Te dwa produkty nigdy nie powinny znaleźć się na jednym talerzu. A to bardzo popularne połączenie. Co nam grozi?

Anna Respondek 03.01.2018
Obiad
Fotografia: Pexels

To potężna bomba kaloryczna.

W wielu polskich domach wspólny obiadowy posiłek to podstawa. Niestety bardzo często podczas przygotowywania obiadu popełniamy jeden podstawowy błąd i łączymy ze sobą produkty, które nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie.

Jednym z takich zestawień są ziemniaki i mięso, które według wielu osób komponują się ze sobą znakomicie. Niestety są potężną bombą kaloryczną. Taka kombinacja dostarcza nam przede wszystkim węglowodanów i białek, jednak jest wyjątkowo trudna do strawienia dla naszego żołądka.

Ziemniaki są dla organizmu neutralne, zawierają wiele błonnika i nie są kaloryczne. Dodatkowo są bogate w witaminy C i B, które pomagają prawidłowo funkcjonować organizmowi. Mięso natomiast to kopalnia białka, które jest niezbędne przy budowie komórek i tkanek. Jak przekonują naukowcy, grupy te nie mogą być niestety trawione i przyswajane jednocześnie. Białko wymaga wysoko kwaśnego środowiska, natomiast węglowodany zasadowego. Co więcej, zestawienie ziemniaków i mięsa, może powodować zgagę, łuszczenie się ścianek żołądka i powstawanie gazów, a także wytwarzanie się szkodliwej substancji solaniny, która działa na nas jak środek nasenny. 

Znacznie lepiej mięso łączyć z kaszą lub ryżem, natomiast ziemniaki spożywać w zupach i sałatkach. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów