręt do mężczyzn powodujący fizyczne objawy paniki, może być także wynikiem bycia świadkiem wyrządzania krzywdy przez mężczyznę (fizycznej lub psychicznej) innej osobie, na przykład z rodziny.

Androfobia – leczenie

Podobnie jak inne fobie i zaburzenia o podłożu psychicznym, tak i lęk przed mężczyznami można leczyć. Nie jest to jednak zadanie ani łatwe ani szybkie – problem zakorzeniony jest w podświadomości, z którą bardzo ciężko jest cokolwiek zrobić. Terapeuta lub psychiatra jest nieocenioną pomocą w redukowaniu lęku. Leczenie polega przede wszystkim na terapii poznawczo – behawioralnej, niekiedy wspomaganej lekami o działaniu przeciwlękowym lub antydepresyjnym.

Sukcesywnie zastępuje się reakcję lękową neutralną, a także prowadzi się do kontrolowanych kontaktów ze źródłem lęku. Równie ważne co terapia pod okiem specjalisty, jest wsparcie rodziny i znajomych – wyśmiewanie i bagatelizowanie problemu (z którego niedorzeczności kobieta zdaje sobie sprawę), tylko potęguje poczucie beznadziejności i wstydu, a w konsekwencji wycofanie i izolację.

Zobacz także: Nyktofobia – kiedy strach przed ciemnością paraliżuje umysł i ciało. Przyczyny, objawy i leczenie

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów