Afirmacja - na czym polega i jakie daje efekty?

dziewczyna
Fotografia: Shutterstock

Afirmacja to inaczej wypowiadanie twierdzeń na swój temat, by się urzeczywistniły. Zdania te mają wpłynąć na przekonania o samym sobie. Ten rodzaj pracy nad sobą jest nazywany mechanizmem medytacji i autosugestii.

Afirmacja ma wywołać pozytywną zmianę w nas samych. Ten rodzaj pracy nad sobą przedstawia się obok równie popularnej wizualizacji polegającej na wyobrażaniu sobie osiągnięcia celu w danej kwestii. Oba te pojęcia są używane w psychologii i psychoterapii.

Afirmacja, aby była skuteczna, musi być powiązana z całkowitym przekonaniem o tym, że to działanie ma sens i doprowadzi nas do wyznaczonego celu. 

Afirmacja - co to jest?

Jak dokładnie działa afirmacja i czy rzeczywiście przynosi pożądane rezultaty? Psychologowie przekonują o skuteczności tej metody autosugestii.

Jeżeli np. chcesz zwiększyć swoją samoocenę, powinieneś powtarzać zdania wskazujące na to, że masz wysokie poczucie własnej wartości. Aby afirmacja przyniosła rezultaty, powinna być praktykowana regularnie do czasu aż poczujemy identyfikację z wypowiadaną przez nas treścią.

Zobacz także: Co widzisz na obrazku? To, co wskażesz jako pierwsze, zdradzi, jaki naprawdę jesteś w związku!

Afirmacja - rodzaje

Wyróżniamy 2 rodzaje afirmacji - pozytywne i negatywne. Pozytywne mają na celu wprowadzenie korzystnych zmian w nas samych. Jednak równie często spotykamy się z afirmacjami negatywnymi, które wywołują w nas negatywne emocje i prowadzą często do zaniżenia naszej samooceny.

Afirmacje negatywne najgorzej działają na dzieci i osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości. 

Zobacz także: Rozwiąż test i sprawdź, czy twój związek jest zdrowy, czy powinniście się rozstać

Afirmacje pozytywne często wykorzystywane są w psychoterapii. Należy powtarzać je jak najczęściej. Poleca się stosować je 3 razy dziennie, po pięć minut. Najlepiej rano (tuż po przebudzeniu), w ciągu dnia i wieczorem (tuż przed zaśnięciem).

Dziewczyna odwrócona tyłem nad morzem z różowymi włosami pokazuje rękami serduszko
Rozwiąż quiz

Co twoja fryzura mówi o tobie? Poznaj prawdziwe oblicze swojej osobowości!

Dziewczyna odwrócona tyłem nad morzem z różowymi włosami pokazuje rękami serduszko

1. Jaki masz obecnie kolor włosów?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów