Rośliny lecznicze mogą pomóc nam się uporać z wieloma schorzeniami i dolegliwościami. Można je spotkać w ogrodach, lasach, polach, działkach. Koniecznie sprawdź, w które rośliny lecznicze warto mieć w domowej apteczce!
Rośliny lecznicze od lat stosowane są w ziołolecznictwie. Niektóre części roślin są składnikiem wielu leków. Aktualnie baza roślin, które wykazuje działanie zdrowotne to około 2500 gatunków.
Zobacz także: Dziurawiec zwyczajny to roślina z ogromną mocą! Jakie ma właściwości?
Należy jednak pamiętać, że stosowanie roślin leczniczych wymaga konsultacji lekarskiej. Używane i spożywane w nadmiarze mogą wywołać efekty niepożądane. Dodatkowo istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania niektórych ziół oraz roślin leczniczych przy niektórych chorobach.
Rośliny lecznicze

Gorczyca
Wiele osób gorczyce kojarzy tylko z zastosowaniem w przemyśle kulinarnym. Jednak ta roślina używana jest także w medycynie naturalnej. Gorczyce można stosować przy bólach korzonkowych oraz reumatoidalnym zapaleniu stawów. Łagodzi ona bóle reumatyczne. Można ja stosować także przy zapaleniu zatok. Należy jednak pamiętać, że zbyt długie trzymanie gorczycy czarnej na skórze może powodować jej uszkodzenie.

Babka lancelowata
Babka lancelowata w Polsce występuje pospolicie - znaleźć ja można na pastwiskach, polach, łąkach i trawnikach. Szczególnie jest polecana na problemy z układem pokarmowym (między innymi: uszkodzenie błon śluzowych żołądka i jelit, przewlekły nieżyt układu pokarmowego). Babka zalecana jest także na ciężko gojące się rany.

Lipa drobnolistna
Napar z lipy ma właściwości napotne - można go stosować w celu obniżenia temperatury ciała, przy anginie oraz zapaleniu oskrzeli i gardła. Wywar z lipy bardzo dobrze zwalcza objawy przeziębienia, łagodzi także napięcie nerwowe. Można go także stosować do pielęgnacji skóry.

Aloes
Aloes to roślina lecznicza, która bardzo dobrze wpływa na układ immunologiczny - wzmacnia on odporność. Dodatkowo korzystnie działa na układ pokarmowy i skóry. Szczególnie polecany na oparzenia i ciężko gojące się rany.

Pokrzywa zwyczajna
Pokrzywa zwyczajna to jedna z najbardziej znanych roślin leczniczych. Znajdziemy ją dziko rosnącą w wielu miejscach (lasach, ogrodach, polach itp.). Wyciąg z liści pokrzywy poleca się stosować przy stanach zapalnych układu pokarmowego oraz układu moczowego. Uzupełnia jony żelaza, dodatkowo zwalczają łupież i łojotok.

Ruzmianek
Rumianek jest zielem, które występuje na terenie całej Polski. Można go stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Lekarze często polecają tą roślinę leczniczą przy infekcjach pęcherza moczowego oraz hemoroidach. Właściwości rumianku pomogą także w walce z grypą i przeziębieniem.
Rośliny lecznicze – jak je zbierać?
Przed zbiorami, dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w atlas roślin leczniczych. Należy pamiętać, że w Polsce rosną także rośliny mocno trujące, których spożycie lub zastosowanie może doprowadzić do szeregu niepożądanych efektów ubocznych. Dodatkowo wiele roślin leczniczych jest pod ochroną i ich zerwanie może powodować trwałe zniszczenie stanowiska, w których rosną.
Zobacz także: Niedoceniony krwawnik pospolity - koniecznie sprawdź przepisy z wykorzystaniem tego ziela!
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!