Tych potraw nie należy jeść przed snem. Przytycie to nie jedyna konsekwencja

Anna Respondek 15.01.2018
Jedzenie na wieczór
Fotografia: Pixabay

Prowadzą do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. 

Wysypianie się ma bardzo duży wpływ na życie człowieka. Ciągłe zmęczenie może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, między innymi rozdrażnienia, obniżenia odporności czy przybierania na wadze. 

Jak przekonują specjaliści, na jakość snu ma również wpływ to, co zjemy tuż przed położeniem się do łóżka. Istnieje kilka potraw i produktów, z których w późnych godzinach nocnych powinniśmy zrezygnować.

giphy-downsized (57)

Makarony

Choć są treściwym posiłkiem, to jednak zawierają w sobie wiele węglowodanów. Zjedzenie ich tuż przed pójściem spać powoduje szybsze przybieranie na wadze, ponieważ spożyte kalorie bardzo szybko zamieniają się w łuszcz. Dodatkowo dodanie do nich ulubionych produktów takich jak sosy śmietanowe czy pomidorowe, ser i oliwa nie polepszają sytuacji. Węglowodany powodują również skoki poziomu cukru we krwi, który może prowadzić do zmniejszonego poczucia senności i częstego budzenia się w nocy. 

Czerwone mięso

Dobrze wysmażony stek może być pyszny, jednak nie jest najlepszym wyborem przed snem. Aby strawić tak duży i cięży posiłek organizm potrzebuje dużo energii, a to zdecydowanie nie pomaga w spokojnym śnie. Choć czerwone mięso jest najgorszym wyborem, to również duże porcje wieprzowiny czy nawet drobiu doprowadzą do tej samej sytuacji. Spożywanie białka przed snem nie musi być zakazane, jednak należy zwracać uwagę na wielkość porcji.

ezgif.com-resize (1)

Płatki

Wydawałoby się, że to bezpieczny wybór na przekąszenie czegoś przed snem. Niestety większość gotowych płatków do mleka zawiera duże ilości cukru, który skumulowany w organizmie przed snem przekształca się w tłuszcz. Jeśli chcesz zjeść przed snem płatki, zadbaj o to, aby były w pełni naturalne i nie zawierały sztucznych słodzików.

Seler

Wydawałoby się, że warzywa będą najbezpieczniejszych wyborem na późną przekąskę. Niestety z tej listy musimy wykreślić seler, ponieważ nasza noc może zakończyć się ciągłym bieganiem do łazienki. Seler ma właściwości moczopędne, dlatego właśnie zjedzenie go przed snem nie jest najlepszym pomysłem. Organizm wybudzi się nawet z głębokiego snu, gdyż znacznie szybciej będzie filtrował wodę.

giphy-downsized (59)

Pizza

Pizza, choć pyszna, to prawdziwa bomba kaloryczna dla naszego organizmu i ogrom pracy, aby ją przetrawić. Po zjedzeniu pizzy możemy się czuć wyjątkowo ociężale. W trakcie nocy mogą pojawić się niestrawności i pieczenie w żołądku, czyli zgada. Tego typu dolegliwości nie pomogą zasnąć. 

Niezdrowe przekąski

Niestety, jeśli marzymy o spokojnym śnie, musimy również zrezygnować z różnych niezdrowych przekąsek, takich jak chipsy, słone paluszki czy orzeszki. Choć wyglądają smakowicie, zawierają w sobie duże ilości glutaminianu sodu, składnika szkodzącego zdrowiu. Garść chipsów nam nie zaszkodzi, jednak zjedzenie całej paczki to już zupełnie inna bajka.

Lody

Lody zimne i słodkie, to idealna przekąska na gorące i bezsenne noce. Jednak jeśli marzysz o dobrym wyspaniu się, musisz zdecydowanie z nich zrezygnować. Lody nie tylko wpłyną niekorzystnie na twoją wagę, ale także spowodują problemy z zaśnięciem. Duża dawka cukru doda ci energii, a do mózgu zostanie wysłany zły komunikat. Dodatkowo jedzenie słodkich rzeczy przed snem może prowadzić do nocnych koszmarów. 

giphy-downsized (56)

Zobacz także: Jakich produktów ze sobą nie łączyć

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów