Tego dania lepiej nie jeść na kolację. Dietetyk wyjaśnia, dlaczego popularna potrawa to kiepski pomysł na wieczór

Anna Respondek 23.02.2018
Co jeść na kolację?
Fotografia: Fotolia

Czy warto i należy jeść kolację? Tak, jednak wieczorem trzeba unikać kilku produktów.

Na temat zdrowego odżywiania panuje wiele popularnych mitów, niestety część z nich zdecydowanie bardziej nam zaszkodzi niż pomoże. Jedne dotyczą konkretnych produktów, inne tego, który posiłek jest najważniejszy, śniadanie obiad czy kolacja. 

Zobacz także: Te błędy najczęściej popełniamy podczas stosowania diety

Tym razem skupimy się jednak na kolacji. Czy faktycznie ostatni posiłek powinno się jeść do 18 albo na trzy godziny przed snem? I jakie produkty wieczorem najlepiej wpłyną na nasz organizm? O te kwestie portal Ugotuj.to zapytał dietetyka, który wyjaśnił wszystkie nieścisłości. 

O której jeść kolację?

Według wielu "specjalistów" kolację należy jeść do godziny 18 albo najpóźniej na trzy godziny przed snem. Jednak jak przekonuje dietetyk kliniczna, Hanna Stolińska-Fiedorowicz, nie twierdzenia nie są do końca prawdziwe. 

Kolację oczywiście jeść trzeba, najlepiej na 2-3 godziny przed snem. Ostatni posiłek dnia pozwala utrzymać poziom cukru na stałym poziomie, dzięki czemu metabolizm jest stymulowany, a tuż przed snem nie grożą nam napady głodu - przekonuje. 

Według dietetyczki niezjedzenie kolacji prowadzi do zaburzeń w procesie przemiany materii i problemów ze snem. 

Fotolia_191964261_Subscription_Monthly_M
Fotografia: Fotolia

Co jeść na kolację?

Często wieczorami nachodzi nas ochota na różne pyszności, które nie należą jednak do najbardziej lekkostrawnych. Co zatem warto jeść na kolację, aby móc cieszyć się szczupłą sylwetką i dobrym zdrowiem?

Podstawą kolacji powinny być warzywa: duszone, pieczone, gotowane na parze, grillowane czy w postaci sałatek. Do nich można podać rybę lub niewielką ilość mięsa (najlepiej nie smażonego, bez panierek i tego typu dodatków), twarożek czy też jajka - wymienia dietetyk. 

Wbrew pozorom daniem, którego powinniśmy unikać na kolację są popularne kanapki. Jak przekonuje Stolińska-Fiederowicz węglowodany wieczorem powinny być jedynie dodatkiem, nie podstawą posiłku. 

Do warzyw można zjeść coś zbożowego, owszem, ale nie w dużych ilościach. Trzeba to potraktować raczej jako dodatek niż podstawę posiłku. Na pewno nie warto objadać się chlebem czy makaronami, zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na szczupłej sylwetce. Po produkty zbożowe o wiele lepiej sięgnąć podczas śniadania - dodała.

Zanim jednak zdecydujecie się na zmiany w diecie, sprawdźcie najpierw, czy są one wam w ogóle potrzebne. Możecie to zrobić w prosty sposób, przy użyciu kalkulatora BMI.

Zobacz także: Te cztery śniadania pomogą ci szybciej zrzucić nadprogramowe kilogramy

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów