Skąd bierze się agresja i jak z nią walczyć?

Skąd bierze się agresja i jak z nią walczyć?
Fotografia: Shutterstock

Agresja nie prowadzi do niczego dobrego. Silna potrzeba wyrządzenia krzywdy komuś innemu lub samemu sobie może mieć złożone przyczyny. Czy skłonność do zachowań agresywnych można wyleczyć?

Agresja występuje zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Może mieć bardzo zróżnicowane i złożone przyczyny. Prowadzi do bójek, kłótni, sporów i licznych konfliktów. W dawnych czasach zachowania agresywne pozwalały pokazać swoją siłę w grupie i zdobycie przywództwa. Jak zwalczać agresję?

Zobacz także: Mechanizmy obronne w psychologii – ułatwiają życie czy je utrudniają?

Agresja – definicja

Sam termin agresja wywodzi się z łaciny, konkretnie od słowa „agressio”, oznaczającego „atak” lub „napaść”.

Agresję definiuje się jako różnego rodzaju zachowania przejawiane przez jedną osobę i mogące doprowadzić do szkody psychicznej lub fizycznej innej osoby. Wówczas agresja skierowana jest do zewnątrz i wymierzona w inne osoby. Zachowania agresywne dana osoba może także kierować przeciwko sobie, wtedy mówimy o autoagresji.

Agresja równie często, co u nastolatków, pojawia się także u dorosłych.

Agresja – przyczyny

Zachowanie agresywne mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte. Osoby, które wcześniej nie były agresywne, mogą zacząć wykazywać takie skłonności na skutek obserwacji zachowań innych osób.

Analizowaniem wrodzonych tendencji do agresji zajmował się Zygmunt Freud. Twierdził on, że w człowieku istnieją dwa popędy. Jednym z nich jest popęd do odczuwania przyjemności, drugim z kolei – popęd do zachowań agresywnych.

Główne przyczyny agresji:

  • Problemy psychologiczne

Dana osoba może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że doświadcza wewnętrznych konfliktów, a ich skutkiem będą właśnie zachowania agresywne. Idąc tym tropem przyczyną agresji może być stres, ciężkie sytuacje w pracy oraz problemy rodzinne.

  • Okres dojrzewania

Zachowania agresywne często zaobserwować można u nastolatków. Dzieje się tak, kiedy zaczynają dojrzewać, a wiąże się to m.in. ze zmianami zachodzącymi w ich wyglądzie. Brak samoakceptacji skutkuje wcześniej wspomnianym konfliktem psychologicznym, który prowadzi do agresji.

Przyczyną zachowań agresywnych u nastolatków są także zmiany gospodarki hormonalnej, które mogą powodować wahania nastroju i drażliwość.

  • Czynniki środowiskowe

Częstą przyczyną agresji jest środowisko, w którym dana osoba funkcjonuje. Dzieci, które doświadczają przemocy ze strony rówieśników same mogą zacząć przejawiać zachowania agresywne.

Młodym osobom zdarza się także spożywać substancje psychoaktywne takie, jak alkohol czy narkotyki, które również mogą prowadzić do pojawienia się zachowań agresywnych.

  • Schorzenia somatyczne

Ciało człowieka silnie i nierozłącznie połączone jest z psychiką. Skutkiem tego na zachowania agresywne wpływają choroby somatyczne. Wśród schorzeń, które wywołują agresję jest m.in. udar mózgu, nadczynność tarczycy, zespół Cushinga czy nowotwory ośrodkowego układu nerwowego.

Agresja – leczenie

Sposób walki z agresją zależy od przyczyn pojawienia się zachowań agresywnych u danej osoby. Kiedy agresja spowodowana jest przez chorobę somatyczną, zastosować należy odpowiednie leczenie.

W przypadku, kiedy agresywne zachowania spowodowane są zaburzeniami psychicznymi, pomocne będzie wdrożenie odpowiedniej terapii.

Z kolei w przypadku osób, u których problemy z agresją nie są spowodowane żadnym z powyższych czynników, pomocny może okazać się psycholog. Ważne jest także, aby taka osoba sama chciała się leczyć.

Zobacz także: Mizoginia: skąd bierze się chorobliwa niechęć do kobiet?

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.
Rozwiąż quiz

Czy masz osobowość narcystyczną? Koniecznie to sprawdź odpowiadając szczerze na pytania

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.

1. Jak często robisz sobie selfie?

 

 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów