Jakie prawa ma rodząca kobieta na sali porodowej?

Anna Parcheta 18.05.2018
Jakie prawa ma rodząca kobieta na sali porodowej?
Fotografia: Materiały prasowe

Jesteś w ciąży i wkrótce zostaniesz mamą? Sprawdź koniecznie, jakie prawa przysługują Ci na sali porodowej.

Narodziny dziecka powinny być jedną z najpiękniejszych chwil w Twoim życiu. Co zrobić, by faktycznie tak się stało? Przede wszystkim dobrze zaplanować poród i zawczasu poznać prawa, które masz, jako rodząca.

Twój poród – Twoje prawa, czyli dekalog rodzącej

Czasy, kiedy kobieta podczas porodu nie miała nic do powiedzenia i musiała rodzić w taki sposób, w jaki zdecydował personel szpitala, na szczęście minęły bezpowrotnie. Wiele przyszłych mam wciąż jednak nie wie, czego może wymagać od lekarza, położnej i szpitala podczas porodu, a znajomość swoich praw jest przecież podstawą do ich egzekwowania. Jakie prawa przysługują Ci więc podczas porodu?

1. Prawo do wyboru miejsca, w którym będziesz rodzić. Możesz zdecydować, czy chcesz urodzić dziecko w szpitalu (i którym), czy w domu. Poród domowy jest możliwy tylko wtedy, gdy ciąża przebiega prawidłowo i znajdziesz osobę, która podejmie się opieki nad Tobą i noworodkiem. Wiele mam sądzi, że poród w szpitalu odbierze chwili narodzin intymność i wyjątkowość, jednak wcale nie musi tak być. Wystarczy wybrać dobrą placówkę, taką jak np. Szpital Medicover, która zapewni Tobie i maleństwu zarówno profesjonalną opiekę medyczną i poczucie bezpieczeństwa, jak i przyjazną, pełną serdeczności atmosferę oraz partnerskie relacje z lekarzami i położnymi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że moment narodzin Twojego maleństwa będzie wspaniałą, pełną radości chwilą spędzoną w gronie bliskich, a jednocześnie – w przeciwieństwie do porodu domowego – nie musisz się martwić o to, co zrobić, jeśli w czasie akcji porodowej nastąpią jakieś nieprzewidziane sytuacje lub noworodek będzie wymagał profesjonalnego wsparcia czy pomocy.

2.  Prawo do przyjmowania dowolnych pozycji w celu złagodzenia bólu porodowego. Absolutnie nie musisz czekać na narodziny maluszka, leżąc. Wręcz przeciwnie – ruch to dokonały sposób na złagodzenie bólu porodowego, a także przyspieszenie porodu. Pamiętaj, że masz prawo do przyjmowania dowolnej pozycji, która przynosi Ci ulgę. Jeśli w placówce, w której rodzisz, dostępne są specjalne drabinki, dmuchane piłki czy worki sako – korzystaj z nich bez skrępowania. Aby zmniejszyć odczuwane skurcze, możesz także wziąć krótką kąpiel lub prysznic.

3. Prawo do obecności partnera lub innej bliskiej osoby przy porodzie. Jeśli poród odbywa się siłami natury, razem z Tobą na sali porodowej może być obecny Twój partner lub inna bliska Ci osoba, np. mama lub siostra. „Nawet najbardziej życzliwa opieka personelu medycznego nie zastąpi towarzystwa bliskiej osoby podczas tego ważnego wydarzenia. To zdecydowanie obniża u rodzącej poziom stresu, podnosi jej poczucie bezpieczeństwa i uspokaja – mówi położna ze Szpitala Medicover. Przy cesarskim cięciu nie jest to już takie oczywiste. Wiele szpitali ma procedury, w których wyraźnie zaznacza, że bliska osoba nie może wejść na salę operacyjną. W Szpitalu Medicover nie stanowi to żadnego problemu – tata może być przy narodzinach swojego dziecka niezależnie od tego, czy poród odbywa się siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, jednak w innych placówkach nie musi to być standardem. Dlatego ważne jest, aby planując poród w konkretnym szpitalu, wypytać o wewnętrzne przepisy, które regulują te kwestie.

4. Prawo do znieczulenia. Możesz skorzystać zarówno z naturalnych (niefarmakologicznych) sposobów łagodzenia bólu porodowego, takich jak masaż czy kąpiel w ciepłej wodzie, jak również poprosić o znieczulenie farmakologiczne. Niezależnie od tego, z jakiego znieczulenia chciałabyś skorzystać, warto tę kwestię przemyśleć wcześniej i przedyskutować ją z lekarzem prowadzącym i położną. Musisz pamiętać o tym, że przy podawaniu znieczulenia zewnątrzoponowego na sali powinien znajdować się anestezjolog, dlatego jeśli bierzesz pod uwagę takie rozwiązanie, upewnij się, że w czasie Twojego porodu specjalista będzie dostępny w placówce. Koniecznie sprawdź też, jakie środki farmakologiczne oferuje placówka, w której będziesz rodzić.

5. Prawo do poszanowania Twojego ciała. Dawniej takie zabiegi jak lewatywa, golenie miejsc intymnych przed porodem czy nacinanie krocza były niemalże standardem na polskich porodówkach. Obecnie masz prawo odmówić wykonania tych zabiegów, a żeby je przeprowadzić, personel medyczny musi uzyskać Twoją zgodę – pamiętaj o tym!

6. Prawo do intymności. Z pewnością słyszałaś historie koleżanek czy mamy, które opowiadały, że narodzinom ich dzieci przyglądała się grupa studentów medycyny, i obawiasz się, że w Twoim przypadku też tak będzie. Jeśli zdecydujesz się na poród w szpitalu klinicznym, musisz być na to przygotowana, jednak w przypadku porodówek, które nie prowadzą działalności dydaktycznej, jest to jednak uzależnione od Twojej zgody.

7. Prawo do kontaktu z dzieckiem bezpośrednio po porodzie. Gdy nasze mamy wydawały nas na świat, zaraz po porodzie lekarz zabierał noworodka, by go zmierzyć i zważyć, a brzdąc był przynoszony mamie tylko w porach karmienia. Na szczęście to również się zmieniło. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, jeśli poród przebiegał prawidłowo, a maluszek jest zdrowy, masz prawo do nieprzerwanego kontaktu z dzieckiem „skóra do skóry” bezpośrednio po porodzie, przez co najmniej dwie godziny. „To niezwykle ważne dla mamy, ale przede wszystkim dla noworodka, który ma szansę poczuć się bezpiecznie i odczuwa mniej stresu z powodu zmiany środowiska. Dodatkowo jest to świetna okazja do pierwszych prób karmienia piersią, oczywiście jeżeli świeżo upieczona mama wyrazi taką chęć” – mówi położna ze Szpitala Medicover. A mierzenie i ważenie? Może chwilę zaczekać – przez ten czas noworodek na pewno nie urośnie ani nie przytyje, natomiast pierwsze chwile po porodzie już nigdy nie wrócą, dlatego nacieszcie się sobą. A co z obecnością taty po narodzinach? „O tym, czy partner może pozostać w szpitalu, decydują wewnętrzne przepisy. Uważam jednak, że placówka medyczna powinna umożliwić tacie pozostanie u boku mamy i ich malucha. To bardzo ważny dzień w ich życiu. Mężczyzna w takiej sytuacji jest dużym wsparciem, a jego opieka nad bohaterami tego dnia jest bardzo ważna. Ponadto między noworodkiem a jego tatą tworzy się wówczas już od samego początku niezapomniana i ważna więź” – tłumaczy ekspertka.

8. Prawo do pomocy przy opiece nad dzieckiem. Jesteś świeżo upieczoną mamą, więc to normalne, że nie wiesz jeszcze wszystkiego na temat opieki nad noworodkiem, zwłaszcza, jeśli to Twoje pierwsze dziecko. Pamiętaj, że położna ma obowiązek pomóc Ci przy pielęgnacji maluszka w czasie Waszego pobytu w szpitalu.

9. Prawo do pomocy przy karmieniu. Położna ma także obowiązek pomóc Ci w karmieniu piersią. Pierwsze próby karmienia naturalnego mogą być trudne, a nawet nieudane, ale nie zrażaj się tym. To absolutni normalne, ponieważ Ty musisz nauczyć się, jak prawidłowo przystawić maluszka do piersi, a brzdąc – jak chwycić brodawkę. Przy odrobinie cierpliwości i życzliwej pomocy ze strony położnej wkrótce karmienie będzie dla Was obojga wspaniałą chwilą bliskości. Pamiętaj też, że personel medyczny nie może podawać Twojemu dziecku mleka modyfikowanego bez Twojej zgody, chyba że ze względów zdrowotnych lekarz zaleci inaczej.

10. Prawo do informacji. Zarówno w czasie porodu, jak i po nim personel medyczny ma obowiązek informować Cię o wszystkich badaniach i zabiegach wykonywanych Tobie czy dziecku, a także podawanych lekach i uzasadnić celowość takich działań.

 

Jeśli chcesz, żeby poród przebiegł zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, spisz wszystkie istotne dla Ciebie kwestie w planie porodu i omów go szczegółowo z lekarzem prowadzącym i położną. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że moment narodzin Twojego dziecka będzie najpiękniejszą chwilą w Twoim życiu.

 

Materiał powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów