Majówka to czas spędzony również w podróży. Aby minęła jak najprzyjemniej, warto skorzystać z tych porad

Mateusz Patyk 25.04.2017
w podróży
Fotografia: East News

Nim dojedziemy do miejsca docelowego, warto wcześniej pomyśleć o najważniejszej w podróży kwestii – wygodzie.

Według specjalistów z Carolina Medical Center ciało zmuszane do długotrwałej pozycji siedzącej naraża kręgosłup na groźne dla zdrowia przeciążenia statyczne. Dlatego tak ważne są przerwy w podróży i zrobienie sobie chwili odpoczynku od fotela.

Podczas jazdy samochodem można zatrzymać się, wysiąść i w trakcie postoju wykonać kilka łatwych i nie wymagających dużego wysiłku przeciągnięć oraz wymachów kończynami.

Podobnie przy podróży autobusem. Każda chwila na rozruszanie mięśni i wyprostowanie kręgosłupa znacząco poprawi komfort i umili dalsze pokonywanie kilometrów. Pasażerowie pociągu lub samolotu mogą przejść się korytarzem np. do toalety, napinając i rozluźniając przy tym mięśnie.

Alternatywa zamiast torby

Noszenie w jednej ręce ciężkiego pakunku jest nie tylko niewygodne, ale i niezdrowe. O wiele korzystniejsze jest zabranie ze sobą plecaka, który równomiernie rozłoży cały ciężar na ramiona i plecy. Inną opcją jest walizka na kółkach, którą można trzymać za wyciągany uchwyt.

Ważne jest także umiejętne rozłożenie pakowanych przedmiotów. Najcięższe rzeczy umieszczamy na dnie i do środka plecaka, lżejsze na górze.

Warto mieć na uwadze odpowiednią technikę podnoszenia bagażu. W przeciwnym razie może dojść do bolesnych kontuzji kręgosłupa, które są w stanie zabić każdą radość z odbywanej podróży. Podnosząc bagaż, należy najpierw przykucnąć. Schylanie się na wyprostowanych nogach może nieść ze sobą fatalne konsekwencje.

Poprawnie spakowany bagaż to pewność, że trzymając go obiema rękami nie stracimy równowagi i nie dojdzie do nadwerężenia mięśni przy podnoszeniu. Przyciągając do siebie pakunek wystarczy lekko go unieść prostując jednocześnie nogi. Plecy powinny być przez cały ten czas wyprostowane.

Jazda z głową

Gdy wyruszamy w podróż warto pomyśleć o kilku gadżetach. Nie kosztują dużo i nie zabierają sporej przestrzeni, a mogą radykalnie zmienić nasze odczucia w trakcie jazdy.

Mowa o poduszce pod szyję (zapobiegającej nadmiernemu napięciu mięśni odcinka szyjnego kręgosłupa) oraz poduszce lędźwiowej (która wymusza prawidłowe ustawienie krzywizny kręgosłupa lędźwiowego).

Jeżeli nie mamy w zwyczaju jeżdżenia z poduszkami, można zaopatrzyć się w dostępne na rynku specjalne nakładki na fotel samochodowy. Ich zadaniem jest podparcie kręgosłupa na całej długości oraz amortyzacja wstrząsów.

Równie ważne jest ergonomiczne ustawienie fotela samochodowego. Według badań najbardziej optymalne odchylenie oparcia powinno wynosić 120 stopni względem siedziska. Należy przy tym unikać siedzenia z zupełnie wyprostowanymi plecami.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Carolina.pl.

podróż samochodem
Fotografia: Pixabay.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów